Yüz Şekline Göre Kesim

Saçlarınızı kestirmek istiyorsunuz ancak bir modele karar veremediniz. İşte size birkaç öneri...

Yuvarlak:
Yüzünüzün yuvarlaklığını inceltmek istiyorsanız saçınızın volümünü yüksek tutacak modelleri tercih etmelisiniz. Yüzünüzün hatlarına göre öne doğru kesilmiş tutamlarda yüzünüzü biraz olsun inceltecektir.

Kare:
Kare yüz yapısı sert bir ifadeye sahiptir. Yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatmak istiyorsanız saçınıza yuvarlak modeller kestirmelisiniz.

Dikdörtgen:
Suratta değişiklik yapan ama fazla değiştirmeyen bir yüz şeklidir. Şakak kemiğini örtecek şekildeti kesimler ile dengeli ve uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz.

Üçgen:
Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir. Bunu enselerde saçı azaltarak şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru volümü arttırarak yaptırabilirsiniz.

Baklava yüz:
En meşhur yüz biçimidir. Bu yüz biçiminde saçınıza uzun, kısa, düz, dalgalı, kahküllü modelleri uygulayabilirsiniz. Sadece bunları uygularken kuaförünüz ile diyalog kurarak boyunuza, kilonuza yada yüzünüzde nerenin ön planda, nereniz arka planda kalmasına karar vererek saç modelinizi bulmalısınız.

Yüz şekline göre saç kesilirken kuaförünüzle uzun uzun bir diyalog yapmalı, yüzünüzü mü, saçınızı mı ön plana çıkarmak istediğinizi belirtmelisiniz. Kilo, boy, giyim tarzınız ve hatta kişiliğinizi bile konuşmalı ve ona göre saç kesimi yaptırmalısınız.
 
Yüz şekline göre saç modelleri

Saç modeline karar vermeden önce yüz tipinizin hangi formda olduğunu öğrenmek çok kolaydır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra tarayın ve tam ortadan ikiye ayırın. Ellerinizle saç diplerinizden uçlarına kadar inin. Ellerinizin çizdiği hareket, yüz tipinizi belirler. Üçgen mi, kare mi, yuvarlak yüzlü mü olduğunuzu en net şekilde bu hareketle öğrenebilirsiniz.
Üçgen Yüz
Üçgen yüz tipine sahipseniz, omuzlarda biten saç modelleri sizin için uygundur. Uçlarına hareket verilmiş katlı kesimler ve aralıklarla yapılmış röfleler yüz güzelliğinizi ortaya çıkarak en güzel saç modelidir.Kakül kullanmayı seviyorsanız, yüzünüzü dengelemek için kaküllerinizi yana doğru tarayın.
Dümdüz ve uzun saç modellerini tercih etmeninizde fayda vardır. Çünkü düz saç, yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterebilir.
Kare Yüz
Kare yüz tipine sahipseniz, yüz hatlarınızı yumuşatmak için uzun ve dalgalı saç modellerini kullanabilirsiniz. Saç uçlarına verilen yuvarlak katlar, yüzünüzün daha oval gösterecektir. Kare yüzlerde göz ve alın ön plandadır. Denge sağlamak için dışa dönük fön ve çapraz kesilmiş kaküller tercih edebilirsiniz.
Küt kesimli ve omuz hizasındaki modeller yüz hatlarınızı keskinleştirir. Uyumlu görünüm için bu modelleri kullanmamanızda fayda vardır.
Yuvarlak Yüz
Yuvarlak yüz sahipseniz, uzun ve düz saçlar yüz hatlarınızı daha ince gösterecektir. Kakül kullanımında asimetrik kesimler tercih edebilirsiniz. Kaküllerinizi hafifçe içe doğru fönlemek yumuşak bir görünüm kazandıracaktır.
Gür ve kıvırcık saçlarınız varsa, yüzünüzün yanlarına gelen saçlarınızda katlı kesim yaptırın. Bu sayede yüzünüz istediğiniz incelikte görünecektir.
Saçlarınızı şekillendirirken, her bölümüne içe dönük fön çekmemelisiniz. İçe dönük fön, yüzünüzü daha da yuvarlak gösterir. Aşırı kısa modeller yine tercih etmemeniz gereken saç kesimleri arasında yer alıyor. Kuaförünüz size kısa saç kesmek konusunda ısrarcı da kabul etmemenizi öneriyoruz.

msn.com
 
Üst Alt