Yurtdışından gönderim ne zaman gelir buradan öğrenin

Alışverişi seven üyelerimiz yurtdışı gönderilerinin ne zaman geleceğini bu başlık altından öğrenebilirler..

Örnek olarak Aliexpress sitesinden yaptığım alışverişin detaylarını aktarayım..

Aldığım ürünler:

Rapoo H3070(Wireless Kulaklık)

Mini Bluetooth Klavye

Satıcı ürünleri 4 Ocak tarihinde Hong Kong Post ile tarafıma gönderilmesi için teslim etmiş,ardından Takip Numarasını mail ile bana yollamıştır..Almış olduğum ürünler 7 Ocak günü Türkiye'ye gönderilmiştir..14 ocak itibariyle antrepo çıkışı yapılarak işleme konmuştur..Bu aşamadan sonra gümrük kontrolü için UPİM çalışanlarınca gerekli işlemler tamamlanıp takribi 3 gün içerisinde PTT tarafından adresime getirilecektir..
 
selam ederim;

bu bilgileri paylaşmanız cok faydalı teşekkürler. aynı üründen çok sefer aynı firma üzerinden alım yapıldıgında denetim yapıldıgını duydum ticarete yönelikmi yoksa tüketime yönelikmi diye.
 
selam ederim;

bu bilgileri paylaşmanız cok faydalı teşekkürler. aynı üründen çok sefer aynı firma üzerinden alım yapıldıgında denetim yapıldıgını duydum ticarete yönelikmi yoksa tüketime yönelikmi diye.

Sağolun..Rica Ederim..

Yeni Gümrük Yasası'na göre 75 Euro'yu aşmayacak tüm gönderiler muaf tutuluyor tabi bu muafiyet cep telefonu,telsiz,pil,batarya,kozmetik,ilaç v.s haricinde geçerli..Senede 5 sefer alışveriş hakkı var herkesin..

Bahsettiğiniz üzere muafiyetin değişik kapsamları söz konusu mesela aynı üründen 3 adet getirmeye çalışıldığında ticari amaç saylıyor ve yüzde 20 gümrük vergisi tahakkuk ediliyor..

Firma olarak ihraç etmek oldukça kapsamlı ve zor prosedürleri var en basitinden ticari amaçla ürün ihraç ediyorsanız garanti,servis v.s gibi hizmetide sunmanız gerekiyor..İlerleyen günlerde ihracat üzerine detaylı bir anlatımda bulunucam..

2003 rakamlarıyla e-ticaret hacmi 367 milyon dolar civarındaydı diye hatırlıyorum 2012 rakamlarıyla bu hacim 22 milyar doları aşmış ülkemizde..Büyük bir ivme yakalamışız..

En son değişen gümrük yasasından önce muafiyet 150 Euro'ydu ardından yaşanan suistimaller doğrultusunda bakanlık bu rakamı 75 Euro'ya indirmişti..Tabi bu durum karşısında sayısız dilekçe alan bakanlık yakın zamanda 2013 itibariyle muafiyet kapsamında değişikliğe gidebilirmiş bu müjdeli bir haber..

Supermeydan olarak gelişmeleri yakından takip ettiğimizden Yurtdışı alışverişi tavsiye ediyorum..Zira Gittigidiyor,Sanalpazar ve benzeri sitelerdeki aç gözlü simsarlar yurtdışından getirdikleri ürünü 8-10 katı fiyatla satıyorlar üstelik teslimat süreleri yurtdışı sitelerle aynı!Neden derseniz onlarda sizin paranızla ürünü yurtdışından tedarik edip iyi kar yapıyorlar...Duyumlarımıza göre aç gözlü üniversite öğrencileri bu işi kendine meslek edinmiş bunun yanında diğer simsarlarda bu pastadan pay alma çabasında..Geçen gün bakan açıkladı artık e-ticarete vergi geliyor dedi ve denetimlerin olacağını söyledi..

Gittigidiyor tarzı siteler denetlenmediği için kayıtdışı bir ekonomi oluşturuyorlar hem site hem satıcılar iyi kar ediyor ama artık bu değişecek bakanımızn açıkladığı gibi..Ben alışverişlerimi yurtdışından yaparım inanın üçte bir daha ucuza ve daha kaliteli ürünler satın alıyorum..Üstelik aldığım ürün 75 Euro'luk muafiyetin sınırı aşsa bile aldığım ürünün faturası üzerinde yüzde 20 vergisini ödeyerek alıyorum ve yine ucuza geliyor..

Yurtdışı alışveriş bölümümüzü epey bir genişletmeyi düşünüyoruz nasip olursa...
 
selam ederim;

paylaş hemşerim bilgilerini şu forumda birazda birbirimizi yemenin dışında birbirimize faydamız dokunsun bende ithalatcıyım gercekten firma üzerinden bir eşya malzeme getirmek oldukça prosedürlü. şahsi alışverişlere ışık tutacak bu açıklamalarınız sağolun. vergi daireleri kişilerin banka hesaplarından çıkan ve giren parayı denetim halinde şu an oldukça artırdılar kaçağı ve vergisiz mal sokmayı bu sevindirici haber aslında.
 
İthalat yapıyorsanız bu bilgilerinizi bizle paylaşabilirsiniz..İhracat ve İthalat konusunda Türk'ler Çin'in e-ticaret devi Alibaba'yı fethetti..Alibaba üzerindeki çelik kapı,mobilya,amerikan panel kapı,penye,bijuteri gibi değişik kalemlerde işadamlarımız önemli ölçüde malı yurtdışına ihraç ediyorlar..Yine Alibaba üzerinden elektronik ağırlıklı ithalat yapan işadamlarımızda var..

Alibaba üstünden Lot olarak ürün ithal edip vergisini ödeyerek çok miktarda ürünü yasal yoldan yurda getirmek mümkün..Büyük alımlarda ithalat-ihracat şirket düzeyi olsun ister kobi düzeyi çetrefilli prosedürler izlenmesi gerekiyor..Trade Manager üstünden Çin'lilerle muhabettimiz koyu oluyor ve Çin malı algısının Türk işadamlarından kaynaklandıklarını belirtiyorlar..

İthalat alanınız nedir acaba?

RC araç ithalatı üzerine bilgileride önümüzdeki günlerde paylaşmayı arzu ediyorum..Trend değişti herkeste RC ve model tutkusu başladı..Yani paylaşacak çok şey var ama sitemizde bu işlere ilgi duyanların trafiği arttıkça paylaşımlarda artacaktır..
 
Son düzenleme:
İthalat yapıyorsanız bu bilgilerinizi bizle paylaşabilirsiniz..

İthalat alanınız nedir acaba?

Çin malı algısının Türk işadamlarından kaynaklandıklarını belirtiyorlar..

selam ederim;

valla kıymetli bay-x bu ithalat işi bizim sektörde yılan hikayesi oldu öyle karışıkki anlatamam. gözlük ithalatı yapıyoruz optik ve güneş. güneşlerde sorun yokda, optiklere devlet sgk tarafından ödeme yaptığı için malın kalitesinden fiyatına kadar çok sıkı denetimde tutuyor. ayrıca yurt dısına 2.5$+kdv ek mali yükümlülük var yani fon. kırmızı hattan çekiliyor bizim ürünlerimiz ve öyle çok presedür varki size anlatamam. her ithalatımız neredeyse sorunlu, birgümrük ile diğer gümrük arasında bile prosedür farkı var. gs1 sisteminede geçtik bu yıl o dahada karıştırdı işleri. malın bu şartlarda maliyetini hesaplıyoruz sonra piyasa fiyatlarına bakıyoruz maliyetin altına satışlar. kaçakçılığı kesmek için yapıldı ama oldukça arttı bu uygulama ile yurt dısından mal, yurt içinden fatura bulup onu resmileştirme işi, yakın gelecekte çözülmezse bizim sektörde gidici görülüyor. imalat kurduk fon gelince kendimiz üretelim dedik fiyatlarla baş edemedik bu sefer çin malı galip geldi. devlet diyorki ihbar et yakalayalım, bu işin içinde mafya var resmen 3-5 kişinin yapacağı iş degil milyonlarca gözlüğün ülkeye sokulması.

Çin malı konusunda hakikaten haklılar bir ürün var ortada aynı ürünü üretecek aynı şekil ve görünümde olacak 100 farklı hammaddeden 100 farklı fiyat. şimdi Rayban da orada üretiliyor menşei çindir, diğer çin malı gözlüklerde. burada ithalatçı firmanın pazarlık etmesi veya düşük malzemeye yatırım yapması söz konusu. italyada bir fuar zamanı milanoda gezerken çinli yakın bir arkadaşım bana yoldaki kenarda köşedeki eşyaları göstermeye başladı made in china, made in china, made in china duomo meydanında o gururlandı bense gerçekten utandım. hoş onlarında yaşam şartları tartışılır resmen hiçbir hakları yok, daha son 3-5 yılda ellerine doğru düzgün para geçmeye başladı, sosyal hayatları sıfırın altında. zenginleri çok aşırı zengin, ama çogunluk perişan. yinede ülkemizin şartları oradan katlarca iyi. neyse konuya dönecek olursak kötü çin malı yok, kötü mal alan yatırımcı var.

bir anımı daha anlatayım orada raybanın reklamı vardı douma katedralinin yanında oldukça büyük puntalarla yazılmış, zaten ana vatanı italya. dikkatimi çeken turistlik heryerde reklamı vardı ama orada rayban kullanan italyan yoktu. helal olsun marka yaratıp çinde üretip dünyaya satıyorlar, dünya cirosu türkiyede aceba kaç fabrikanın gelirine eşit onmu yüzmü binmi bilinmez, bildiğim geçmiş yıllarda türkiye dünya sıralamasında 2nci yada 1nci olmuştu ciroda. marka olmanın önemini çok sevdiğim rahmetli sakıp sabancı yıllar önce vurgulamıştı ama geç uyandık sanıyorum.
 
Son düzenleme:
Sanırım güneş gözlüğü için yurtdışından alışveriş yapmama gerek kalmayacak:))

Favorim ıpır zıpır gözlükler yerine Amerikan Polis'lerinin tercih ettiği Rayban modelidir..Sade,klasik ve şık..Arabamda bir adet var ama sanırım çakması:))
 
Sanırım güneş gözlüğü için yurtdışından alışveriş yapmama gerek kalmayacak:))

Favorim ıpır zıpır gözlükler yerine Amerikan Polis'lerinin tercih ettiği Rayban modelidir..Sade,klasik ve şık..Arabamda bir adet var ama sanırım çakması:))

selam ederim;

olur tabi yardımcı olurum isteğin arzun olursa ne demek. bahsettiğin model belki 20 yıllık hala tercih ediliyor. bugunku damla modelinin ilk hali. çakma olanları birçok gözlükçü bile ayırd edemiyor artık.
 
Üst Alt