Yunus orucuna tasavvufi açıdan bir yaklaşım

Ramazanın yani Oruç ayının Yaklaştığı şu günlerde Oruca İbrahimi dinlerin Özü açısından bakacak olursak şayet İlk Oruç Tevratta Davutun Orucuyla başlar.Davut a.s Subayı Hititli Uriyanın eşi Bet Şeva ile birlikte olmuş ,Kadının hamile kalması üzerine Kocasını savaşta en ön safa sürdürerek ölümünü temin ettikkten sonrada ;Bet şeva ile evlenerek durumunu kurtarmıştır.Ancak doğan çocuk daha sonra hastalanınca;Çocuğunun ölmemesi için Oruca başlar. Üzerindeki süslü libasları çıkarır çula bürünür,Yemez, Küle oturur,Akşamlarıda yerde yatar.Ama çocuk ölünce Bu Orucu bitirir.Davut a.s bu orucu yalnız başına tutmuştur.
Bir diğer oruç ise Yunus a.s nin orucudur. Yunus Azgınlaşan Asur Ninova halkına Rabbin emirlerinden en önemlisi olan Orucu tebliğ için gönderilir.Yunus Bu tebliği yapmak istemez Bir gemiye binip kaçmak ister.Ancak şiddetli bir fırtınaya yakalanılır.Gemiciler Fırtınadan kurtulmak için kura çekip kurada çıkanı Denize atarak kurban yapmak isterler.Kurada Yunus çıkar .Yunus denize atılır. Denizde bir balık Yunusu yutar .Yunus balığın karnında Kırk gün çile çeker. Daha sonra Balık arafından karaya fırlatılır.Oradan Nenova şehrine gider. Halka Rabbin tebliğlerini duyurur.Nenova Kıralı Yunusu dikkatli şekilde dinler.Büyük bir korkuya kapılır.Ve Emirleri Şehirdeki Sadece İnsanlara değil HAYVANLARDA uygulattırır.Rab bu durumda Şehri cezalandırmaktan vazgeçer.Yunus ise bu duruma çok kızar. Şehirden çıkar bir çardağın altına sığınır.Çardaktan kendisini güneş ışınlarına karşı koruyan bir keneotu türünden nebat çıkar.Ancak Bu nebatıda Geceleyin kurtlar yok ederler.Kuran ise bu bitkinin KABAK olduğunu söyler.Bütün bu anlatımları kavarayabilmek için Tefekkür gerekir.
ORUCUN MANASININ TEFEKKÜRÜ:1-SÜSLÜ LİBASLARIN ÇIKARILARAK ÇULA BÜRÜNMENİN ANLAMI:Oruç İslamda dahil olmak üzere aynı zamanda bir YASTIR.İslamda dahildir çünkü Muharremde Kerbela şehitleri içinde ORUÇ tutulur.Kuranda bahsedilen Oruç zamanı olan Siyah iplikle beyaz ipliğin ayırd edilir olması İnsandaki mevcut olan bir hali anlatırki oda insanın içine düştüğü İKİLİKTEN gayrı bir şey değildir.Ramazan ise RA yani Güneş tanrısından gelirki EN SICAK GÜN ANLAMINDA KULLANIR.Yani içimizdeki CEHENNEMDİR bu ikilik.Oruç aynı zamanda APTAL OLAN NEFSİN GÜNÜN TERS ÇEVİRİLEREK KANDIRILMASIDIRDA DENİLİR.Yani Nefsin İsyan eden ikilik çıkaran kısmının kandırılıp meşguliyetini sağlamadır.Bunun TEK YOLUDA NEFSİN ÇALIŞMA YADA BİR MEŞGULİYETLE MEŞGUL EDİLMESİDİR.İşte o süslü elbiseler aslında içimizdeki VAHDETİN YANİ TAKVANIN SEMBOLÜDÜRLER.Giyilen ÇULLAR ise Dünyevi çalışmamızın karşılığı olan giyimlerdir. Nefsinizi zorladığınız şeye görede değişirler.Spor yapıyorsanız Şortunuz eşortmanlarınız,Askerseniz Ünüformanız,İşçi iseniz tulumlarınız......v.s dir.
