• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yolunu şaşıran bukalemun doğal hayata bırakıldı..

  • Konbuyu başlatan *Elif
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Yolunu şaşıran bukalemun doğal hayata bırakıldı..

*Elif

Acemi
Üye


Aydın'ın Kuşadası ilçesinde çevre derneği üyesi tarafından yolda bulunan bukalemun, yapılan kontrolün ve bakımın ardından doğal yaşama bırakıldı.

Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Yönetim Kurulu üyesi Emre Naciğil, aracını iş yerinin önüne park ederken yolunu şaşıran bir bukalemunla karşılaştı.

Naciğil'in bukalemunun koruma altına alınması için irtibata geçtiği Yaban Hayatı Sorumlusu Dr. Zeynep Karabacak, bukalemunu teslim aldı.

Birçok insanın korktuğu sürüngeni eline alan Dr. Karabacak, "Her canlının doğal hayatta bir yeri vardır, bunların mutlaka korunması gerekir. Eğer korunmazsa doğal denge bozulmaya başlar, bunun zararlarını insanlar da görür" dedi.

Bukalemunu kontrolden geçiren Dr. Karabacak, "Bukalemunları diğer kertenkelelerden ayıran en önemli özellik, ayakların, dilin ve gözlerin alışılmadık biçimleri ve renk değiştirme özelliğidir. Renk değiştirme özelliklerinden dolayı evlerinde bukalemun besleyen birçok insan vardır. Bukalemunlar doğal yaşam hayvanıdırlar. Yaban hayvanları evde beslenmemeli ve görüldükleri yerde öldürülmemelidir. Ne yazık ki, aslında yemiş oldukları böcekler ve zararlılarla insanlığa yararı olan kertenkeleler de yılanlar gibi görüldükleri yerde öldürülmektedir. Hatta aslında kertenkele olan ve uzun olduğu için yılana benzetildiklerinden dolayı öldürülen bir kertenkele türü bölgemizde yaygın olarak bulunmaktadır. Doğadaki tüm canlıların ekolojik denge içinde bir yeri vardır. Doğada yaşayan her canlı kendine özgü bir yaşam biçimi ve doğada yapması gereken bir işlevi bulunmaktadır" diye konuştu.

Kontrolden geçirilen ve bakımı yapılan bukalemun, daha sonra EKODOSD üyeleri tarafından Kuşadası dışında doğal yaşama bırakıldı.
AYDIN -İHA-
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt