• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Zeitgeist !!!!!!!

• Konbuyu başlatan ajan
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 5
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Zeitgeist !!!!!!!

ajan

Tecrübeli
Üye
[Deneme]"Zeitgeist’a Bir Bakış; Zeitgeist Nedir?" | Tuğçe Ayteş

"KOCA DÜNYADA OLAN BİTENLER"

Zeitgeist: Zamanın (ve aslında Toplumun) Ruhu. Almanca bir kelime, tam olarak çevirisi yok. Zeitgeist bir dönemin entelektüel, kültürel, etik, politik ve belki dini atmosferini tarif etmede kullanılır. Bir anlamıyla da Zeitgeist geçmişe dönük yapılır. Yani o devrin dışına çıkmak gerekir. (Wittgenstein kültür alanında, Popper bilimsel devrim hakkında benzer bir yaklaşımda bulunmuşlardır.) Zeitgeist belli bir dünya görüşü içerir. (Bu terimin Hegel'e kadar yolu var. Belgesel o kadar da derine inmediği için burada daha fazla ayrıntıya girmiyorum.)

Zeitgeist ismini taşıyan belgeselse son zamanlarda dünyada epey ses getirdi. Bunun sebebi belki de din ve siyasetle ilgili pek sorgulanmayan ayrıntılara el atması. Anlatım olarak basit ve argümantasyondan çok slogana kaçar bir tarzı var. Daha ziyade Amerikalıların koltuklarına serilmiş ve beyinleri bolca tükettikleri hamburger ekmeğine dönüşmesine ramak kalmış kesimine hitaben hazırlandığından sanırım. Sonra Zeitgeist: Addendum ekonomi ağırlıklı başlıyor ve ekonomiden fazla anlamayanlar için temel bilgiler sunması da artılarından. İki belgeselin sonunda, koca dünyada olan bitenlerin aslında bir avuç insanın lafına baktığını ve nelerle uyutulduğumuzu gözlemleme şansı buluyoruz.

Zeitgeist The Movie

İki belgesel de internette ücretsiz olarak izlenebiliyor, paylaşım programlarından bedava indirilebiliyor.* Toplamda birkaç saatinizi feda etmeniz yetecektir. O yüzden belgesel içeriklerinin ayrıntılarından çok onlarla ilgili izlenimlerime ağırlık vereceğim. İlk belgeselin Türkçe hazırlanan kitabı geçen aylarda satışa sunuldu. Bu yazıyı yazmamı tetikleyen Zeitgeist kitabındaysa ilk bölüm belgesele nazaran biraz daha derli toplu ve genel olarak belgesele sadık kalınmış. (Böyle bir belgeselin kitap olarak satılması eleştirilse de görünüşe göre matbu olarak da raflarda bulunmasının sakıncası yok. Çoğu yayınevi de epey uğraşılmış, kuşe kâğıt kitapları hayrına dağıtabilecek durumda değil zaten.)
Zeitgeist Ne Anlatıyor?
Bu belgeseli ilk olarak DVD'de keşfettim, cazip geldi, aldım. Şu anda yayılması için bedava olarak internette erişilebildiğini belirttiğim halde neden para verdim? Çünkü o sırada belgeselden bahsedilmiyordu. Pek çok kişiden önce izledim diyebilirim. Genel olarak beğenmiştim. Amerika'dan çıktığı halde Amerikan rüyası karşıtı görünüyordu ve basit bir dili vardı. Ardından ikinci bölümünü izledim. O biraz daha hoşuma gitti. Daha sonra belgesel patlama yaşadı. Dünyanın birçok ülkesinde internet ortamında ilgili gruplar kurulmaya başlandı.

Zeitgeist kitaptanZeitgeist Belgeseli
Zeitgeist'ın ilk bölümü üç kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Hıristiyanlık ve kökenleri anlatılıyor. Hıristiyanlığın aslında orijinal olmadığı anlatılırken birçok mitolojik kahramanla İsa peygamber arasındaki benzerlikler de gözler önüne seriliyor. Bu benzerlikler gerçekten tesadüf denemeyecek kadar çarpıcı. Sadece Hıristiyanlık odaklı anlatılmış bu kısım. Amerikalılara hazırlandığı düşünülse de diğer dinlere değinebilirdi belki. Gerçi o zaman da ilk kısmı toparlamak zor olurdu. Yalnız Zeitgeist, din eleştirisinde her şeyin tüm kaynağını astronomi ve astrolojiye, takımyıldızlara bağlamış. Eskiden insanlar tabii ki doğa olaylarından fazlasıyla etkilenmişler, hayatlarını bunlara göre ayarlamak için de yıldızları kullanmışlar. Ama belgeselde laf İsa peygamber, Meryem ve benzerlerinin sadece bir grup yıldız olduğuna getirilmiş. Olayın toplumsal ya da daha genel olarak insani yönü es geçilmiş.

Bir kişi peygamberliğini ilan ettiğinde onun “gerçekliğine” insanlar nasıl inanıyor, gerçek olduğunu beyan edenler kim ve bu beyanlarını neye göre hazırlayıp neye göre sunuyorlar? İsa peygamber hakkında duyduğum başka bir öykü de kendi halinde bir keşiş olduğu yönündeydi mesela. Öyleyse nasıl böyle bir efsane örüldü etrafına? Onun hepimiz gibi insan olduğunu savunanlar, yarı-tanrı olduğunu savunanlarca nasıl öldürüldü (bu olaylar gerçekse tabii ama hiç yaşanmayan olaylar da değil, inancı yüzünden öldürülmek)? İşi sadece yıldızlara yüklemek eksik bir değerlendirme oluyor bence.

Zeitgeist kitaptanİkinci kısımda 11 Eylül saldırılarından bahsediliyor. Amerika'da, Amerika sınırları dahilinde 11 Eylül saldırılarının hükümetin kendi başının altından çıktığını söylemenin o kadar kolay olmadığını düşünüyorum. Başa bela almak bir yana Amerika'nın vatan aşkıyla yanıp tutuşan kesimini böyle bir şeye inandırmak da başlı başına bir dert olsa gerek. Bu kısımda ayrıca devletin, terörü tebaasını korkutmak için bir açıdan desteklediğine, korku toplumu yaratmada devletin rolüne de değinmişler. Savaşların aslında ekonomik temelli ve milletlerarası düşmanlığın yüzeysel sebepler olmasından da bahsedilmiş.

Birçoğumuza bunlar yeni bir şey gibi gelmeyebilir, ama tekrarlıyorum: Bu belgesel temel olarak bunu “yeni bir şey” olarak algılayacaklara yönelik zaten. Dünyanın aslında belli başlı kodaman ailelerin parmağının ucunda döndüğünü öğrenmekse açıkçası sinir bozucu, insanın bunu bilip de gücünün yetmemesi özellikle. Dünyayı yönettiği söylenen on üç aile olmasına rağmen bu belgeselde sadece dört tanesinden bahsedilmiş. Buna dair daha fazla bilgi yok.

Zeitgeist kitaptanBelgeselde bir de yakın gelecekte insanların, güvenlik açısından kendi istekleriyle bilgilerinin çiplere yüklenmesini kabul edeceklerinden söz ediliyor. Aslında o gelecek sandığımızdan da yakın. Kredi kartları, pasaportlar…

Son kısmıysa “Bir Şey Yapmalı” tarzında. Şaşırtıcı, ters gelen veya şüphelendiren bir son beklemiyor bizi. Gözümüzü açık tutmamızı ve birlikte bir şeyler yapmamızı öneriyor bir şekilde. Somut bir sistem sunmaması açısından Zeitgeist: Addendum'un sonundan farklı.
Zeitgeist: Addendum Belgeseli
Zeitgeist: Addendum dört kısımdan oluşuyor. Burada ekonomiye ağırlık verilmiş. Ayrıca ilkine oranla spekülasyondan çok daha somut verilere dayanıyor. Ayrıca ilk bölümdekinden farklı olarak sadece Hıristiyanlık değil kısmen de olsa Musevilik ve İslam da payını almış.

İlk iki kısımda ekonominin nasıl işlediği, paranın ve banka sisteminin bizi nasıl her an borç batağına sürüklediği, Amerika'nın bu sisteminin başka ülkelere ödeyemeyecekleri borçlar yüklediği, sistemi kabullenmeyen ülkelerin de genelde savaş yoluyla nasıl boyunduruk altına alındığı anlatılıyor. (Bu konuda ekonomik tetikçi John Perkins'in tanıklığına oldukça yer verilmiş.) Çok yabancı olduğumuz bir konu değil bu borçlanma işi. “Sokaktaki vatandaş”ın televizyon ve gazetede sıkça adı geçen IMF'den az çok haberi var.