2-YEMEK YEMEME:Çalışan organizmalarda METOBOLİZMA YÜKSEKLİR. İştah kesilir.Yani Sonuç Metabolizmanın yükseltilmesir.
3-KÜLE OTURMA:Kül en değersiz şeydir. Ona oturma ise Onu değerlendirmedir.Çalışma hayatının vazgeçilmez prensiplerinden biridir.Değersizi değerlendirerek kar kazanma!
4-GECE YERDE YATMA:gece Karanlıktır. Karanlık ise İnsanın içindeki düştüğü Zulmettir. Yani endişe verici halidir. Zaten bu halden kurtulabilmek için çalışmazmıyız?İşte O zulmete Karşı Yatakta yatıp ona kendini teslim etmektir yerde rahatsız bir şekilde yatmak.
Tek kelimeye Oruç Sendeki İklikten Kurtulup Vahdetini temin edebilmek için Yapmış olduğun Hertürlü DÖNYEVİ ÇALIŞMADIR.DÖNYASI OLMAYANIN UKBASIDA OLAMAZ.Berzah dediğimiz yerde işte buradır.Yoksa Tahtalı köyden sonraki hayal edilen boyutta bir yerde değildir orası.Dönyada yaşayıpta Dönyalığı olmayanın hali berzahtır.
Gelelim şimdi bu orucun şekline Bu Orucun güzel olanı İnsani olandır! YANİ DAVUT AS IN TUTTUĞU ORUÇTUR.
Ama Nenovanın Tuttuğu oruç İnsani değildir. Çünkü HAYVANLARADA TUTTURULMUŞTUR.
Sendeki Nankör kediyede oruç tutturur Sana iyilik yapanları bir zaman sonra Bir çırpıda silersin değilmi?Sendeki Tilkiyede oruç tutturur. Kurnazlık yapıp pilanlar kurarsın değilmi?Sendeki aslanada oruç tutturur katı ve acımasız olursun değilmi?MAKYAVELİZM DEĞİLDE NEDİR BU PEKİYİ?Pekiyi Asurlular Tarihte nasıl bir kavim olara tanınırlar? Zalimdiler değilmi?
İŞTE YUNUS U YÜZDEN NENOVAYI TERK ETTİ.ÇÜNKÜ O ZAMANIN MUHABETTULLAHI İDİ. ZALİMİN MUHABBETULLAHI OLAMAZ. Olsada o zalimde duramaz!O Zaman zalimlerin nefsleri dahi yoktur.Ruhsudur onlar.Ama Muhabetullah sayesindede kendilerini Dönyevi Rezillikten kurtarırlar.
ÇARDAĞIN VE KABAĞIN TEFEKKÜRÜ:Çardak dört tarafı açık bir eğreti yapıdır. Açıklık ise ŞEFFAFLIKTIR, Şeffaflıksa Temizlik ve saflığın ta kendisidir. Çardağı çardak yapan ise Yine Yunustur. Ama işin can alıcı noktası şuradadır.O ÇARDAK RABBİN EMİRLERİNİ DİNLEMEDİ ORUCUDA TUTMADI!1-Ben Vahdetteyim ve ikiliğe düşmedim dedi.2-ikilikte olduğunu kabul ederek berzahını anladıysada YALNIZ VE YALNIZ İNSANİYETİNE ORUCU TUTTURDU.
Ama Onda nisafir olan YARDA Saflığı yüzünden gelen Güneş ışınlarından Yani Beşeri müsibetlerden rahatsızlık duydu.İşte O KABAK Onu koruyan SABIR VE TEVEKKÜLDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİ.Kene otu Kabak cinsi nebatların genel Adıdır.Amma nereye kadar? Bir zulmet gecesi kurtlar onuda bitirdiiiii.Yüz tamamlanmış demektir. Ama Gönül adamları Aşkı ile tamalanırlar.Aşk ise aynı zamanda bir zafiyet vede eksikliktir.Yunus ise Hem aşk ad***** hemde gönül ad***** rehberlik etmiştir.

Şu dönyanın ötesine vardım deyen yalan söyler
Baştan başa sefasını sürdüm deyen yalan söyler
Baki selamlar.
 
Üst Alt