• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Zerdüst Böyle Buyurdu

• Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Zerdüst Böyle Buyurdu

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Erdemlerin Tümü Züğürtlük, Kirlilik ve Acınacak bir Rahat Düşkünlüğüdür.. Ey Uyku ve Erdemden Söz açanlar, Bütün Erdemleri uyumaya yollayın... Uyku, Erdemlerin Efendisidir. İstediğiniz, iyice uyumak için uyanık durmak mıdır? Öylesi bizden Uzak olsun. Bir zamanlar Tutkularınız vardı, şimdiyse Erdemleriniz var. Düşünmez misiniz ki Erdem dedikleriniz o Tutkulardan yetiştiler. İster Kincilerin, ister Şehvetlilerin, ister Öc Alıcıların Soyundan olunuz. Sonunda bütün Tutkularınız Erdemleriniz oldu. Ama her Erdem başka Erdemi kıskanır. Erdemler de Kıskançlık yüzünden yok olabilirler. Niceleri Çöle gittiler ve kendilerini öldürdüler, Çünkü Erdemlerinin Savaş alanı olmaktan yorulmuşlardı. Madem ki seyiyorsunuz Erdemlerinizi sevin. Çünkü onların Yüzünden mahvolacaksınız. ( Bu da İnsanüstüne varabilmek için Yararlıdır, Anl*****. Çünkü sizden sonrakinin, İnsanüstünün Meydana gelebilmesi için sizlerin bir An önce yok olmanız gereklidir.)

Ben ne değilsem, Erdemim odur. Kimileri vardır ki, Ayaklarının Zincirine Erdem derler. Kimileri vardır ki Kurulmuş Saatlar gibidir, Günlük Tiktaklarını yaparlar ve bu Tiktaklara Erdem derler. Kimileri de Erdem Gereklidir demeyeEerdem derler, gerçekteyse Polisin de gerekliliğine inanırlar. Hiç olmazsa herkes İyi ve Kötüyü tanıdığını sanır. Erdemleriyle Düşmanlarının Gözlerini oymak isterler ve ancak başkalarını alçaltmak için yükselirler. Ah, İnsan Kardeşlerim, nasıl Ana, Çocuğundaysa sizler de kendi Varlığımızın Eyleminde olmalısınız. Sizin Erdeminiz bu olmalı. ( Erdem, İnsanın, İnsanüstüne varabilmek için göstereceği Çabadır Anl*****). Şimdi bana Çocuklar gibi kızıyorsunuz. Ama bu Dalga Size Yeni Oyuncaklar getirecek ve Önünüze Yeni Renkli Kabuklar dökecek.

En Büyük Kötülük, en Büyük İyilik için Gereklidir. Bu en Büyük İyilikse Yaratıcılıktır. İyilik ve Kötülükte Yaratıcı olmak isteyen, önce bir Yıkıcı olmak ve Değerlerini yıkmak Zorundadır. Hayat bana şu Sırrını verdi: Bak, Ben Daima yenmek Zorunda olanım. (İnsanüstüne varabilmek için kendinizi yenmek, bu Uğurda kendinizi Yok etmek Zorundasınız, Anl*). Nerede bir Ölüm varsa orada bir Doğum için kendini Feda etme vardır. Var olma Buyrultusu bir Kuruntudur (Schophenhauer'e (ö.1860) Karşı). Çünkü Var olmayan bir Şey, isteyemez. Var olan bir Şeyse daha ne Varlığı isteyecek? Evet, sizlere diyorum ki, Son bulmayan bir İyilik ve Kötülük yoktur. O, Daima Kendini yenmek Zorundadır. (Yaratma İyiliği içinYyıkma Kötülüğü Gereklidir, Anl*. Sonra o Yaratma İyiliği de, Yeni bir Yaratma İyiliği için, Yıkma Kötülüğüne varacaktır).