Zeitgeist: AddendumSon kısımda The Venus Project'e (Venüs Projesi) değiniliyor. Fikir babası Jacque Fresco. Temiz enerji kaynakları ve kaynak odaklı üretimin olduğu bir sistem önerisi sunuyor. Belgeselde ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Artık içimize işleyen ve birçoğumuzun değişmeyeceğine iyice inandığı kapitalizme muhtaç olmadığımızı göstermek açısından faydalı. Ama bir yerden sonra o kadar mükemmel ki insan Cesur Yeni Dünya'yı hatırlamadan edemiyor. Devlet her şeyi kusursuz bir şekilde hallediyor, insanlar fazlasıyla “mutlu” ve rahatlarını bozmayı hiç düşünmeyip onlara sunulanlarla yetiniyorlar. Belgeseldeki canlandırmalara da bakarsanız ne demek istediğini anlayacaksınız.

Bir de Jacque Fresco'nun projesiyle ilgili söz alan Roxanne Meadows'un iddiası tartışılabilir tabii. O, insan doğasının değil, davranışlarının kötü olduğunu savunuyor. Yani kıskançlık, açgözlülük, vs insanın özünde yok, sonradan öğreniliyor. İnsanların doğuştan iyi olduğunu kabul etsek bile sonradan kötülüğü o kadar iyi öğrenmişler ki The Venus Project bir gün uygulamaya geçilse de anlatıldığı kadar tıkır tıkır işlemeyecektir muhtemelen.
Sonuç
Sadede gelmek gerekirse: Zeitgeist ve devamı Zeitgeist: Addendum, ses getirmesi aslında normal olan belgeseller. İlkinde din ve siyaset, ikincisinde ekonomi masaya yatırılmış ve ikisinde de gözümüzü açmamız salık veriliyor. Konular ne kadar derin incelenmiş, incelenirken nasıl bir yöntem izlenmiş, çözüm önerileri ne kadar geçerli? Bunlar tabii ki tartışılır. Ama bu belgesellerin, insanın doğasında iyi olduğunu savunan iyi niyetli insanlar tarafından hazırlandığına inanmak istiyorum. Böyle olup olmadığını da “zaman” gösterecek.

