Yunan Mitolojisinde İntikam ve Cezalar

Yunan Mitolojisinde İntikam ve Cezalar​

Yunan mitolojisi çeşitliliği ve canlılığı ile şairlerin, ressamların, sanatın ve edebiyatın diğer dalları ile uğraşanların ilham kaynağı olmayı hep başarmıştır

Olimpos dağında yaşayan bu tanrıların öfkelendiklerinde neler yapabildiklerine beraber bakalım.

Actaeon

Actaeon, köpekleriyle beraber dolaşan, yaban hayatın içinden yaman bir avcıdır. Gene bir gün ormanda dolaşırken tesadüfen tanrıça Artemis'i görür. Artemis ise o sırada yıkanmaktadır ve çıplaktır.

Artemis'in güzelliğinden etkilenen Actaeon, her sağlıklı erkeğin yapacağı gibi durur ve izlemeye başlar. Bunu farkeden Artemis çok sinirlenir ve Actaeon'ı bir geyiğe çevirir. Tek suçu ormanda gördüğü güzel bir kadına bakmak olan Actaeon'un cezası bu kadarla da kalmaz. Geyiğe dönüşen sahiplerini tanıyamayan av köpekleri gelip Actaeon'u parçalarlar!

Arachne

Arachne örgüyle, dikişle uğraşan güzel bir dokumacı kızdır. Yaptığı işte de oldukça başarılıdır. Ne var ki kendini övmeyi biraz abartmış, akıl ve sanat tanrıçası Athena'yı bile geride bırakacağını iddia etmiştir.

Bunları duyan Athena tabi küplere biner. Yaşlı bir kadın kılığına girerek Arachne'nin yanına gidip onunla konuşur ama bu görüşme Athena'yı daha da çıldırıtır. Arachne'nin bütün çalışmalarını ve atölyesini dağıtıp kızı da lanetler.

Buna dayanamayan Arachne bir süre sonra kendini asarak öldürür. Arachne'nin öldüğünü duyan Athena kıza acır ve onu tekrar canlandırır. Canlandırır ama bir örümcek olarak! İşte örümceklerin sırrı da bu mitolojik hikaye ile aydınlanmış olur.

Sisyphus

Sisyphus aslında Ephyra kentinin kralıdır. Bir gün Zeus nehir tanrısı Asopus'un kızı Aegina'yı kaçırır ve ırzına geçer. Kızı babasının bilmediği bi yerde tutmaktadır. Tanrılar arasındaki bu talihsiz olaya Sisyphus'un karışması kaçırılan kızın yerini babasına söylemesiyle olur.

Zeus elbette bu gammazlığa çok sinirlenir ve Sisyphus'ı lanetler. Bu lanet devasa bir kayayı dik bir yamacın tepesine kadar ittirmektir. Ne var ki, tam tepeye varırken devasa kaya kaymakta ve gerisin geri aşağı yuvarlanmaktadır. Sisyphus, sonsuz bir döngüde kayayı bir yukarı bir aşağı ittirip durur.

Narkissos

Narkissos ormanda kendi halinde dolanan çok yakışıklı bir avcıdır. Bir gün Echo isimli bir peri kızı bunu görüp aşık olur. Ne var ki kızların ilgisinden zaten bunalmış olan Narkissos Echo'ya yüz vermez.

Echo bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür.

Olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve Narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. Günlerden bir gün av peşindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. Yerinden kalkamaz, kendine âşık olmuştur.

O ana dek kimseyi sevmediği kadar sevmiştir kendi görüntüsünü. O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Echo gibi Narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir.

Ixion

Ixion Lapith'lerin kralıdır. Bir gün Zeus bunu evine yemeğe çağırır. Ama Ixion yemek esnasında Zeus'un hanımı Hera'ya kur yapmaya başlar.

Bunu farkeden Zeus, gece bulutlardan Hera'ya benzeyen bir görüntü yapar ve Ixion'un yatak odasına gönderir. İnanışa göre Ixion bu hayalet ile birleşmiştir. Hatta bu birleşmeden at adamlar soyu meydana gelmiştir.

Zeus Ixion'a korkunç günahları ve nankörlüğü sebebiyle Tartaros'ta alevler saçan bir tekerlek üzerinde bağlı olarak sonsuza dek dönme cezası vermiştir. Ixsion tanrılar sofrasında ambrosia içtiği için ölümsüz olmuş, bu yüzden bir kerede yanarak ölmemiş ve Tartaros'taki tekerlek üzerinde sonsuza dek yanar döner vaziyette işkence çekmiştir.

Tiresias

Tiresias tanrı Apollo'nun bir peygamberidir. Ama onun için işler ormanda çiftleleşen iki yılan gördüğü gün değişecektir. Çiftleşen yılanlardan dişi olanını öldüren Tiresias -artık nedense- bir anda kadına dönüşür. Yıllar yılı kadın olarak hayatını sürdürür. Daha sonra yine bir gün ormanda çiftleşen başka iki tane yılan görünce bu sefer erkek olanı öldürür. Böylece tekrar erkeğe dönüşür.

Eğer hikaye buraya kadar yeterince absürt gelmediyse devamını dinleyin. Yine bir gün Zeus ile karısı Hera aralarında tartışmaktadırlar. Tartışma konusu ise seks esnasında erkeğin mi yoksa kadının mı daha çok zevk aldığıdır.

Hera erkeklerin, Zeus ise kadınların daha fazla zevk aldığını iddia etmektedir. Ama gerçeği birbirlerine kanıtlayamadıkları için tartışma bir sonuç vememektedir. Sonunda bizim Tiresias'a danışmaya karar verirler.

Hem erkek hem kadın olarak yaşamış olan Tiresias'ın cevabı, kadınların orgazmdan 10 kat fazla zevk aldıkları şeklinde olur. Tabi bu cevap Hera'yı sinirlendirir ve Tiresias'ı kör eder. Muhtemelen Tiresias'ın cevabı aksi yönde olsaydı cezasını Zeus kesecekti. En azından tanrıların gazabından ölmeden kurtulmuş diyoruz.

Prometheus

Prometheus yunan mitolojisindeki titanlardan biridir. Denir ki insanoğluna ateşi veren Prometheus'dur. Ne var ki bu durum Zeus'un hiç hoşuna gitmemiştir. Verilen ceza da hayli gaddarcadır.

Prometheus zincire vurulur ve işkence için görevlendirilen bir kartal gelip adamcağızın karaciğerini kemirir. Üstelik bu karaciğer vücudun içinde geceleri yeniden oluşur ve her sabah kartal gelip tekrar tekrar kemirir.
agnostik.org
 
Üst Alt