• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yoktan var olmayacağına göre Allahı kim yarattı?

Okunuyor :
Yoktan var olmayacağına göre Allahı kim yarattı?

ashenarşi

Kıdemli
Üye
bu söyledikleriniz idda niteliği dahi taşımıyor.
genişleme,şişme ile ilgili teorileri çok sever dinler.bir başlangıca ihtiyacı vardır dinlerin.
aşşağıdaki makalede büyük batlama teorisinin sadece bir teori olduğu,kanıtlanmış bir gerçek olmadığı anlatılıyor.
Peki Kuranı Kerimdeki hatasızlık ve kusursuzluk hakkında ne düşünüyorsunuz?

atom

Tecrübeli
Üye
Peki Kuranı Kerimdeki hatasızlık ve kusursuzluk hakkında ne düşünüyorsunuz?
kuran hatasız,kusursuz değildir.kuranın %78 i nesh edilmiştir.kuran bir söylediğini bir sonraki ayet ile yasaklar veya hükümsüz kılar.böyle bir kitaba kusursuz denemez.

mesela en basit örneği recm dir.recm kurandan çıkarılmış bir emirdir.nesh edilmiştir.hükmü kalmıştır ama ayeti nesh edilmiştir.

ayeti duran ama hükmü kalkanlarda vardır.

kuran muhammed öldükten sonra belirli bir sıra ile değil,insan eli ile dizilmiştir.osman döneminde bir araya getirilen bir kitaptır.tamamının bir araya getirilemediği düşünülür.kayıp ayetleri vardır.

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim klasik bir doğangüneş sorusu.
efenim bi kere soru yanlış,
1.yoktan var olmayaağını kim söyledi.nitekim Alah bizi yoktan yarattığını söylüyor.
2.Allahı kim yarattı demiş ,e yaratan olsaydı o Allah olurdu.Allahın varlığı kendndendir efenim.Başlangıç ve son mevhumu biz yaradılanlar içindir.O hiçbirşeyle kayıtlanamaz

atom

Tecrübeli
Üye
efenim klasik bir doğangüneş sorusu.
1.yoktan var olmayaağını kim söyledi.nitekim Alah bizi yoktan yarattığını söylüyor.
2.Allahı kim yarattı demiş ,e yaratan olsaydı o Allah olurdu.Allahın varlığı kendndendir efenim.Başlangıç ve son mevhumu biz yaradılanlar içindir.O hiçbirşeyle kayıtlanamaz
müslüman olduğunuza göre bilmeniz gereken bir soru sormak istiyorum.klasik bir soru soracağım,ne cevap vereceğinizi merak ettiğimden soruyorum.

bildiğiniz gibi tüm dünyadaki camilerin minarelerinin en tepesinde gökyüzüne doğru bakan bir "ay" sembolü vardır.bu sembolün ne anlama geldiğini biliyormusunuz?

B

bursali68

Ziyaretci
kuran hatasız,kusursuz değildir.kuranın %78 i nesh edilmiştir.kuran bir söylediğini bir sonraki ayet ile yasaklar veya hükümsüz kılar.böyle bir kitaba kusursuz denemez.

mesela en basit örneği recm dir.recm kurandan çıkarılmış bir emirdir.nesh edilmiştir.hükmü kalmıştır ama ayeti nesh edilmiştir.

ayeti duran ama hükmü kalkanlarda vardır.

kuran muhammed öldükten sonra belirli bir sıra ile değil,insan eli ile dizilmiştir.osman döneminde bir araya getirilen bir kitaptır.tamamının bir araya getirilemediği düşünülür.kayıp ayetleri vardır.
Merhaba,

" mesela en basit örneği recm dir.recm kurandan çıkarılmış bir emirdir.nesh edilmiştir.hükmü kalmıştır ama ayeti nesh edilmiştir..."

Nesh edilmeden önceki ayeti verebilir misiniz???

Sağlıcakla kalınız...

atom

Tecrübeli
Üye
Merhaba,

" mesela en basit örneği recm dir.recm kurandan çıkarılmış bir emirdir.nesh edilmiştir.hükmü kalmıştır ama ayeti nesh edilmiştir..."

Nesh edilmeden önceki ayeti verebilir misiniz???

Sağlıcakla kalınız...
bu mensuh ayet şudur İhtiyar erkekle ihtiyar kadın zina ederlerse, onları recmedin

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
[RENK]efenim klasik bir doğangüneş sorusu.[/RENK]
Aman efendim bunu bir iltifat olarak alıyorum...:freakedout:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Madde bağlamında;
Hiçbir şey yoktan var olmaz.
Her var olan, başka bir var olandan meydana gelir.....

B

bursali68

Ziyaretci
bu mensuh ayet şudur İhtiyar erkekle ihtiyar kadın zina ederlerse, onları recmedin
Merhaba,

Sn.atom,ya ben anlatamadım ya da siz anlamadınız,ben size Sure,Ayet nosunu soruyorum...Dikkatinizi özellikle çekeyim HADİS / RİVAYET olmasın lütfen...