* Zeitgeist - The Movie
http://video.google.com/videoplay?docid=-2014735027468949373
http://video.google.com/videoplay?docid=1047602322497752210

~~~
Sayı: 38, Yayın tarihi: 07/06/2009

mavi melek

ajan

Tecrübeli
Üye
Zeitgeist Addendum

Zeitgeist: Addendum, prodüktörlüğü Peter Joseph tarafından yapılan 2008 yılı belgesel filmidir, Zeitgeist filminin devamıdır. Film, A.B.D. Federal Rezerv Sistemi (Merkez Bankası), CIA, şirketleşmiş Amerika, diğer devlet ve mali kurumları, ve dini eleştirir, sonuç olarak hepsinin insanlığa zarar veren ve değişmesi gereken, yozlaşmış kurumlar olduğu sonucuna varır. Film olası çözüm olarak Venüs Projesi'ni önerir.

Yönetmen Peter Joseph'e göre film, bu yaygın sosyal bozukluğun ana nedenlerini bulmaya çalışır ve aynı zamanda çözüm önerir. Sonuç olarak, Addendum inanç sistemlerinin, ortaya çıkma ve birbirine bağlı olma fikirlerini içermesi gerekliliğini vurgular. Finansal sistemi zayıflatmak için alınabilecek olan somut adımların taslağını çizer. Film sosyal değişimler için, Federal Rezerv Sitem, medya, askeri kuvvetler ve enerji şirketlerini oluşturan büyük bankaların boykot edilmesini de içeren bazı tedbirleri önerir. İnsanların politik yapılaşmayı da reddetmesi de önerilmektedir.

Zeitgeist: Addendum ilk gösterimi, 2 Kasım 2008 de Los Angeles Californiya 5. Artivist Film Festivalinde yapılmıştır, ve internette yayınlanma tarihi 4 Kasım 2008.

İnternette ses getiren Zeitgeist filminin devamı, Addendum, hemen hemen tüm dünyada uygulanan mevcut finansal sistemin bozulmuşluğunu daha derinlemesine işler. Venüs Projesi'ni mevcut sosyal felçten kurtulmanın olası yolu olarak tanıtır.

Özet

Zeitgeist Addendum dört bölümden oluşmaktadır.
Bölüm I

Bölüm I, ilk filmin 3. Bölümünün devamı olarak başlar, Chicago Federal Rezerv Bankası tarafından yayınlanmış olan Modern Finansal Teknikler de açıklandığı gibi Kısmi Rezerv Sistemi'nden bahseder. Para yaratılma sürecini detaylandırarak film, borca dayalı finansal tutumlar sonucu, bireylerin borçlarını ödeyebilmek için çalıştırılmaya boyun eğdiğini ve toplumun ekonomik köleliğe sürüklendiğini savunur. Bu savını 'A.B.D.'de ne kağıt paranın ne de bankaya yatırılan paranın, malın kendisi kadar değeri yoktur. Doğası gereği bir dolarlık banknot sadece kağıt parçasıdır, banka hesapları sadece muhasebe kayıtlarıdır. Bozuk paraların özü gereği metal olarak bir değeri vardır ama üzerinde yazılı değerinden çok daha azdır. Sonuç olarak borçların ödenmesinde ve diğer finansal işlerde, bütün bu öğelerin -çek, banknot ve bozuk para- üzerinde yazılı olan değerleri geçerli kılan şey paranın kendisinin borç olduğudur' sözü ile destekler ve devam eder, 'Diğer şeyler gibi para da, değerini, yararına oranla daha az bulunması ile edinir.'
Bölüm II

Bölüm II The New York Times en çok satanlar listesinde olan aktivist yazar John Perkins ile kendi rolünü ekonomik tetikçi olarak tariflediği kitabı Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları hakkında yapılan belgesel niteliğinde bir ropörtajdır. Bu kapasitede, yazar, kendi halkının çıkarlarını milletler üstü şirketlerden önde gören yabancı rejimlerin, ayağını kaydırmak ya da bozmak amacı ile, tüzel ve politik kişilerin yanında CIA içinde çalıştığını öne sürer. Filmde Perkins, 'komplo' varlığını reddeder, çünkü, şirket-devletlerde yöneticilerin, ikili rol paylaşması sonucu ,Cheney örneğinde olduğu gibi - Halliburton Başkanlığı ve Devlet Başkanı Yardımcılığı- entrikaya ihtiyaç olmamaktadır.
Bölüm III

Bölüm III Venüs Projesi sahibi fütürist Jacque Fresco ile yapılan belgesel niteliğinde bir ropörtajdır. Film Jacque Fresco'nun 'kaynak bazlı ekonomi'yi, kaynakların akıllıca kullanılması yolu ile insanlığın sürdürülebilir gelişmesinin sağlanması ve kaynakların azlığının ortadan kaldırması nedeni ile önerir. Teknolojinin insan ilerlemesinin ilk yolgöstericisi olarak önerir, öte yandan politikayı, politikacıların cevap aradığı problemli alanlar ile ilgili eğitimlerinin olmaması gibi birçok faktörden dolayı, problemlerimiz için hatalı bir çözüm olarak görür. Jacque Fresco, önerisinin tek ve yegane çözüm olmadığını alçakgönüllülükle belirtir, ama 'elimizde mevcut bulunandan çok daha iyi. Asla mükemmelliği yakalayamayız' diye belirtir.
