yüce ALLAH'IN mucizesi Fotosentez

İnsan hayatında çok önemli yeri olan bitkiler, 500 binden fazla çeşidiyle Allah'ın insanın faydasına sunduğu sınırsız bir hazinedir. Soluduğumuz tertemiz havanın, hayatta kalmak için ihtiyacımız olan besinlerin, kullandığımız enerjinin kaynağı bitkilerdir. Çarpıcı güzellikteki manzaraların, etkileyici kokuların ve gözalıcı renklerin kaynağı da yine bitkilerdir.

Bitkiler, ışığı besine çeviren fotosentez sistemleri, hiç durmadan enerji ve oksijen üreten, doğayı temizleyen, ekolojik dengeyi sağlayan mekanizmaları, tat, koku, renk gibi sadece insana hitap eden estetik özellikleriyle kendilerini yaratan Allah'ın sonsuz ilmini, sanatını, insanlara karşı olan şefkat ve merhametini gözler önüne seren özel canlılardır. Çok özel faydalar için çok özel sistemlere sahip olan bitkilerin bugüne kadar sadece 10.000 türü incelenebilmiş, bu araştırmalar sonucunda her bitkinin insanı hayrete düşürecek yaratılış özelliklerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Allah'ı tanımak, O'nun sıfatlarını görmek, O'na yakınlaşmak isteyenler için bitkilerdeki, hatta onların tek bir yaprağındaki yaratılış mucizelerine biraz daha yakından bakmak, onların harikalarla dolu dünyalarını tanımak çok faydalı olacaktır. Bu sayede, şimdiye kadar sadece bilim adamlarına özgü olduğunu düşündüğümüz çarpıcı gerçeklerin kapısının, samimi ve dikkatli bir ilgi ile tüm insanlara açılabileceğini görebiliriz.

İman edenler, Allah'ın kendilerine verdiği akıl ve anlayış ile O'nun bizim gözlerimizin önüne serdiği mucizeleri görebilirler. Bunun için varlıklara akıl ve hikmet gözüyle bakmak gerekir. Çevresine akıl ve hikmet gözüyle bakmayı öğrenen bir insan, bir çiçeğin renginde, şeklinde ve kokusunda gördüğü sanatın yanında çiçeği çiçek yapan bütün sistemleri de öğrenecek, Allah'ın üstün ilmine ve kudretine daha yakından şahit olacaktır. Allah, hem insanın hem de diğer canlıların yaratılışında ayetler, yani kendi varlığının delilleri olduğunu şöyle bildirir:

Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır.
(Casiye Suresi, 4)

Bu kitapta bitkilerin çok önemli bir özelliği olan fotosentezi ve içinde fotosentezin gerçekleştiği yaprakların kusursuz yapısını inceleyerek Allah'ın bu canlılarda yarattığı mucizelere şahit olacağız.
AKILLI TASARIM yani YARATILIŞ

Kitapta zaman zaman karşınıza Allah'ın yaratmasındaki mükemmelliği vurgulamak için kullandığımız "tasarım" kelimesi çıkacak. Bu kelimenin hangi maksatla kullanıldığının doğru anlaşılması çok önemli. Allah'ın tüm evrende kusursuz bir tasarım yaratmış olması, Rabbimiz’in önce plan yaptığı daha sonra yarattığı anl***** gelmez. Bilinmelidir ki, göklerin ve yerin Rabbi olan Allah’ın yaratmak için herhangi bir 'tasarım' yapmaya ihtiyacı yoktur. Allah'ın tasarlaması ve yaratması aynı anda olur. Allah bu tür eksikliklerden münezzehtir. Allah'ın, bir şeyin ya da bir işin olmasını dilediğinde, onun olması için yalnızca "Ol!" demesi yeterlidir.

Ayetlerde şöyle buyurulmaktadır:

Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "OL" der, o da hemen oluverir.
(Bakara Suresi, 117)

Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: "Ol" demesidir; o da hemen oluverir.
(Yasin Suresi, 82)
 
Sayin semihlove, verdiginiz fotosentez örnegi (!) Adnan Oktar'in sacma olan bir makalesidir.

