Zehirli Ev Çiçekleri, zehirli bahçe bitkileri,zehirli çiçekler nelerdir

Müge (Convallaria majalis)

Nemli, gölge ağaç altlarını çok seven müge, iri yaprakların arasında çıtı pıtı beyaz kokulu çiçekleriyle çok zarif bir bitkidir. Rizom denen etli kökleri toprak altında dallanarak çoğalır. Gölge alanlarda yer örtücü olarak kullanılabilir. Çizgili yapraklı ve pembe çiçeklileri de mevcuttur. Kökleri kasım ile mart arası 2,5 cm. derinlikte ve 10 cm. aralıklarla dikilir. İlkbaharda çiçek açar. Suyu çok sever. Müge zehirli bir bitkidir.

Süs Biberi (Solonum Pseudocapsicum)

Bitkinin meyvelerinde ve diğer bütün kısımlarında solonakapsin denilen bir alkaloit bulunur. Renkli ve küçük bir domatese benzeyen meyveleri çoğunlukla çocukların ilgisini çekmektedir. Meyvenin yenmesi halinde karin ağrısı, bulanı, uyku hali ve gözbebeğinin büyümesi seklindeki zehirlenme durumu görülür.

Zakkum (Nerium oleander)

Akdeniz ikliminin bitkisi olan zakkum; evlerimizde ve bahçelerimizde kullandigimiz güzel görünümlü bir süs bitkisidir. Bitkinin her tarafa kardenolit denilen heterozitler bulundurur. Yaprakların yenmesi halinde zehirleme ve kalp üzerine olumsuz etki yapar. Hala bir çok ülkede kanserle mücadele ve dayanıklılığı arttırmak için ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Duvar Sarmaşığı

Salonlarda, bahçelerde ve aranjman seklindeki hediyelik çiçeklerde kullanılır. Sahip olduğu triterpenik saponiniztlerden dolayı meyve ve özellikle de tohumları zehirlidir. Yendiği zaman ağrılı nefes alma ve ardından koma hali görülebilir.

Difenbahya (Dieffenbahia sp)

İç mekan süs bitkisi olarak kullandığımız en zehirli türlerden birisidir. Saponin, alkoloit, glikozit, zararlı enzimler ve okzalik asit taşımaktadır. Asil zehirlemeyi yapan bitkideki kalsiyum oksalatlardır. Yaprağın elle koparılması ve ovulması halinde hemen deriye geçerler. Ayni zamanda sütlü öz sıvısı da gözler için çok tehlikelidir. Bitki ağızda çiğnendiği zaman dudaklarda ve dilde şişme, ağızda yanma ve tahriş yapar. Tükürük salgısı artarak yutkunma ve nefes alma zorluğu ortaya çıkar.

Açelya (Azelya sp)

Bu güzel ve nadide çiçek göründüğü kadar masum degildir. Yenildiği taktirde etkileri 4-6 saat içerisinde Çigan bir zehirlenme görülür. Bulantı, kramp ve ağrı, baş dönmesi gibi belirtiler gösterir.

Klivya (Clivia sp)

Bunlar soğanlı bitkilerdir ve soğanlarında değişik toksik maddeler ihtiva ederler. Direk olarak kesilmiş soğanlara temas edince deri iltihabi meydana gelir. Yüksek dozlarda yenmesi halinde felç yapabilir.

Kroton

Süs bitkisi olarak kullanılan çeşitli kroton türleri vardir ve Bunlarin bir çogu zehirli bileşikler ihtiva eder. Bazileri eczacılıkta kullanılmaktadır.. Bu bitkilerle çalışan kişilerde bazı kontakt ekzama ve çiğneyen çocuklarda AGİK tahribatı görülmüştür.

Atatürk Çiçeği (Euphorbia Pulcherrima)

Avrupada noel yıldız olarak bilinen Atatürk çiçeğinin zehirli olduguna dair bilgiler oldukça eskiye dayanmaktadır. Sütlenengiller familyasında yer alan bu bitki sütlü bir öz sivi taşımaktadır. Sütü deride tahribat yaptığı gibi, yenmesi halinde mide ve bağırsak iltihaplarına da yol açar. Bu bitkinin zararsız oldugunu iddia eden kaynaklar olmasına ragmen yinede tedbirli olunmasında fayda vardir.

Sıklamen (Cyclamen sp)

Bitkinin yumrularında saponin grubuna giren sıklamin maddesi bulunmaktadır. Yumrunun küçük bir parçasının yenmesi dahi zehirlenmeye sebep olabilir. Kısmi temas halinde tahriş edici ve uyarıcı etkisi vardir. Yenmesi halinde sinir sisteminde rahatsızlıklar yapar ve hatta felç meydana getirebilir.

Çuha Çiçeği (Primula sp)

Güzel görünümlü ve yılın her mevsiminde açan bu çiçeğin çiçek ve saplarında primin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Özellikle çiçeklerin üzerindeki tüyleri zehirlidir. Isırgan gibi olan bu tüyler insanin eline battığı zaman kırılır ve içindeki sarımsı yeşil sıvı deri altına yayılarak dayanılmaz kasıntı verir. Alerjen olan primin temas ettiği yerlerde alerji meydana getirdigi gibi deriden emilip banka yerlere de taşınabilmektedir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt