Yurtdışından aldığım iPhone'u Türkiye'de nasıl kayıt ettirebilirim?

Yurtdışından (Unlocked veya Locked) yani SIM kilitli veya kilitsiz olarak iPhone getirebilirsiniz.

SIM kilitli telefonları aldığınız ülkeden başka bir ülkede kullanmak mümkün, fakat zahmetlidir. Kilit kırma (Unlock) işlemini yaptırsanız bile , telefona bir güncelleme geldiğinde bozulur ve her seferinde tekrardan yapılmalıdır.

Yurtdışından alınan telefonu kaydettirmek

Unlocked yani SIM kilitsiz alınan telefonlar ise Türkiye'de sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler, Tabi kayıt işlemi yaptırmalısınız.

Her iki tür telefonu da ülkeye giriş yaparken pasaporta kayıt ettirmelisiniz. Bunun için ilk önce bankalar aracılığı ile vergi dairesine harç yatırılmalıdır.

Telefon kayıt yaptırırken pasaport kriterleri

Telefonu kayıt ettireceğiniz pasaportun son 1 ay içinde ülkeye giriş yapmış olması, 2 senedir pasaportuna hiçbir cihaz kaydettirmemiş olması ve kayıt sırasında orada bulunması gerekmektedir. T

iPhone garanti kapsamı

Yurtdışından alınan telefonlar uluslararası bir garanti kapsamında olmasına rağmen bu garanti Türkiye'de geçmemektedir. Telefonlar yine de teknik servise gönderilebilir ancak ücret ödenmesi gerekir. Bunun yanında telefonu aldığınız ülkeye bir kişi ile beraber de yollayıp orada tamir ettirebilirsiniz. Ancak telefonlar gümrükten geçirilmediği için yanında sürekli olarak biri olması gerekmektedir.
 
  • Etiketler
    iphone kayıt telefon harç telefon kayıt
  • Üst Alt