Erdemlerini kıskanmadığım için beni bağışlamıyorlar. Onlara, Küçük İnsanlara Küçük Erdemler gerekir, dediğim için bana Diş biliyorlar. Bir Şey veriyormuş gibi davranıyorlar ama, gerçekte istedikleri almaktır. Onlar küçülmüşlerdir ve gittikçe de küçüleceklerdir, Mutlulukları ve Erdemleri bundan İbarettir. Onların Erdemleri, Rahatlık isteklerine Uygundur. Kendilerine Acı verilmesin diye Başkalarına Acı vermekten çekinirler. Erdem dedikleri Aslında Korkaklıktır. Bu Küçük Adamlar Ömürlerinde bir Gün Sert konuşacak olsalar ancak Seslerinin Kısıklığını belli ederler. Kurnazdırlar. Erdemlerinin Kurnaz Parmakları vardır. Uysal yapan Herşey, onlarca Erdemdir. Böylece Kurdu köpekleştirirler ve İnsanı Evcil bir Hayvan yaparlar. Ah bu Boyun Eğme Ustaları, nerede Küçüklük, Hastalık, Adilik varsa Bit gibi oraya sokulurlar. Erdemleri çok Fazla esirgenmek için çok Fazla Fedakarlık etmektir. Bilmezler ki bir Ağacın büyümesi için Kayaların Çevresine Kök salması gerekir. Benim Yanımda olanlar, böylesine bir Boyun Eğişten Uzak duranlardır. Herşey Ele geçebilir, derler. Fakat Ey Rahat Düşkünleri, Sizlere derim ki: Herşey alınır ve Herşey Elinizden alınacak..Ah, benim şu Sözümü anlasanız: Ne olursa olsun daima istediğinizi yapınız. Bunun için de, Herşeyden önce, bir Şey isteyebilen İnsanlar olunuz. Yakınlarınızı kendiniz gibi seviniz, ama önce kendinizi seven İnsanlar olunuz.

Şehveti, Hükmetme İsteğini, Bencilliği üç Büyük Kötülük sayarlar. Bunlar üç Büyük İyiliktir, üç büyük Mutluluktur. Beden ve Ruhların kendi kendilerine keyiflenmelerine Erdem denir. Korkaklar bu Mutluluklara yanaşamazlar. Bu Mutluluklar Sağlam Ruhlar ve Güçlü Bedenler içindir. Bu Mutluluklar Şimdiyi Geleceğe bağlayan Köprülerdir. Gerçekte, Bencilliğe Konu olan Şeylere Erdem denmeliydi. İnsanın kendisini taşıması Güçtür, Sırtında bir çok Yabancı Şey taşımaktadır çünkü. Ben Herkese karşı İyi ve Herkese Karşı Kötüyüm diyebilen Cüceyi ve Köstebeği susturmuş olur. Ama Herşeyi İyi bulan ve Dünyayı en İyi Şey sayanları da sevmem (Leibniz'e -ö.1716-karşı). Ben, Evet ve Hayır demesini bilen Dilleri, Ağzının Tadını bilen Damakları ve Mideleri severim.

Parçalayınız Kardeşlerim, Eski Levhaları parçalayınız. (İşte Onun Ahlakı budur ... Tam de Emperyalist Yönetimlerin beklediği Öğütler.. ) Adı İyi ve Kötü olan Eski bir Kuruntu vardı. Kardeşlerim, şimdiye kadar Yıldızlar ve Gelecek Üstüne ancak Kuruntular kurulmuş, oysa hiç bir Şey bilinmemiştir; İyi ve Kötü üstüne ancak Kuruntular kurulmuş, oysa hiç bir Şey bilinmemiştir. Çalışmalısınız, öldürmemelisiniz Sözleri bir zamanlar Kutsaldı. Bu Sözlerin Karşısında Diz bükülür, Papuç çıkarılırdı. Fakat Size soruyorum: Doğada Hırsızlık ve Öldürmek Yok mudur? Böyle Sözlerin Kutsal sayılması Doğal Gerçeğe Aykırı değil midir? Parçalayınız Kardeşlerim, Eski Levhaları parçalayınız.

Soyluluğunuz Geçmişinizden değil, gittiğiniz Yoldan geliyor. Sizler Geleceğin Ekincilerisiniz. Atalarınızın Yurdundan Sürülüsünüz, Yurdunuz Çocuklarınızın Yurdudur. Babalarınızın Çocukları olmak Günahını, Çocuklarınızla temizleyin. Geçmiş böylece kurtarılacaktır. İşte Size bu Yeni Değer Levhasını gösteriyorum. Mağaralarınızdan çıkınız Kardeşlerim, Dünya Büyük bir Bahçe gibi Sizleri beklemektedir.'

Herr Nietsche

Üst Alt