Ancak bulamayacağınızı biliyorum,ben size az da olsa yardımcı olayım...Çünkü Kur'an'da yok...!!!Nerede var,yasaklandığı halde Hz.Peygamberimizden yaklaşık 200 yıl sonra ortaya çıkan ve bana göre de " dini temellerinden dinamitleyen " hadis / rivayet kaynaklarında ancak bulabilirsiniz...Ki siz gördüğünüze inanıyorsunuz,nasıl oluyor da işin içinde " ayet " olunca Kur'an'da OLMAYAN bir ayete var diye inanabiliyorsunuz...!!!

==============
NE YAPTIN EY KEÇİ?
Hadis: “Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmelerini emreden ayet Hz. Ayşe’nin döşeğinin altındaki sayfada yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Hz. Ayşe onun gömülme işlemleri ile meşgulken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sayfayı yedi. Böylece taşlayarak öldürme cezası Kuran’dan çıktı. Ama hükmü devam etmektedir.”

İbn-i Mace 36/194, Hanbel 3/61, 5/131
==============

İnsanlara indirilen HADİS /RİVAYET...değidir,insanlara indirilen KUR'AN'dır...

Ancak yine de sizden Kur'an içerisinde bulunan bir ayet rica ediyorum...RECM ile ilgili...Bakalım ne kadar bekleyeceğim...

Not : Fısıltılardan " ÇOK BEKLERSİN " diye söylenmeye başlandığını hissediyorum...

Sağlıcakla kalınız...

Son düzenleme:

atom

Tecrübeli
Üye
Merhaba,

Sn.atom,ya ben anlatamadım ya da siz anlamadınız,ben size Sure,Ayet nosunu soruyorum...Dikkatinizi özellikle çekeyim HADİS / RİVAYET olmasın lütfen...

Ancak bulamayacağınızı biliyorum,ben size az da olsa yardımcı olayım...Çünkü Kur'an'da yok...!!!Nerede var,yasaklandığı halde Hz.Peygamberimizden yaklaşık 200 yıl sonra ortaya çıkan ve bana göre de " dini temellerinden dinamitleyen " hadis / rivayet kaynaklarında ancak bulabilirsiniz...Ki siz gördüğünüze inanıyorsunuz,nasıl oluyor da işin içinde " ayet " olunca Kur'an'da OLMAYAN bir ayete var diye inanabiliyorsunuz...!!!

==============
NE YAPTIN EY KEÇİ?
Hadis: “Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmelerini emreden ayet Hz. Ayşe’nin döşeğinin altındaki sayfada yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Hz. Ayşe onun gömülme işlemleri ile meşgulken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sayfayı yedi. Böylece taşlayarak öldürme cezası Kuran’dan çıktı. Ama hükmü devam etmektedir.”

İbn-i Mace 36/194, Hanbel 3/61, 5/131
==============

İnsanlara indirilen HADİS /RİVAYET...değidir,insanlara indirilen KUR'AN'dır...

Ancak yine de sizden Kur'an içerisinde bulunan bir ayet rica ediyorum...RECM ile ilgili...Bakalım ne kadar bekleyeceğim...

Not : Fısıltılardan " ÇOK BEKLERSİN " diye söylenmeye başlandığını hissediyorum...

Sağlıcakla kalınız...
yani siz "islamiyet tarihinde recm hiç bir zaman uygulanmamıştır,böyle bir şey yoktur" mu diyorsunuz?

diyemessiniz.
çünkü herkes biliyorki recm var.
artı,eğer hadisleri kabul etmezseniz,bu sizi kuran ile ilgili konuşurken daha zor bir duruma sokar.

mesela diyelimki recm cezası yoktu,hiç bir zamanda gelmedi.günümüzdeki örnekleri ve tarihte yaşanmış olanların hepsini unutalım.hepsi yalandı
peki halen kuran da olan 100 değnek cezasını nasıl açıklayacaksınız.
size göre bir insana 100 kere kazma sapı ile vurmak ne ifade ediyor?
sizce 100 küçük bir rakammıdır?
hiç yasak sex yaptınızmı?

bu ve bunun gibi kanunlara bakarak konuşursak eğer;
islamiyete göre dünya bir imtahan sahası,kaderimiz sınav kağıdımız.
ahiret,sınav sonuç belgesini aldığın yer.cennet/cehennem sınav sonucunda gideceyin yer.
en sabırlı olan yaratıcı,sınavın daha ortasında kulunu pataklamaya başlıyor.sınavın bitmesini (ölmesini) dahi bekleyemiyor.
sexe bu kadarcık tahammulü olmayan bir yaratıcı ile karşı karşıyayız.

tüm müslümanların şeriat sistemi içerisinde yaşamalarını isterdim.

Üst Alt