• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yoktan var olmayacağına göre Allahı kim yarattı?

Okunuyor :
Yoktan var olmayacağına göre Allahı kim yarattı?

B

bursali68

Ziyaretci
Mensuh - Nesih

Merhaba,

Sn.atom, " Recm " konusunu örnek göstererek,Kur'an'da olmayan bir şeyi varmış gibi gösterenler kervanındasınız...Oysaki Kur'an'da MENSUH - NESİH yoktur...!!!

BAKARA
106. Ma nensah min ayetin ev nünsiha ne'ti bi hayrim minha ev misliha* e lem ta'lem ennellahe ala külli şey'in kadır

106. Biz bir ayetten her neyi yürürlükten kaldırır veya unutturursak, daha hayırlısını yahut benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücü yettiğini bilmez misin?

Tüm kitaplar zamanla bozulmuştur.Tahrif olmuştur,sonraki kitap onu tashih etmiştir.Bu komedi her kitap ve suhuf için (mushafların tamamı için) süregelmiştir.Allah'ımızın orijinal ayetleri bozulmuştur.Ta ki EN SON KİTAP olan Kur'an'a kadar.Artık tashih edilecek yeni bir kitap ve tashihat yapacak elçi gelmeyeceğine göre,Kur'an SONSUZA KADAR korunmak durumundadır.Ama her zaman olduğu gibi mezheb dayatmalarıyla ve Kur'an'a alternatif kitap olan " hadis ve rivayetlerle " bu böyle devam edecek gözüküyor.Yani balık baştan kokmuş.Allah'ımız nasıl ki Yusuf 111'de HADİSLERİ gizlice haber vermişse,aynı şey bu ayette de geçerli.

YUSUF
111. Le kad kane fı kasasıhum ıbratül li ülil elbab ma kane hadısey yüftera ve lakin tasdıkallezı beyne yedeyhi ve tefsıyle külli şey'iv ve hüdev ve rahmetel li kavmiy yü'minun

111. Gerçek şu ki, bu insanların kıssalarında kendilerine kavrayış yeteneği verilmiş kimseler için mutlaka çıkarılacak bir ders vardır.[Vahye gelince,] o hiçbir şekilde [insan tarafından] uydurulmuş bir söz olamaz: tersine, o, kendisinden önceki vahiylerden doğru ve gerçek adına ne kalmışsa doğrulayan ve inanmak isteyen insanlara her şeyi açık seçik bir biçimde dile getiren, hidayet ve rahmet [bahşeden ilahî bir metin]dir.

Bir kere komedi şu: Her mezhebde DEĞİŞİK mensuh-nesih var.Sayısal olarak farklı: Hanefilikte 29,Şafiilikte 40 küsur gibi...Yani canı isteyen alıp,bir ayeti diğeriyle ortadan kaldırabiliyordu.Mesela KEÇİ recm ayetini yiyerek (Hanbeliliğe göre) zina edenlerin taşlanması ayetini NESHETMİŞTİ.Bu bir komedidir.Kur'an eksilebiliyor ve/veya mensuh-nesih olarak ÇOĞALTILABİLİYORDU.Tam bir karamizah!

=============================

Hadis: “Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmelerini emreden ayet Hz. Ayşe’nin döşeğinin altındaki sayfada yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Hz. Ayşe onun gömülme işlemleri ile meşgulken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sayfayı yedi. Böylece taşlayarak öldürme cezası Kuran’dan çıktı. Ama hükmü devam etmektedir.”

İbn-i Mace 36/194, Hanbel 3/61, 5/131

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

1561 - İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Hz. Ömer (radıyallahu anh)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti:

"Allah Teâla hazretleri Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- süb–t bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."

Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418).

Bu da aynı zamanda Hz.Ömer'e atılan " İFTİRA " dır...Emevi,Süfyancıların OYUNU...

============================================

Ancak,ayette diyor ki; "Allah bir ayetin yerine bir diğerini getirip koymazsa,o ayetin hükmü değişmez".Yani önce ALLAH'ımızın bir ayeti kaldırmak için AYET GETİRMESİ gerekir.Allah diyor ki "BEN HİÇ BİR AYET GETİRMEDİM" Kur'an indirdiğim gibi aynıdır! (Ancak doğa sistemlerinde mesela ölçülerde, örneğin çekim sabitinde veya zaman tensorunda uzayıp-kısalma olur).Allah ÖLÇÜ'ler üzerine nekire koymuştur.(İbrahim atamız zamanında ay, 7 x 4 değil tam 31 günde peryodunu dolduruyordu) Ama tahkim edilmiş ayetlerin hiçbirinde ASLA ve asla NESH (edilen ve yerine getirilen) hiçbir şey yoktur. Öyle olsaydı,

1. Kur'an eksik-fazla ve tastamam kaos doğardı.
2. Allah'ımızın "Deneyip,yanılması ya da unutması gibi" bir iftira doğardı.

Ayetler " ALLAH SÖZÜ " bunları derken Hadisler / Rivayetler " KUL SÖZÜ " aksini söylüyor....Seçim senin Sn.atom...Ne seçersen seç...Özgürsün...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
B

bursali68

Ziyaretci
siz alevi misiniz?bu yüzdenmi resulu inkar ediyorsunuz,tarihi inkar ediyorsunuz.
kuran ı bu güne kadar yorumlanmış olanlardan farklı yorumluyorsunuz.
kuran da bu farklı yorumlanmalara fazlasıyla açık bir kitap.
bende kendime göre yorumlar sizinkinden farklı bir sonuca varabilirim.bunu yaparkende kimse bana "hayır senin yorumun yanlış" diyemez.arapçanı azizliği diyelim.
mesela sizin dediğiniz gibi olduğunu düşünelim.
size göre kuran diyorki "adam gibi biri ile evlenemiyorsan,yanında çalışanlar ile idare et!"
evlenemeyen kişiye "idare et" derken ne demek istenmiştir.
evlilik nedir ki insan buna dayanamayıp idare etsin?
evlilikte sex yapılır,idareden kasıt nedir.

siz galiba bu çelişkileri benimle birlikte görebiliyor,peşinede böyle olabilir gibilerinden tercümeler sunuyorsunuz.


pes yani,bir insanı sex yaptığı için halkın önüne çıkarıp morartmadan odunlamayı bu kadar masum gösteren bir insan sizi gördüm.

Merhaba,

" siz alevi misiniz?bu yüzdenmi resulu inkar ediyorsunuz,tarihi inkar ediyorsunuz."

Sn.atom,şu an gülüyorum...Kedi ulaşamadığı ete murdar dermiş...Sizin inancınız yok herkesi kendiniz gibi sayıyorsunuz...

" size göre kuran diyorki "adam gibi biri ile evlenemiyorsan,yanında çalışanlar ile idare et!"
evlenemeyen kişiye "idare et" derken ne demek istenmiştir."

Tabii bu da sizin yorumunuz...!!! Öyle demiyor yanında çalışanlarla evlenme İZNİ veriyor...Ama sizin kafanız hep hinliğe gittiği için ve düşünürken SLOGANLAR aklınıza geldiğinden,yorumunuz da bu yönde ne yazıkki...Hep MENFİ yani...

" pes yani,bir insanı sex yaptığı için halkın önüne çıkarıp morartmadan odunlamayı bu kadar masum gösteren bir insan sizi gördüm.."

Ben demiyorum Kur'an sunuyor bana bunu,iyi incelerseniz siz de görürsünüz...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 

atom

Tecrübeli
Üye
aslında bende "bu cümleleri siz söylediniz" demedim.kuran söylemiş.yanlış olan kuran,siz kuran ı doğru kabul ediyorsunuz.
biz kuran ı yaratıcı değil insan yazması olduğunu düşünüyoruz.

çünkü yaratıcı "yanınızda çalışanlar ilede evlenebilirsiniz,bi mahsuru yoktur" gibi saçma bişey söylemez.patronun çalışanı ile evlenememesi gibi bi durum zaten yok.yaratıcı bunu neden dile getirsin!?yoksa o tarihlerde araplar iş verdikleri insanlar ile evlenmiyormuydu?

şu zinaya ceza olayındaki mantığı hala anlayamadınız.
biz diyoruz yaratıcı böyle aptalca bir ceza hukuku uygulamaz,siz diyorsunuz "acıtmadan vuruyorlar" .
bu vahşeti acıtmadan yapınca vahşetlikten çıkıp masumlaşıyormu.
size göre bu ülkeyi böylemi yönetmemiz lazım.
bahsedilen cezanın suçlularını star televizyonundan yapılacak canlı yayında ince bir söğüt dalı ile 100 kere söğütleyelimmi?
gerçekten yaşadığın ülkende bunların olmasını istermiydin?
ben istemezdim.

"siz alevi misiniz" dedim,
bana demişsinki "kedi ulaşamadığı ciğere pis der".
biz dinlere inanmayan insanlarız.dolayısı ile meshebimizde yok.
dinlere inanmayan bir insan için "aleviliğe özeniyorsun ama ulaşamıyorsun" benzetmesini yapmışsın.
meshepler ulaşılmaz değil ki.alevi olmak için "aleviyim" derim olur biter.


şimdi gelelim nisa 25 e.
diyanet işlerinin resmi sitesinden nisa 25 çevirisi.

Sizden kimin, hür mü’min kadınlarla evlenmeye gücü yetmezse sahip olduğunuz mü’min genç kızlarınızdan (cariyelerinizden) alsın. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları halinde sahiplerinin izniyle onlarla evlenin, mehirlerini de güzelce verin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır. Bu (cariye ile evlenme izni), içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir. Sabretmeniz ise sizin için daha hayırlıdır. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet


bu ayette evlenilmesinde sakıncası yoktur denen kadın hür bir kadın değil.yani bir çeşit tutsak.bu kadınlar ile normal şartlarda evlenilmiyormuş.ama bir genç erkek çok zor durumda kalır,hür bir kadın onunla evlenmek istemez ise,o zaman bu hür olmayan kadınların içinden iffetli namuslu olanlarından alabilirsiniz deniyor.
hür kadınlardan bulamıyorsanız hür olmayanlardan alın diyor.
hür olmayan kadın nedir.
hür olmayan kadın denilince aklınıza "çalışan kadın" mı geliyor.
hür olmayan kadın tutsak olan kadın anl***** gelmiyormu.
tutsak kadına islam hukuku cariye adını verir.
cariye kadın köledir.
ne acıdırki yaratıcıdan geldiği düşünülen bir kitapta yaratıcı "hür bulamıyorsanız kölelerden alın" diyor.kölelik meşrulaştırılıyor.
ha şimdi dersiniz ki "ama kölelere iyi davranın diyor islam".
sopa olayında olduğu gibi,köle olayındada iyi davranılınca kölelik uygulanabilir değilmi.

yaratıcı köleliği yok edeceğine,insanların kurduğu bu sisteme kendiside ek kurallar koyuyorve kendiside hür ve tutsak ayrımı yapıyor.hatta kendi görüşünüde ortaya koyarak
Bu (cariye ile evlenme izni), içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir
diyor.
yani yaratıcın gönlü bu kadınlar ile evlenilmesinden yana değil.yaratıcı bile köleyi köle olarak kabul ediyor.ne acı,ne acı
yanlış hemde çok yanlış.

halbuki durum böyle olmayabilirdi.tabi yaratıcıdan gelse idi kitap
islamiyetin şartları arasında "kölelik yoktur" da olabilirdi.
yaratıcı kuluna "hür olmayan kadınlarla zor durumda kalırsan evlen" yerine "insanın insana karşı üstünlüğü yoktur,köle kadınlar ile evlenmenizde hiç bir sakınca yoktur.onlar hak katında hür olanlar ile aynıdır"
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

aslında bende "bu cümleleri siz söylediniz" demedim.kuran söylemiş.yanlış olan kuran,siz kuran ı doğru kabul ediyorsunuz.
biz kuran ı yaratıcı değil insan yazması olduğunu düşünüyoruz.
Evet biz Kur'an'ı doğru ve vahiy olduğunu kabul ediyoruz,siz kabul etmiyorsunuz...O zaman neyin tartışmasını yapıyoruz...Siz yolunuza biz yolumuza...İnanmak istersen gel...!!!İnanmak istemiyorsan güle güle...!!!

"siz alevi misiniz" dedim,
bana demişsinki "kedi ulaşamadığı ciğere pis der".
biz dinlere inanmayan insanlarız.dolayısı ile meshebimizde yok.
dinlere inanmayan bir insan için "aleviliğe özeniyorsun ama ulaşamıyorsun" benzetmesini yapmışsın.
meshepler ulaşılmaz değil ki.alevi olmak için "aleviyim" derim olur biter.
Sn.atom,böyle dememin ve gülmemin bir sebebi var...Bilmem ağır bir tabir mi olur ama söylemeden geçemeyeceğim,bir benzetme...Sizde " tellerde bir kopukluk var " anlaşılan...Çünkü hadisi kabul etmeyen " MEZHEBİ ",ayrımı kabul eder mi...!!! Ki soruyorsunuz siz alevi misiniz diye...!!!

Bundan sonraki sorularınıza kendiniz yanıt bulacaksınız,artık bundan sonrasında detayı öğrenmek isterseniz " Arif " olan anlar misali sunduklarımdan yola çıkmaya başlayabilirsiniz...

Kur'an'ı Kerim'i bu aşamaya gelene kadarki geçirdiği süreçleri iyice irdelemeden,yaptığınız tüm yorumlar " sizde " kalacaktır...Delili ispatı olmayan,sadece " inanca saygısızlık " boyutunda kalacaktır...O yüzden ben size bir mantık sunmaya çalışıyorum...Her ayeti buraya taşıyacak değilim...Ben size bir MANTIK sunmuşum,ama siz hala tek tek ayet bazında incelemeye çalışıyorsunuz...İyi de bu iş uzun sürer,buna ne sizin ne de benim zamanım var...

Yukarıda sunduğunuza " son söylediğimle bağlantılı olarak " tek bir yorum...:

MEALİN DOĞRU ÇEVRİLMİŞ OLDUĞUNDAN EMİN MİSİNİZ...!!!Şu kadar kişi aynısını yazmış yorumunu geçin...Çünkü bu söylem yerlerde sürünüyor...Neden mi Atatürk ile Elmalılı arasındaki Protokolün 5. maddesine bakarsan az buçuk anlarsın...!!!

Belki yardımı olur....:

======================
1- Kur'an'ın Allah Rasûlü zamanında yazımı:
Allah Rasûlünün (s.a.v) emri ile vahiy katipleri Kur'an'ı parça parça olarak işlenmiş ince deriler, kürek kemikleri, ağaç kabukları ve düzgün taş gibi maddelerin üzerine yazmakta idiler. Yazılan bu âyetler, vahiy henüz tamamlanmadığı için, tek bir mushafta toplanmamıştı. Bu dönem içersinde Ashab ezberledikleri âyetleri Allah Rasûlünün (s.a.v) gösterdiği sûrelerin altına yazıyorlardı.

2- Kur'an'ın Hz. Ebu Bekr (r.a) döneminde yazılışı:
Zeyd b. Sabit (r.a), Hz. Ebu Bekr (r.a)'in emri ve Hz. Ömer (r.a)'in uygun bulmasıyla Kur'an âyetlerini biraraya toplamıştır. Zeyd İbn Sabit Kur'an'ı toplarken, vahiy katiplerinin yazdıklarını dikkate almış ve âyetleri ilk defa bir mushafta toplamıştır.

3- Kur'an'ın Hz. Osman (r.a) döneminde yazılışı:
ilk Mushaf Kur'an'ın okunşundaki tartışmalara son vermek amacıyla, farklı kıraatleri yansıtacak şekilde Hz. Ebu Bekr'in topladığı ve Hz Ömer'in kızı Hafsa'nın koruduğu nüshaya bağlı kalınarak yazıldı. Bununla ilgili olarak Hz. Osman, Zeyd b. Sâbit (r.a), Abdullah b. ez-Zübeyr (r.a), Sad b. el-Âs (r.a) ve Abdurrahman b. el-Haris b. Hişam (r.a)'ı görevlendirdi. Bu Mushaf üzerinde noktalama işaretleri ve harekeleri bulunmamaktaydı. Hz. Osman (r.a) yazılan Kur'an'ın bir nüshasını saklamış diğer nüshaları ise çeşitli İslam şehirlerine göndermiştir.

4- Kur'an'ın harekelenmesi ve noktalanması üç merhalede tamamlanmıştır.
Birincisi: Muaviye b. Ebu Süfyan döneminde, Muaviye, Ebu'l-Esved'i görevlendirmiş, O da Kur'an okurken meydana gelebilecek okuma hatalarını ortadan kaldırmak amacıyla nokta şeklinde hareke işaretleri koymuştur. İkincisi: Abdülmelik b. Mervan döneminde Kur'an'daki bazı harfleri birbirinden ayırmak için noktalar konulmuştur. Mervan bu işte el-Haccac b. Yusuf'u görevlendirmiş; o da bu işi Nasr b. Âsım ve Hayy b. Yasmur'a havale etmiştir. Üçüncüsü: Bu dönemde i'rab alametleri olan Fetha, Damme, Kesre ve Sükûn konulmuştur. Bu harekelendirmede Halil b. Ahmed el-Ferahîdî'nin yolu izlenmiştir.
=================================
HACCAC

Sakifli Yusuf oğlu el-Haccac(Arapça: الحجاج بن يوسف الثقف, d. 661, ö. 714), Emevi valisi.
661'de Taif'te doğdu. Sakif Kabilesine mensuptu ve bu kabilenin Emevi hanedanlığıyla ilişkileri oldukça iyiydi. Ancak Emevi halifesi II. Muaviye'nin ölümünden sonra Abdullah bin Zübeyr halifeliğini ilan etti ve tüm Arap yarımadası -ve bu arada Taifliler de- Abdullah bin Zübeyr'e biad etti. Bunun üzerine Haccac ve kabilesi Taif'i terk ederek Suriye'ye yerleşti.

Haccac, Taif'ten ayrılana dek öğretmenlik yaptı. Hitabetinin ileri düzeyde oluşu da buna bağlanmaktadır.


Siyasi Hayatı

II. Muaviye'nin yerine, Mervan bin hakem Emevi halifesi oldu ve Abdullah bin Zübeyr'in üzerine bir ordu gönderdi. Haccac siyasi hayatına, ilk defa bu orduda görev alarak başladı.

Mervan bin Hakem'in ölümü üzerine halife olan Abdülmelik, Haccac'ı Irak ve Hicaz valiliğine atadı. Ancak Hicaz halkı Abdullah bin Zübeyr'in halifeliğini kabul etmişti. Haccac, bu duruma son vermek için bir ordu kurdu. Ordusuyla Taif'e girdi ve arkasından Mekke'ye yürüdü. Arafat'ta Abdullah bin Zübeyr'in ordusunu mağlup ederek Mekke'yi kuşattı. Haccac, 7 ay boyunca Mekke'yi kuşatma altında tuttu. Bu sürede şehri mancınıklarla vurdu ve Kabe'yi yıktı.

Kuşatmanın sonunda Abdullah bin Zübeyr şehid edildi ve Mekke alındı. Haccac daha sonra Kabe'yi yeniden inşa ettirdi.

Sonraki yıllarda Haccac'ın valilik yetkileri daha da genişletildi. Bu dönemde Haccac, Emevi muhaliflerini bertaraf etmeye yönelik ciddi girişimlerde bulundu. Özellikle Ehl-i Beyt'e ve Hariciler'e yönelik tutumu, Emeviler'e olan bağlılığını fazlasıyla ortaya koyar.

Haccac, 714 yılında ardında büyük bir nefret seli bırakarak öldü. Valiliği sırasında çok fazla kan döküldü. Kabe'yi yıktırması, Abdullah bin Zübeyr, Said bin Cübeyr ve Enes bin Malik gibi sahabelere karşı takındığı tutum çok eleştirildi. Bu sebeplerden ötürü İslam aleminde adı,"Haccac-ı Zalim" şeklinde kullanılageldi.

Kaynak :www.vikipedi.com
========================================

Atatürk ile Elmalılı Hamdi YAZIR 'ın PROTOKOLÜNÜN 5. maddesine bak...!!!

========================================

Sufyan-Muaviye-Yezid'i araştır...!!!

========================================

Sonra ne düşünürsen düşün...!!!

Not : Eğer bir konuyu tartışacaksak,dikkat ediniz " münazara " demiyorum,tartışacaksak," BİLGİ " ile geliniz ki tartışmanız havada kalmasın...Yoksa söyledikleriniz " SLOGAN " kokusu yayar ki bu hoş olmayan bir durumdur...Bırakın araştırdığınız bilgi yanlış olsun ama BİLGİ olsun,yorum değil sadece...Yanlış bilgi yanlış gider,yanlış gider,bir gün DOĞRULUR...Ama sloganvari tepkisel yorumlar...O yüzden yazılarınızda BİLGİ yansıması olmadığı taktirde tartışmamızın bir anlamı olmadığı düşüncesindeyim...

Sağlıcakla kalınız...
 
Son düzenleme:

atom

Tecrübeli
Üye
ancak aleviler muhammed in sözlerini kabul etmezler.bunu sormam çok normal.
alevisiniz,ama gerile gerile bunu söyleyemiyorsunuz.çünkü hak meshep olarak kabul edilmiyorsunuz.
mesheplerin hak olup olmadığını belirleyen bir dünyevi kurul yok.yerinizde olsam daha anlaşılır bir şekilde alevi olduğumu ve düşüncelerimi paylaşabilirdim.

dinden çıkmak birazda bilgi birikimi ister,ateizm cehaletin düşmanıdır.bu yüzden pek sevilmez.

sizde biraz paranoyaklık seziyorum,meseleye atatürk üde karıştırdınız :alkis:
 
B

bursali68

Ziyaretci
ancak aleviler muhammed in sözlerini kabul etmezler.bunu sormam çok normal.
alevisiniz,ama gerile gerile bunu söyleyemiyorsunuz.çünkü hak meshep olarak kabul edilmiyorsunuz.
mesheplerin hak olup olmadığını belirleyen bir dünyevi kurul yok.yerinizde olsam daha anlaşılır bir şekilde alevi olduğumu ve düşüncelerimi paylaşabilirdim.

dinden çıkmak birazda bilgi birikimi ister,ateizm cehaletin düşmanıdır.bu yüzden pek sevilmez.

sizde biraz paranoyaklık seziyorum,meseleye atatürk üde karıştırdınız :alkis:
Merhaba,


" dinden çıkmak birazda bilgi birikimi ister,ateizm cehaletin düşmanıdır.bu yüzden pek sevilmez...."

Aman aman,ne büyük laf..." ateizm cehaletin düşmanıdır " ...bu cümlenizi ÇERÇEVELETİP aslım mı....Sn.atom..." BİLGİ Cehaletin düşmanıdır "...Size yanlış öğretmişler...

Sn.atom...kendilerini ŞEYH,İMAM,LİDER...sanalar da aynı sizin gibi algılıyor...Çok benziyorsunuz...Şaşılacak derecede...İNANÇ Şeyhçikleriyle,İNANÇSIZLIK şeyhçikleri İTTİFAK yapıyorsunuz diye boşuna söylemedim ben...!!! İşin içinden çıkamayınca TEKERİNİZE ÇOMAK SOKULUNCACA ,sıkışınca..." sen şusun sen busun "...iyi yere dükkan açtık be...!!!!

Hadi yine de ACEMİLİĞİNİZE ve CAHİLLİĞİNİZE vereyim ve size kısaca " özümü " tanıtayım belki DANK eder...Çünkü hala HAYALLERDESİNİZ....Gerçek olan hiç bir şeyi BİLMİYORSUNUZ....

Öz be öz Bursa'lıyım,anne tarafı Bulgaristan (51 göçmeni) baba tarafı 1920 yılı gibi Kırım + Romanya Tatarlarından...Dinim İSLAM,kitanım KUR'AN,peygamberim Hz.MUHAMMED MUSTAFA S.A.V...başkaları tanımladığında SÜNNİ cenaptayım,kendime göre ise HANİF im...Arap'ın islam anlayışındansa AHMET YESEVİ'nin Türk-İslam anlayışını tercih ederim...İdeolojik düşünce olarak SOSYALİZM e yakınım...Söyleyin şimdi...ALEVİLİK BUNUN NERESİNDE...??? Bilgisiz bilgiçlik ADAMI böyle sizin durumunuza düşürür işte...!!!

Hala DANK etmedi mi...!!!

BİLGİSİZ....BİLGİÇLİK yapınca ne hale düştüğünüzün FARKINDA mısınız...!!! Tüm düşünceleriniz sadece VARSAYIMLAR ÜZERİNE....Bakın alenen belli oldu iyice...!!!

Şimdi bu duruma göre benim ne olduğum belli,ya siz...Nesiniz...ŞEYH mi,ATEİST mi...!!! Çünkü yok bir farkınız...

Siz gidin araştırmanızı bitirin,BİLGİ açısından elle tutulur bir şeyler sunun " ona buna SEN ŞUSUN,SEN BUSUN... " deme yanlışına da düşmeyin...Benden size " acizane " bir öneri...

Not : Ayrıca,Alevi olsam da saklamam...Alevilik UTANILACAK bir inanç mı...!!! Alevi çok değerli dost / arkadaşlarım vardır( Ama şu bir gerçek hiç biriyle " din tartışması " yapmadık...Bir tek kelime dahi...!!! ),İslam din inancında çok değerli bilgilere sahip inancı kuvvetli değerli dost / arkadaşlarım vardır...Ateist çok değerli " saygılı ve nazik" arkadaşlarım vardır...Sn.atom ben bir " Cumhuriyet " öğretmeniyim...Renkli MOZAİK içerisinde yaşamasını bilen bir öğretmen...!!! Onların hepsini tanımış olmak benim için bir ayrıcalın ve " Onur " dur...Siz sanırım buna da ne kulp bulayım diye düşüneceksiniz...Şimdiden başlasanız iyi edersiniz...Ama BİLGİ ile geliniz...

Bu arada ;

" Kuranı kerim cumhuriyet dönemi soruları " ...Konu başlığı altında Sn.mopsy'nin yapıştırdığı Elmalılı Hamdi YAZIR biyografisini OKUYUNUZ...!!! Sonra Atatürk'ü karıştırıp karıştırmadığım yorumunu yaparsınız...Bilgisiz BİLGİÇLİK VE YORUM çok kötü gerçekten...!!! Şu an düştüğünüz pozisyonda olmak kimse istemez sanırım...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
Son düzenleme:

atom

Tecrübeli
Üye
Merhaba,


" dinden çıkmak birazda bilgi birikimi ister,ateizm cehaletin düşmanıdır.bu yüzden pek sevilmez...."

Aman aman,ne büyük laf..." ateizm cehaletin düşmanıdır " ...bu cümlenizi ÇERÇEVELETİP aslım mı....Sn.atom..." BİLGİ Cehaletin düşmanıdır "...Size yanlış öğretmişler...

Sn.atom...kendilerini ŞEYH,İMAM,LİDER...sanalar da aynı sizin gibi algılıyor...Çok benziyorsunuz...Şaşılacak derecede...İNANÇ Şeyhçikleriyle,İNANÇSIZLIK şeyhçikleri İTTİFAK yapıyorsunuz diye boşuna söylemedim ben...!!! İşin içinden çıkamayınca TEKERİNİZE ÇOMAK SOKULUNCACA ,sıkışınca..." sen şusun sen busun "...iyi yere dükkan açtık be...!!!!

Hadi yine de ACEMİLİĞİNİZE ve CAHİLLİĞİNİZE vereyim ve size kısaca " özümü " tanıtayım belki DANK eder...Çünkü hala HAYALLERDESİNİZ....Gerçek olan hiç bir şeyi BİLMİYORSUNUZ....

Öz be öz Bursa'lıyım,anne tarafı Bulgaristan (51 göçmeni) baba tarafı 1920 yılı gibi Kırım + Romanya Tatarlarından...Dinim İSLAM,kitanım KUR'AN,peygamberim Hz.MUHAMMED MUSTAFA S.A.V...başkaları tanımladığında SÜNNİ cenaptayım,kendime göre ise HANİF im...Arap'ın islam anlayışındansa AHMET YESEVİ'nin Türk-İslam anlayışını tercih ederim...İdeolojik düşünce olarak SOSYALİZM e yakınım...Söyleyin şimdi...ALEVİLİK BUNUN NERESİNDE...??? Bilgisiz bilgiçlik ADAMI böyle sizin durumunuza düşürür işte...!!!

Hala DANK etmedi mi...!!!

BİLGİSİZ....BİLGİÇLİK yapınca ne hale düştüğünüzün FARKINDA mısınız...!!! Tüm düşünceleriniz sadece VARSAYIMLAR ÜZERİNE....Bakın alenen belli oldu iyice...!!!

Şimdi bu duruma göre benim ne olduğum belli,ya siz...Nesiniz...ŞEYH mi,ATEİST mi...!!! Çünkü yok bir farkınız...

Siz gidin araştırmanızı bitirin,BİLGİ açısından elle tutulur bir şeyler sunun " ona buna SEN ŞUSUN,SEN BUSUN... " deme yanlışına da düşmeyin...Benden size " acizane " bir öneri...

Not : Ayrıca,Alevi olsam da saklamam...Alevilik UTANILACAK bir inanç mı...!!! Alevi çok değerli dost / arkadaşlarım vardır( Ama şu bir gerçek hiç biriyle " din tartışması " yapmadık...Bir tek kelime dahi...!!! ),İslam din inancında çok değerli bilgilere sahip inancı kuvvetli değerli dost / arkadaşlarım vardır...Ateist çok değerli " saygılı ve nazik" arkadaşlarım vardır...Sn.atom ben bir " Cumhuriyet " öğretmeniyim...Renkli MOZAİK içerisinde yaşamasını bilen bir öğretmen...!!! Onların hepsini tanımış olmak benim için bir ayrıcalın ve " Onur " dur...Siz sanırım buna da ne kulp bulayım diye düşüneceksiniz...Şimdiden başlasanız iyi edersiniz...Ama BİLGİ ile geliniz...

Bu arada ;

" Kuranı kerim cumhuriyet dönemi soruları " ...Konu başlığı altında Sn.mopsy'nin yapıştırdığı Elmalılı Hamdi YAZIR biyografisini OKUYUNUZ...!!! Sonra Atatürk'ü karıştırıp karıştırmadığım yorumunu yaparsınız...Bilgisiz BİLGİÇLİK VE YORUM çok kötü gerçekten...!!! Şu an düştüğünüz pozisyonda olmak kimse istemez sanırım...!!!

Sağlıcakla kalınız...
o halde siz hangi mesheptensiniz.
meshepler hadis ve rivayetler ile günümüze kadar geldi.
eğer alevi değilseniz bulunduğunuz meshebi yaşamıyorsunuz demektir.
eğer meshep ayrılığı yoktur,din birdir diyorsanız o zamanda bambaşka bir yerde bulursunuz kendinizi.

birincisi siz müslüman değilsiniz.
müslümanlık resulü ile birleşen bir dindir.
resul olmadan namazın dahi nasıl kılınacağı belli değil.
resul olmadan düşünürseniz kuran da 3 rekat namaz var ama siz 5 rekat kılıyorsunuz.
maden resulü hiçe sayıyorsunuz,o halde 5 vakit namazı nereden çıkardınız?
namazda okuduğunuz ettehiyyatü kuran ayeti değil,resulün kendi sözleri.

kendini fazla haklı görerek sesini yükseltiyorsun.
sakin ol
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

ancak aleviler muhammed in sözlerini kabul etmezler.bunu sormam çok normal.
alevisiniz,ama gerile gerile bunu söyleyemiyorsunuz.çünkü hak meshep olarak kabul edilmiyorsunuz.
Sn.atom,bu ilk " SEN ŞUSUN " tanımlamanız....

o halde siz hangi mesheptensiniz.
meshepler hadis ve rivayetler ile günümüze kadar geldi.
eğer alevi değilseniz bulunduğunuz meshebi yaşamıyorsunuz demektir.
Tutmadı şimdi de " SEN ŞUSUN " diyebileceğiniz başka bir arayış içerisindesiniz...Siz hep " BİR ÖYLE,BİR BÖYLE " mi siniz???

Sn.atom gerçekten çok boşmuşsun..." SEN ŞUSUN " diyerek hem " çukura " düşüyorsun,hem de çukurdan sesleniyorsun " ben yukarıdayım " diye...Sn.atom dibe inen bir insan önce evet hatalıymışım demeyi bilmeli...

Sn.atom dini yaşamak için İLLA Kİ BİR MEZHEP mi seçmek gerek...Bak bakalım KUR'AN hangi MEZHEPTEN...Bunun yanıtını BUL öyle gel...!!!

birincisi siz müslüman değilsiniz.
müslümanlık resulü ile birleşen bir dindir.
resul olmadan namazın dahi nasıl kılınacağı belli değil.
resul olmadan düşünürseniz kuran da 3 rekat namaz var ama siz 5 rekat kılıyorsunuz.
maden resulü hiçe sayıyorsunuz,o halde 5 vakit namazı nereden çıkardınız?
namazda okuduğunuz ettehiyyatü kuran ayeti değil,resulün kendi sözleri.
Buyurun...!!! Başka bir sarılacakp " İP BULMUŞSUNUZ " sen şusun diyerek...İyi de o ip ÇÜRÜK...Emin olun battıkça batıyorsunuz...Aynen " Kahpe Bizans " filmindeki gibi " ACIMADI Kİ Acımadı ki..." deyip deyip kendini vuruyorsunuz....
Sizin duvardan duvara tosladığınızı görmekten gerçekten bıktım...İki dakika kendinizi vurmayın şu duvara rahat durun...

Daha namazın Vakit-Rekat-Ne okunacağının,Nasıl kılınacağının,Kur'an'da yazdığını bile BİLMİYORSUN...Konuyu yine bilmediğin sulara çekiyorsun...Bilgisiz gelen münazaraya alışmış birinden ne kadar bilgi gelecek bu konuda düşünüyorum...Cık bu iş olmaz...Boğulacaksın bak DEMEDİ DEME...!!!

BİLGİ ile gel diyorum MÜNAZARA tekniği ile İÇİ BOŞ değil...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
Son düzenleme:

atom

Tecrübeli
Üye
Merhaba,Sn.atom,bu ilk " SEN ŞUSUN " tanımlamanız....Tutmadı şimdi de " SEN ŞUSUN " diyebileceğiniz başka bir arayış içerisindesiniz...Siz hep " BİR ÖYLE,BİR BÖYLE " mi siniz???

Sn.atom gerçekten çok boşmuşsun..." SEN ŞUSUN " diyerek hem " çukura " düşüyorsun,hem de çukurdan sesleniyorsun " ben yukarıdayım " diye...Sn.atom dibe inen bir insan önce evet hatalıymışım demeyi bilmeli...

Sn.atom dini yaşamak için İLLA Kİ BİR MEZHEP mi seçmek gerek...Bak bakalım KUR'AN hangi MEZHEPTEN...Bunun yanıtını BUL öyle gel...!!!Buyurun...!!! Başka bir sarılacakp " İP BULMUŞSUNUZ " sen şusun diyerek...İyi de o ip ÇÜRÜK...Emin olun battıkça batıyorsunuz...Aynen " Kahpe Bizans " filmindeki gibi " ACIMADI Kİ Acımadı ki..." deyip deyip kendini vuruyorsunuz....
Sizin duvardan duvara tosladığınızı görmekten gerçekten bıktım...İki dakika kendinizi vurmayın şu duvara rahat durun...

Daha namazın Vakit-Rekat-Ne okunacağının,Nasıl kılınacağının,Kur'an'da yazdığını bile BİLMİYORSUN...Konuyu yine bilmediğin sulara çekiyorsun...Bilgisiz gelen münazaraya alışmış birinden ne kadar bilgi gelecek bu konuda düşünüyorum...Cık bu iş olmaz...Boğulacaksın bak DEMEDİ DEME...!!!

BİLGİ ile gel diyorum MÜNAZARA tekniği ile İÇİ BOŞ değil...!!!

Sağlıcakla kalınız...
beyfendi kusura bakmayın ama biz sizin kişisel islam anlayışınızı değil,diyanet işlerini baz alıyoruz.
resulü ve yaşantısını hiçe sayan tek meshep aleviliktir.o yüzden size alevi demem çok normal.
siz alevilik dışında kendi kafanızda 6. bir meshep oluşturmuşsunuz.biz o meshebin ne olduğunu bilmiyoruz.
 
Son düzenleme:
B

bursali68

Ziyaretci
beyfendi kusura bakmayın ama biz sizin kişisel islam anlayışınızı değil,diyanet işlerini baz alıyoruz.
resulü ve yaşantısını hiçe sayan tek meshep aleviliktir.o yüzden size alevi demem çok normal.
siz alevilik dışında kendi kafanızda 6. bir meshep oluşturmuşsunuz.biz o meshebin ne olduğunu bilmiyoruz.
Merhaba,

Sn.atom siz ALLAH'a inanmayan birisiniz...Bunu kendiniz belirttiniz...Ancak yazdıklarınıza göre ;

Bizim de size sizin MANTIĞINIZA göre " hayır siz Allah'a inanıyorsunuz " da bunu söylemeye çekiniyorsunuz dememiz gerekiyor.Peki öyle diyelim...

Demekki siz ALLAH'A inanan birisiniz...Buna sevindim...İnançlı olmanız güzel...Kur'an da okuyor ve İslamı da yaşıyorsunuz gayet güzel...Böyle devam ediniz...

Ayrıca ;

" beyfendi kusura bakmayın ama biz sizin kişisel islam anlayışınızı değil,diyanet işlerini baz alıyoruz."

1-İran,Mısır,Suudi Arabistan,Pakistan,Afganistan...DİYANETİN İSLAM anlayışında mı...Doğrusu hangisi...!!!

2-Diyanetin İslam Anlayışına göre HANGİ İTİKAD doğrudur...!!!
=====================
Ayrıca ;

" resulü ve yaşantısını hiçe sayan tek meshep aleviliktir.o yüzden size alevi demem çok normal."

1-Aleviliği ne kadar biliyorsunuz...!!!Nasıl oluşmuştur...!!! Günümüzdeki uygulanan şekli ile gemişteki şekli de aynı mıydı...!!!

2-Alevile BAŞKA DİN KİTABI mı okur...!!!
=================
Ayrıca ;

" siz alevilik dışında kendi kafanızda 6. bir meshep oluşturmuşsunuz.biz o meshebin ne olduğunu bilmiyoruz."

1-Kur'an'ın MEZHEBİNİ söyler misin bana...!!!

2-Hz.Peygamberimizin MEZHEBİNİ söyler misin bana...!!!

3-Mezhepleri kimler kurmuştur söyler misin bana...!!!
========================

Ayrıca DİYANETİN İSLAM ANLAYIŞINA inanan biri olarak lütfen aşağıdaki soruyu yanıtlar mısınız...;

ALAK
1. Ikre' bismi rabbikelleziy halak
2. Halekal'insane min 'alak

DİYANET MEALİ...ESKİ
1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2. O, insanı pıhtılaşmış kandan (alak'tan) yarattı.

DİYANET MEALİ...YENİ
1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2. O, insanı "alak" dan yarattı.

Evet " beyfendi " Diyanetin " İslam anlayışını " kabul eden biri olarak HANGİSİ doğru...!!!Bak ikisi de diyanetin melinden...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
Son düzenleme:
Üst Alt