Zamanlayıcı

Çok çeşitli elektronik zamanlayıcı devreleri bulunmakta.
Zaman dolduğunda elektriksel çıkışı almak ve ya elektriksel çıkışın zaman dolduğunda sıfırlanması. Turn-on Turn-off tipi.
Zamanın çok uzamasında hassasiyet ve ya kısa zamanlı basit...

Çok uzun zamanda hassasiyet için pic kullanılabilir. Pic tipi kendi içinde programla çalışan bir nevi mini bilgisayar için zamanlayıcı çok basit. Ama pic le saat yaparken ayrıca saydırıcı 555 entegresi kullanılır. Çünkü saat için yeterince hassas değil. Ama idare eder diyen pic le direk yapar.

Şöyle bir mesele var: Normal bir dc devrede uzun ve hassas zamanlayıcıyı nasıl geliştirelim? Direk aynı elemanlar zaman uzayınca çalışma süresini yeterince hassas ayarlayamayabilir. Basit bir düzenleme nasıl olabilir ? Mesela her kısa süre dolumunda bir reset ve reset sayısının ayarlanması ile uzayan zamanlama süresi?

Zamanlayıcı nasıl çalışır?
Dolması zaman alan bir kondansatör vardır. Kondansatör dc elektrikle şarz olur. Şarz elektriği direnç eklemesiyle azaltılırsa dolma süresi uzar. -trimer kondansatör kullanılabilir mi ve aşarz anında boşalma uygulanabilir mi?- Şarz olduğu sırada bağlı olduğu devre elektriğini kendine çeker ve bu yüzden o hatta elektrik bırakmaz. Bu hat bir transistörün beyzi olursa, iletime geçmek için beyzine elektrik bekleyen transistör iletime geçemez. Kondansatör dolunca elektrik hattının elektriği bölünmez hat elektriklernir ve transistör beyzi iletim için yeterli gerilimi -0.8 V ve ya 0.3V- almış olur. Bu devrede süre dolunca elektrik çıkışı alınır.

Herhalde kondansatör dolması ile kesim yapan devrede de kondansatör ters bağlanıp dolduğunda yükselen iç gerilimi ile transistör beyzine ters elektrik uygulayarak iletimi kestiriyor. Bunun yerine şu da olur: Kondansatör dolunca iletime geçen transistör ile diğer transistör beyzi topraklanır yani kısa devre edilirse o transistör iletimi keser. Bu şekilde diğer transistör normalde iletimde ,ken iletimi kesmiş olur.

Süre ayarı için;
- kondansatörün önüne koyulan bir potansiyometre ile çekebileceği elektrik azaltılarak dolma süresi uzatılabilir.(Bu halde transistörü kesmek için yeterli elektrik bölümünün sağlandığı garantilenmelidir. Yani kondansatör az elektrik çekerse transistörü kesime sokamayabilir)
-Transistör beyzi için pot konularak kondansatör geriliminin değişiminde hangi seviye gerilim yükselmesinde iletime geçeceği belirlenebilir. Yani transistör beyz direnci değiştirilerek kondansatörün transistörü iletime sokması için gereken gerilim yükselmesi arttırılabilir-azaltılabilir.
-Dolan kondansatöre aynı anda boşaltan (değişken) direnç eklenir. Havuzda musluk sorusu gibi. Bu değişken boşaltan direnç kondansatörü boşaltarak dolma süresini uzatır. Direnç azaltılırsa kondansatör daha hızlı boşalır.

Reset için; -yani devrenin yeniden kullanılabilir olması için-
-Dolmuş kondansatörü kısa devre eden bir buton ile boşalması sağlanır.
-Dolu kondansatörün boşalması ile çalışan devrede de boş kondansatörü şarz eden bir düğme eklenir.
 
Son düzenleme:
LDR : Light Dependent Resistor Işığa bağlı değişken direnç demek. Işık şiddeti, aydınlık miktarı ile değişen, ışık arttıkça değeri azalan ışık azaldıkça değeri artan dirençtir.
Hava kararınca çalışan sistemlerdeki devre tipidir.
Birkaç devresi;
Basit gece lambalarında da vardır bu sistem. Denemek işteyen çok ucuza alabilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt