• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yürüyüş yapmak için en güzel 10 sahil

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Yürüyüş yapmak için en güzel 10 sahil

simqe

Kıdemli
Üye
FENERBAHÇE-CADDEBOSTAN (Adalar’a nazır yürüyüş)
Fenerbahçe-Caddebostan sahil şeridi Fenerbahçe Orduevi’nin yanından başlayıp, Caddebostan Migros’un arkasındaki sahil yolundan Kartal’a kadar devam ediyor. Yenilenen sahil yolunda yürüyüş yapanlar için asfalt zemin genişletildi. Bisikletliler için ayrı bir kırmızı yol bulunuyor. Yürüyüş sırasında Adalar manzarası eşlik ediyor. Yol üzerinde bir şeyler atıştırabileceğiniz büfeler var. Parkurun sonlarına doğru rastlayacağınız kafelerde oturup deniz manzarasını seyredebilirsiniz. Sabah 06.00-09.00 arası yürüyüş için en ideal zaman. Yüksekliği artırılan sokak lambaları sayesinde akşamüstü de yürünebiliyor.

KARŞIYAKA SAHİLİ
Bostanlı Mavişehir ile Alaybey semtleri arasında uzanan sahil bandında yer alan yürüyüş parkuru 5.6 km. Sabah 07.00-10.00 ve akşam 19.00-24.00 arası yoğun oluyor. 160 bin metrekare alanda basketbol, tenis ve paten sahaları, koşu ve bisiklet yolu, piknik alanı, amfitiyatro yapıldı. Parkurun Bostanlı kesiminde zemin toprak, mermer ve çim alanlardan oluşuyor. Karşıyaka sahilinde ise beton ve çim zemin yer alıyor. Yol üzerinde kafeterya ve çay bahçeleri var.

YENİKÖY-KALENDER (Kesintisiz üç kilometre)
Yaklaşık 3 km. uzunluğundaki parkur, Yeniköy’de yalıların sona erdiği noktadan başlıyor, kesintisiz olarak Tarabya’daki Le Pecheur restoranın yanındaki küçük kafenin önünde bitiyor. Eğer otomobille giderseniz kafenin önüne park edebilirsiniz. Yürüyüş parkurunun zemini beton. Boğaz’ın kıyısında yürürken Marmara Denizi’nin Karadeniz’le birleştiği noktayı görmek mümkün. Karşı kıyıda, Anadolu Kavağı sırtlarındaki Yoros Kalesi’ni de görebilirsiniz. Yürüyüş parkuru nerdeyse 2 metre genişliğinde. Ağaçlar seyrek olduğundan gölge yapmıyor, yürüyüş sırasında şapka takmakta fayda var.

TEKİROVA – PHASELİS (Antik kentin içinden yürüyün)
Antalya’nın Kemer İlçesi’ne bağlı Tekirova Beldesi’nde bulunan Sundance Camping alanından başlayan patika toprak yol, dünyaca ünlü Phaselis antik kentinde bulunan harabelerde son buluyor. Toplam 2 kilometre uzunluğundaki yolun, 500 metrelik bölümü Phaselis kumsalını içerisine alıyor. Tamamen kum olan bu yolun dışında 600 metrelik bir toprak orman yolu ve toplam 800 metrelik toprak ve düz bir araziyi içeriyor. Bu yoldan Likya yolunu kullanan yabancı turistler de geçiyor. En büyük özelliği yol üzerinde bulunan ve etkileyici görüntüsü ile ünlü Phaselis kalıntılarının ve Phaselis koyunun görülebilmesi.

DİLBERLER SEKİSİ (Deniz değil nehir kenarı)
Seyhan Nehri’nin, Çoban Dede Parkı’ndan Regülatör Köprü’ye kadar uzanan parkur 11 km. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çam, okaliptüs, salkım söğüt, palmiye ve rengarenk çiçeklerle yeşillendirdiği yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik Seyhan Vadisi’nde hareketlilik saat 06.00’da başlıyor. Seyhan Barajı ve Eski Baraj arasındaki yaklaşık 5 kilometrelik Dilberler Sekisi parkurunda dileyen parke taşlarla örülen yolda, dileyen stabilize yolda, dileyen ağaçlar arasında yürüyebilir. Eski barajın Seyhan yakasında ve asma köprünün Yüreğir ayağına yakın yerlerde seyyar çaycılar, sıcak sıkma börek satıcıları bulabilirsiniz.

OLİMPOS-ÇIRALI (Giriş ücrete tabi)
Kemer İlçesi’ne bağlı Ulupınar Köyü sınırları içerisinde bulunan Çıralı Plajı ile Olimpos harabelerini birbirine bağlayan yürüyüş yolunun toplam uzunluğu 1,5 km. Ulupınar Çayı’nın denize döküldüğü noktadan başlayan parkur, Olimpos Koyu’nda son buluyor. Kış aylarında deniz seviyesinin yükselmesi ve plajın üzerine çıkan dalgalar nedeniyle yolun Çıralı kısmında kalan bölümü deniz kumları ile kapanıyor. 700 metrelik bölümü sahilde olan yolun geri kalan 800 metrelik bölümü ise ormanlık alanda bulunuyor. En büyük özelliği ormanlık alanda dünyaca ünlü harabelerin gezilebilmesi ve geri kalan yerlerde de Çıralı plajının ve koyunun gözlenebilmesi. Yol, arkeolojik sit alanında bulunuyor. Çıralı ve Olimpos girişlerinde ücret alınıyor.

KARABURUN-MORDOĞAN (Dağcıların tercih ettiği parkur)
Denizin mavisi ile ormanın yeşilinin kucaklaştığı sakin bir yol. Mordoğan’ın Çatalkaya Mahallesi’nden yola çıkıp, Mordoğan Mahallesi, eski Mordoğan Mahallesi ve Ardıç Mahallesi’nden geçerek toplam sekiz kilometrelik yürüyüş yapıyorsunuz. Yolun toplam uzunluğu 20 kilometre. En yakın araç trafiği 5 kilometre uzakta. Özellikle dağcıların tercih ettiği bu yürüyüş parkurunda yol, deniz kıyısından 60 metre yüksekliğe kadar uzanıyor.

SİNOP KIYI BANDI (Sağlıklı yaşam panoları var)
Uzunluğu 2 bin 965 metre. Dr. Rızanur İl Halk Kütüphanesi ile eski Karakum Mevkii arasında. Yürüyüş yolunun adı Enver Bahadır Caddesi. Beton zeminli yol, yaklaşık 2 metre genişliğinde. Parkur düzenlemesi belediye tarafından yapıldı. Yol boyunca seyrek ağaçlar var. Ayrıca belirli aralıklarla sağlıklı yaşam ile ilgili bilgiler veren tabelalar bulunuyor. Yürürken, karşı tarafta bulunan Gerze İlçesi, Dranaz Dağları ve liman ile şehrin bir bölümü görünüyor. Acıkırsanız yol üzerindeki otellerden birinin restoranını kullanabilirsiniz. Karakum alanı, Zinos ve Ada Oteli mevkiinde dinlenme yerleri bulunuyor. Sabah 06.00-09.00 ile akşam 16.00’dan sonra yürüyüş için en uygun saatler.

KINALIADA ÇEVRESİ (Araç trafiğinden uzakta)
Bostancı’dan 25, Eminönü’den 50 dakikalık vapur yolculuğuyla Kınalıada’ya ulaşmak mümkün. İskelenin solundan başlayarak bütün adanın çevresini dolaşmanız bir buçuk saat sürüyor. Yürüyüş için geniş bir yol var, üstelik araç trafiği yok. Sahilden devam eden yol zaman zaman evlerin arasında geçiyor. İnişli çıkışlı yolda yürürken çevredeki diğer adaları ve İstanbul’u görmeniz mümkün. Yürüyüş için en uygun zaman sabahın erken saatleri ya da günbatımına doğru. Adalar Belediyesi son yıllarda Kınalıada’nın ağaçlandırılması için çalışmalar yapıyor. Piknik yapılabilen geniş bir alan da var.

MUDANYA EŞKEL SAHİLİ (Gece yarısından sonra sakin)
Eşkel Sahili’nin uzunluğu yaklaşık 7 kilometre. Sahil şeridi Güzelyalı Beldesi’ne bağlı Altıntaş Köyü’nden başlayıp, Zeytinbağı’nda son buluyor. Sahil tamamen ince kumlarla kaplı. Güzelyalı Belediyesi tarafından 1995 yılında başlanan ve iki yıl süren sahil düzenleme çalışmalarıyla yol parke taşlarla kaplandı. Yol üzerinde çok sayıda çay bahçesi, kafeterya ve restoran bulunuyor. Sahil şeridinden en uygun yürüyüş saatleri sakin olması nedeniyle sabah 06.30- 09.00 ile akşam saat 24.00 ile 01.00 arası. Güzelyalı sahil şeridi araç trafiğine kapalı.

msngezikolik.gezisitesi.com/tr/
 
E

Eftelya

Ziyaretci
FENERBAHÇE-CADDEBOSTAN (Adalar’a nazır yürüyüş)
Fenerbahçe-Caddebostan sahil şeridi Fenerbahçe Orduevi’nin yanından başlayıp, Caddebostan Migros’un arkasındaki sahil yolundan Kartal’a kadar devam ediyor. Yenilenen sahil yolunda yürüyüş yapanlar için asfalt zemin genişletildi. Bisikletliler için ayrı bir kırmızı yol bulunuyor. Yürüyüş sırasında Adalar manzarası eşlik ediyor. Yol üzerinde bir şeyler atıştırabileceğiniz büfeler var. Parkurun sonlarına doğru rastlayacağınız kafelerde oturup deniz manzarasını seyredebilirsiniz. Sabah 06.00-09.00 arası yürüyüş için en ideal zaman. Yüksekliği artırılan sokak lambaları sayesinde akşamüstü de yürünebiliyor.
Adalara nazır yürüyüş
Denizin mis gibi kokusu ve martı sesleri arasında
Sabah vakitlerinin sessizliği ve müzik eşliğinde
Şiddetle öneririm...:freakedout:
Not:Martılara akşamdan kalma ekmekleri unutmayınız..
 
Üst Alt