Size tek bir soru bitkiler,...."isigi besine ceviren fotosentez sistemleri"....olmadan canli olabilirmi? ki zira zaten bunu iletinizde de belirtmissiniz, yani fotosentez'siz olmayan yerde canli bitki olamaz ve bu fotosentez'in allah'in bir mucizesine bagliyorsunuz.

Cevabinizi merakla beklemekteyim.

Iyi forumlar...
 
Sayin semihlove,

sizden bir yanit gelene kadar, bari konu'ya ben bir aciklama getireyim. Ve sizin fotosentezin olarak verdiginiz örnekle bir mucize baglantisi kurmustunuz yani ilahi bir gücün fotosentez'siz mucize'si olmadan canli formlarin bitkilerin vs.vs. olamayacagina deginmistiniz.

Ancak verdiginiz bu örnek ile yani ne idügü belli olmayan Adnan Oktar dan coppy paste aldiginiz kesin.

Simdi size verecegim bilgiler, tümüyle bu iddia ettiginiz dayanaksiz argümanlari bir anda cürütücek.

Birlikte okuyalim;

Dünya'nin yüzeyi, yüzde 65 civarinda su ile kaplidir. Ama ay'in arka kismi bile okyanuslar dan daha kapsamli incelenmistir.Derin okyanus kara sakinleri icin, tamamen yabanci bir dünya'dir. Her zaman soguk ve tamamen karanlik, inanılmaz yüksek basinc vardir . Bununla birlikte, hic kimse simdiye kadar görmemis oldugu en ilginc canlilar vardir.

Yasam, denizin her yerinde vardir, kita yamaclari, yüzeye yakin ve deniz dibinde. Garip varliklar olsun kismen bilinmeyen varliklar olsun, okyanuslar' dünya'daki yasam alanini yüzde 90 olarak temsil eder, yani karada 1.4 milyon türe göre deniz yasaminin 10 milyondan fazla türün barindirdigi tahmin ediliyor.

Arti zifiri karanlik, dondurucu soguk, ve büyük bir basinc ile birlikte günes isigi da belirli bir mesafeden sonra, asagi derinliklere ulasamaz ve bu nedenle fotosentez nüfuz etmesi mümkün degildir. 180 metre asagida, neredeyse artik bitki büyümez. Hayvanlar icin yalnizca yavas yavas batan ölü bitki ve hayvan kalintilarini yemekten baska alternatifleri yoktur. Yada birbirlerini yerler. Bütün hayvanlarin ortak oldugu sey: asagi derinliklere dogru yiyecek ararken cok zahmetli oldugudur.

1977,de arastirmacilar galapagos adalari yakininda yapilan deniz araci "Alvin" ile derinliklere dogru yol alarak, heyecan verici bir kesif de bulunmuslardi: 2000 metreden fazla derinliklikte sualti kaplicalar bulunmustu. (su siralar 6000 metreye kadar varan derinliklerde siyah duman tüten bacalar kesfedilmistir)

Sürekli siyah duman püskürterek, yerkabugundan gelen mineraller ve kükürt bilesikleri, dumani siyah rengine dönüstürmesiyle kaynar sicak magma'yi yeryüzünün manto'sundan direkt dogrudan disari firlatiyordu.

Bu kesif hakkinda özel olan bir sey: sicakligi 400 dereceye kadar varan siyah duman tüten baca'larin etrafinda, toksik emisyonlar bakteriler, solucanlar, yengecler ve diger organizmalar tüm topluluklarin olusmasidir.

En sasirtici varliklarin arasinda dev tüp solucanlari. Bunlarin dogrudan siyah duman püskürten baca'larin kenarindaki zemine, kapanarak ve midye'ye benzer kabuksu tüpler icinde yasamalaridir. Bilim insanlari bunlari incelendiginde, tamamen sasirtici durumla karsilastilar, bu solucanlarin ne bir agzi vardi, ne bir midesi, ne bir bagirsak, ne de bir bagirsak cikisi. Bu tamamen teorik olarak beslenemez anlamindaydi. Ancak ici özel bakteriler ile kapli oldugu tespit edilmistir. Bu bakteriler ise yasamini kükürtlü su ile saglamasiyla besin'e dönüstürerek, ve böylelikle solucanlarin da bu bakteriler sayesinde yasamini sürdürmesidir. Sırayla solucanlarin kaninda bulunan hemoglobin bakterilerin isine yarar, ve su ile kükürt bilesiklerini ayirt etmek icin yardimci olur.Bu tam bir besin döngüsünü olusturur: kabuklular, istiridye, salyangoz, yengec, denizanasi ve deniz anemonu, dogrudan veya dolayli olarak yasamalari, yüksek derece sicakliklarda yasayabilen kükürt tüketen bakterilerin sayesinde olusur.

Burada pek cok bilim insani , "siyah duman püskürten bacalar" etrafinda bakteri form'undaki gibi, cevresindeki bütün topluluklarin muhtemelen yeryüzünde yasamin baslangici bu sekilde basladigini tahmin ediyorlar. Bazi bilim insanlari ise diger gezegenlerde bu sekilde örnegin, Jüpiter'in uydusu Europa da dolayisiyla tamamen farkli kosullarda yasamin olusacagi tahmin ediliyor. Ayrica bilim insanlari Mars’ta ilkel yasama dair organik bilesiklerin izine rastladiklarini belirtiliyor. Ancak kesinlesmesi icin bulgularin Dünya’ya getirilerek ve burada analiz yapilmasini bekleyecegiz.

Hadi diyelim bulundugumuz günes sisteminde hayat yok? diger komsu yildiz sistemlerinde de hayat yok? birakalim bunlari tüm bulundugumuz samanyolunun 300 milyar yildizlarin sisteminde de hayat yok? baslangici ve sonu olmayan koskoca evrende bulunan milyarlarca milyar gökadalarin yildizlarindaki sistemlerinde demi? hayat ve canli formu yok? kaldiki dünyanin varligi koskoca evrende anlamsiz kalir. Sanki tüm kozmos dünyanin etrafinda dönüyor ve yalnizca burada yasam vardir ve yansitilmasi da büyük bir yanilgidir. Bir kere evrenin tümünü kesfetmesi icin, insanligin soyu yetmez.Trilyonlarca trilyon yil gecse dahi bu mümkün degildir. Simdi kalkip basit bir sekilde koskoca evrende dünyadan baska hayat ve baska canli formu yok demek ne kadar mantiklidir? Neymis efendim dünya günese daha yakin olsaydi yada daha uzak olsaydi gibi abuk sabuk argümanlar ciddi bir gerekce olamaz...dünya günese uzak veya yakin olsaydi durum yine farketmez, önemli olan kosullara ayak uydurmak, örnekteki bakterinin hic bir oksijen'e fotosentez'e gerek duymadan, diger canlilar icin zehirli ve ölümcül olan ortamda nasil yasamin baslattigini görüyoruz, diger gezegenlerde, (simdi bildigimiz 8 gezegeni kastetmiyorum, bunlar herhangi bir gökada'da herhangi bir yildiz sisteminde bulunan gezegenleri kastediyorum) olmamasi icin de hic bir neden göremiyorum, zira insanin ve diger canlilarin temel yapisi evrende bulunmayan bir sey degildir. Malzeme olarak madde olduktan sonra, kosullar ne olursa olsun "yasam" dünya'mizdan farkli sekilde geliserek olusmasinda bir sakinca görmüyorum.

"Simdi demekki bu mucize fotosentez olmadan da, yasam farkli kosullarda da olusabiliyormus".

Buyrun buradan izleyin; geomar.de
Adamlar bir de buradan cesitli madenleri cikarmanin yollarini ariyorlar, yani denizalti madencilik.
Iyi forumlar...
 
Üst Alt