Zaman Biracılara Neden Karşı?

Türkİye'de gerçek bir ifade ve inanç özgürlüğüne kavuşmak istiyorsak bize benzemeyenin yaşam hakkını savunmamız şart.

Demokratik bir ülke inançlıyla ateist, en solcuyla en sağcı, en kapalıyla en açığın yan yana yaşayabildiği bir ülkedir. Kendi adıma söyleyeyim: Böyle bir Türkiye için mücadele veriyorum. Bunun için uzun yıllar Kemalist rejimin baskıladığı, ifade ve ibadet özgürlüğünü kısıtladığı muhafazakar kesimin hak ve hukukunu her platformda savunuyorum.

Yalnızca onların değil, kendini baskı altında, özgürlükleri kısıtlanmış hisseden her topluluğun ya da bireyin yanındayım. Burada amaç yasadışı bir boyutu olmadığı sürece, bütün yaşam tercihlerine açık bir toplum olma yolunda katkı sağlamak.

Böyle bir prensipten yola çıkarak Zaman Gazetesi'ne bir eleştirim var. Zaman, yıllardır İstanbul'da düzenlenen Almanların meşhur Oktoberfest'ine (bira festivaline) öyle önyargılı yaklaşmış, o festivali öyle hatalı yansıtmış ki...

'Bira festivali bu kez İstanbul'da, sivil toplum örgütleri tepkili' manşetiyle verdiği haberi okuyunca zannediyorsunuz ki bu festival bütün kötülüklerin anası. Halbuki Oktoberfest İstanbul'da yıllardır yapılır. Eskiden Hilton Otel'de düzenlenirdi bu festival. Her yıl gider, İstanbul'da yaşayan Alman dostlarla akordeon dinler, Bavyera dansları yapıp dönerdik. (Festivalin çıkış yeri Münih'tir).

Nasıl ki laik yaşam tarzına sahip olanlar muhafazakar kesimin yaşam tarzına ve tercihlerine saygılı olmak zorunda ise tersi de geçerli. Ben Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın Fatih Altaylı'ya yönelttiği eleştirileri ne kadar doğru bulduysam, gazetesinin bira festivalini ele alışını o kadar taraflı ve yanlış buldum.

Hele festivalin Antalya'da yapılan ayağının CHP'li belediye tarafından organize edildiğini hatırlatması son derece sakıncalı. Toplumdaki ayrışmalar böyle bir yaklaşım, bu tip bir dil ile keskinleşiyor. Lütfen bakış açımızı değiştirelim. Demokratik bir Türkiye'de isteyen bira içilen Alman festivaline, isteyen istediği dini cemaat toplantılarına gidebilir.

Mini etekli bankacılar olduğu gibi, baş örtülü hakimler de olabilir. Biri birinin alternatifi değil. İstanbul gibi bir dünya kentinde Alman bira bayramı da kutlanacak, iftar sonrası etkinlikler de yapılacak...

Nagehan Alçı - Akşam
 
Üst Alt