Bölüm IV

Bölüm IV insanların mantıksız davranışlarının ana nedeni olarak, 'doğa kanunlarının sembiyotik ve aniden ortaya çıkan yönleri' nin toplu olarak bilmezden gelinmesini öne sürmektedir. Film 'sosyal dönüşüm' için, JP Morgan Chase ve Citibank gibi Federal Rezerv Sistemini oluşturan büyük bankaları,sadece televizyonları kapatarak ana medya kanalları nı, askeri gücü, yenilenebilir, temiz, hesaplı enerji kullanarak enerji şirketlerini boykot etmeği de içeren bazı eylemler önerir. Ayrıca askeriyeyi boykot etme nedenini, evsiz insaların dörtte birinin, askerlere saygısızlık etmemek adına, sözde onurlu gaziler olması gibi ironiler olduğunu belirtmiştir. İnsanların politik yapılaşmayı, insanlığın isteklerine uymasını zorlamak amacı ile barışçıl bir şekilde reddetmeleri gerektiği önerilir. Bölüm herkese insanlığı ayıran farklılıklardan kurtulmayı ve istendiği takdirde Zeitgeist hareketine yardımcı olmayı önererek biter.
Venüs Projesi

Venüs Projesi 1975 yılında Venüs, Florida, A.B.D. li Jacque Fresco ve Roxanne Meadows tarafından başlatılmıştır. Proje, yoksulluğun, A.B.D. nin kar amaçlı ekonomik sistemi sonucu teknolojide olan gelişmenin boğulması nedeni ile olduğu fikrine dayanır. Fresca, teknolojinin gelişmesi karlılığından bağımsız olarak gerçekleştirilseydi daha çok insana daha çok kaynak sunulacağı fikrini kuramlaştırır. Bu yeni bulunan kaynakların bolluğu insanların bağımsızlığa, yolsuzluğa ve açgözlülüğe olan eğilimini azaltacaktır ve birbirlerine yardım etmelerini sağlayacaktır. Projenin esası mevcut finansal ekonominin iptal edilerek Fresco'nun kaynak bazlı ekonomi diye adlandırdığı sistemin gelmesidir. Jacque Fresco kendini üniversite derecesi olamayan, fütürist ve sosyal tasarımcı olarak tanımlar. Roxanne Meadows eski bir portre ressamıdır. Fresco ve Meadows ile yapılan 2008 yılındaki röportaja göre Fresco'nun akademik çevrede olan eksikliği, onun bu lanaı etkilemesini zorlaştırmıştır. Üniversitelerin kendisini konuşma yapmak için çağırdığında, çoğunlukla kendisine görüşlerini açıklaması için yeterli zaman verilmediğini ekler. Venüs Projesi 1995 kayıtlara girmiştir. Projenin ayrıca Future By Design (Tasarım ile Gelecek) isimli, kar amaçlı olamayan bir bölümü vardır.
Karşılama ve Ödüller

2 Kaım 2008 de film 2008 Artivist Film Festivalinin en önemli ödülü olan Artivist Spirirt ödülünü kazandı. Film dünya premiyerini, festivalin açılış gecesi, 600 kişiklik bir toplulukla, kapalı gişe gerçekleştirdi. Festival ortak kurucusu Dr. Bettina Wolff şunları belirtmiştir: Amerika Birleşik Devletlerinin savaş, yoksulluk ve yozlaşma konularındaki çözümlerinin başarısızlığı, başlangıç olarak insan davranışlarını nelerin yönlendirdiğine ait büyük cehaletinde yatar. 'Zeitgeist Addendum', tek ve uzun ömürlü bir çözüm önererek, toplumumuzdaki tutarsızlığın gerçek nedenlerini gözler önüne sermektedir. Yönetmen Peter Joseph'de riskli bir konuyu ele alıp,daha geniş bir bakış açısı için, görsel, duygusal ve entellektüel açıdan zorlayıcı bir dava haline dönüştürme yeteneği bulunmaktadır. 9 Kasım 2008 de, film sayıca yaklaşık 2 milyon blog içine giren video ve linklerin içinde yer alarak, The Guardian gazetesi Haftalık Viral Video Listesinde 19. sırada yer almıştır.
Devam

Devam filmi olan Zeitgeist III'ün, Kasım 2010 da yayınlanacağı kendi web sitesinde duyurulmuştur.
Eleştiri

Komplo teoristi G. Edward Griffin, 'The Creature from Jekyll Island' isimli kitabın paleokonservatif yazarı, bir tedavi önermediği ve tek önerdiğinin büyük miktarda hastalık olduğunu söyleyerek, filmi, toplumcu fikirlerin yüceltmesi nedeni ile eleştirmiştir.

Radyo programcısı ve paleokonservatif komplo teorisyeni Alex Jones, filmle ilgili negatif eleştiride bulunmuş ve filmin iyi ve doğru şeyler söyleyip yanlış önerilerde bulunduğunu belirtmiştir. Filmin bir fare zehiri gibi olduğunu öne süre, %98'i iyidir ama %2 si insanı öldürür. Jones'a göre, 'Zeitgeist Addendum' da bütün bu konuların arkasında ana unsur olarak açgözlülük öne çıkarılmıştır. Jones bunun sadece açgözlülük değil güç olduğunu da söyler. Küreselleşme ile gücün merkezileştirilmesidir[sic].
Kaynaklar

Filmin sonunda ve web sitesinde, aşaıda yer alan kaynaklar bulunmaktadır:

* Bölüm I: Ellen Brown 'ın kitabı, Web of Debt: The Shocking Truth About Our Money System and How We Can Break Free, Third Millennium Press, 2007. ISBN 978-0-9795608-0-4
* Bölüm II: Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, Confessions of an Economic Hit Man (2004), by John Perkins.
* Bölüm III and IV: The Best That Money Can’t Buy: Beyond Politics, Poverty War (2002), by Jacque Fresco, Global Cyber-Visions, 2002. ISBN 978-09648806-7-9

Zeitgeist Hareketi Türkiye

ajan

Tecrübeli
Üye
''Burada öğretmen yok, öğrenci yok, lider yok, yol gösterici yok, efendi yok, kurtarıcı yok.
Kendiniz için öğretmensiniz ve öğrencisiniz; efendi, yol gösterici, lider sizsiniz.
Siz her şeysiniz!.. Ve Anlamak, Değişimdir.."
Jiddu Krishnamurti

"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen
olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek
devrimci bir eylemdir."
George Orwell

"Gerçeği otorite olarak kabul etmek yerine,
0toriteyi gerçek kabul edenler için
bu oldukça zor olmalı."
Gerald Massey

Yaşadığımız dünya öyle bir dünya ki.. Var olan zenginliklerin %40'ına toplum'un %1'i sahip..

Her gün 34.000 çocuğun yoksulluk ve önlenebilir hastalıklardan öldüğü..

Nüfus'un %50'sinin günde 2 dolardan daha az gelirle yaşadığı bir dünya..

Çok net olan bir şey var:

Bir şeyler çok, ama çok yanlış...

ZEITGEIST HAREKETİ TÜRKİYE

2009 DA AÇ İNSAN SAYISI 1 MİLYARI GEÇTİ
15 Ekim 2009

Birleşmiş Milletlerin (BM) Raporunu Göre, 2009'da Gıda Krizine Global Ekonomik Kriz de Eklenince Dünyada Açlık Sınırındaki İnsan Sayısı 1 Milyarı Geçti. BM Bugün Yaptığı Açıklamada, Yıl Başında Yaptıkları Tahminlerin Doğru Çıktığını Duyurdu.

BM Gıda Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yapılan ortak açıklamada, dünya genelinde açların sayısının 2009'da 100 milyon artarak 1.02 milyara ulaştığı ifade edildi. Rakamın son 40 yılın en yükseği olduğuna değinildi.

FAO Genel Müdürü Jacques Diouf, yıllık "dünya'da açlık" raporunda, "Aç insanların sayısının artması dayanılmaz bir olay." diye yazı. Diouf sözlerini, "Bizler açlığı ortadan kaldıracak ekonomik ve teknik imkanlara sahibiz. Sahip olmadığımız şey, açlığı ebediyen ortadan kaldıracak politik iradedir." şeklinde bitirdi.

BM'den yapılan açıklamada, "açlığın gıda yetersizliğinden kaynaklanmadığı, özellikle gelişmiş ülkelerdeki yüksek gıda fiyatlarının dar gelirlileri, işsizleri açlığa sürüklediği" ifade edildi. Daha önceki krizlerden ders alınmadığı belirtildi.

G-8 ülkeleri geçtiğimiz Temmuz ayında, fakir ülkelere açlıkla mücadelede uzun dönemli tarım politikaları geliştirmeleri için 20 milyar dolar ödenek sözü vermişlerdi. WFP, 2008 yılında, aniden artan gıda fiyatlarına karşı açlıkla mücadele için rekor miktarda 5 milyar dolar gıda yardımı yaptı. Ancak organizasyon bu yıl sadece 2.9 milyar dolar gıda yardımı yapabildi.

WFP ile FAO, aniden ortaya çıkan gıda krizleri ve açlık sorunları ile uğraşılırken, problemi temelinden çözecek uzun dönemli tarımsal gelişim projelerinin aksatıldığı konusunda hemfikir oldu.

"İnsanların aklına köklü bir devrim fikrini getirmenin, ne kadar önemli olduğundan bahsediyorduk.
Bu kriz, aslında bir bilinç krizidir.
Öyle bir kriz ki, artık daha fazla eski kuralları, eski şablonları, eskiden kalma gelenekleri kabul edemez.
Hele dünya'nın bugünkü haline bakınca, bunca sefalet, çatışma, yıkıcı zulüm, saldırganlık vb..
İnsanoğlu hâlâ eskiden beri bildiğimiz gibi; hâlâ barbar, hâlâ şiddet tutkunu, saldırgan, açgözlü, rekabetçi..
Ve inşa ettiği toplum da bu değerler üzerine kurulu..

Bu denli hastalıklı bir topluma iyi entegre olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz!.."

Jiddu Krishnamurti

Üst Alt