YÖK yolsuzlukları açıklamak yerine, Redhack hakkında suç duyursunda bulundu!

YÖK yolsuzlukları açıklamak yerine, Redhack hakkında suç duyursunda bulundu!

YÖK, dün sitesini hackleyen ve üniversitelere ilişkin binlerce yolsuzluk belgesini ele geçirip internet üzerinden yayınlayan Redhack hakkında suç duyurusunda bulundu.

Redhack'in YÖK'ün sitesini hackleyerek ele geçirdiği binlerce belgeden çıkan yolsuzluklar YÖK'ü endişelendirdi.

Redhack, dün yaptığı eylemle YÖK'ün Elektronik Paylaşım Sistemi ‘ebys.yok.gov.tr’yi hacklemiş ve binlerce belgeyi ele geçirdiğini duyurmuştu.

Redhack tarafından gün içinde yayınlanan belgelerde üniversitelere ilişkin birçok yolsuzluk iddiası ortaya çıkmıştı.

Üniversitelerin karıştığı yolsuzluklara ilişkin çok önemli belgelerin ele geçirilmesi üzerine harekete geçen YÖK, iddialara yanıt vermek, belgeleri açıklamak yerine Redhack hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kimi haber sitelerinde yer alan bilgilere göre yayımlanan belgelerin YÖK'e ait olduğunu doğrulayan YÖK kaynakları, buna karşın resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

YÖK'ün kurum içinde de soruşturma açtığı belirtiliyor.

İşte Redhack'in ele geçirdiği belgelerden bazıları: Redhack kapağı kaldırdı: AKP'nin üniversitelerinin pisliği ortalığa saçıldı!

(soL - Haber Merkezi)
 
Redhack yolsuzlukları açıklıyor: Marmara Üniversitesi'nde 17 milyon TL'lik vurgun iddası!

Redhack, üniversitelerin yolsuzluk belgelerini açıklamayı sürdürüyor.

Dün birçok üniversiteye ait yolsuzluk belgelerini yayınlayan Redhack, belge yayınlamaya devam ediyor.


Bugün ilk olarak Marmara Üniversitesi’ne ait bir yolsuzluk belgesi yayınlayan Redhack, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bazı öğretim üyelerine toplamda 17 milyon TL fazla ödeme yapıldığını duyurdu.

Açıklanan belgeye göre Maliye Bakanlığı’nın yaptığı incelemeler sonucunda, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfına ait Academic Hospital ve Tıp Merkezi’nde görevlendirilen akademisyenlere fazla ve yersiz ödeme yapıldığı ve bu miktarın tam 17 milyon 580 bin TL olduğu tespit edildi.

Yine 2002 yılında aynı vakfın 120 akademisyene 1 milyon 196 bin TL fazla ödeme yapılmış görünüyor. Bu konuda hazırlanan raporda üniversitenin açık biçimde gelir kaybına uğratıldığı belirtiliyor.

Konu ile ilgili raporda yer alan ifadeler ise bu işlemin nasıl sistematikleştiğini ortaya koyuyor:

-2000 yılından beri yazılan raporlardan da anlaşılacağı üzere, Marmara Üniversitesi bünyesindeki birimlerde bulunan Dernek ve Vakıfların döner sermaye gelirlerini azaltıcı faaliyette bulunmaları olduğu; bu konudaki faaliyetlerin önüne geçilemediği, uzun süredir M.Ü TIP Fakültesi Vakfına ait hastanede devam edildiği,

-Muhasebe belgelerinin eksik doldurulduğu,

- Banka hesabının borç ve alacak kısmının mükerrer kaydedilmesi,

-Şüpheli hale gelen alacakların "alıcılar hesabı"nda bekletilmesi,

-Üniversitenin 1 milyon 196 bin TL gelir kaybına uğratıldığı,

-Kasa sayım fazlalığı bulunduğu,

-2002 yılında hazırlanan bir raporda hastalardan zorla bağış alınarak gelir elde edildiği,

-Yapılan incelemeler sonucunda 1997-2005 yılları arasında tam 17 milyon 580 bin TL’nin yersiz ve fazla ödendiği tespit edildi.

Rektör 17 milyon TL'nin tahsilinden vazgeçilmesini istiyor

Bunun ardından üniversitenin ODTÜ’yü kınayan rektörü Zafer Gül’ün bu ücretin tahsilinin takibinden vazgeçilmesi için Sayıştay’a gönderdiği yazısı göze çarpıyor. Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı’nın görevli olduğu ve ücretin tahsilinden vazgeçilmesinin Maliye Bakanlığı’na bağlı olduğu belirtilirken, Maliye Bakanlığı da konuya ilişkin bir işlem yapmayacağını belirterek dosyayı iade ediyor ve yetkiyi Marmara Üniversitesi'ne veriyor.

(soL - Haber Merkezi)
 
Redhack Çukurova Üniversitesi belgelerini açıkladı: 4,5 milyon dolar nereye uçtu?

Redhack, bu kez Çukurova Üniversitesi’ne ilişkin ele geçirdiği belgeleri açıkladı. Soruşturma evrakına göre üniversite 4,5 milyon dolar zarara uğratılırken, dönemin YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ise yetkilileri korumuş.

Redhack’in açıkladığı 12. belgede, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Mustafa Yalçın Kekeç’in, üniversitenin 4 milyon 537 bin dolar zarara uğratıldığına ilişkin iddiaları konu ediliyor. Kekeç’in bu iddialara ilişkin ısrarla soruşturma açılmasını talep etmesine karşın, Yusuf Ziya Özcan’ın bu talebe yanıt vermediği açıklanan belgelerde açıkça görülüyor.


Üniversite zarara uğratıldı
Kekeç’in ileri sürdüğü iddialara göre, İslam Kalkınma Bankası’ndan alınan 8,9 milyon dolar kredi ile usulsüz olarak gerçekleştirilen ihale sonucunda, eksik ve bozuk tıbbi cihazlar alınarak üniversite milyonlarca dolar zarara uğratıldı.

Konu mahkeme tarafından da onaylanırken, buna karşın eski rektör Alper Akınoğlu ve Behnan Alper’in de aralarında bulunduğu isimler “yüklenici firmanın taahhütlerine uyduğunu, kabulün şartnameye uygun olarak yapıldığına” dair başka bir rapor hazırladı.

Sahte ve gerçek dışı raporla üniversite zarara uğratıldı
Kekeç’in sahte ve gerçek dışı olduğunu belirttiği bu rapor dolayısıyla üniversite 4,5 milyon dolar zarara uğrarken, üniversiteye eksik ve bozuk teçhizat verdiği ileri sürülen firma da davadan beraat etti.

Yusuf Ziya Özcan adım atmıyor
Bu kararın ardından dönemin YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a tam 3 kez soruşturma talebiyle yazı gönderen ve olayların nasıl geliştiğini, üniversitenin nasıl zarara uğratıldığını açıklayan Kekeç’in talepleri, Yusuf Ziya Özcan tarafından ısrarla görmezden gelindi.

(soL - Haber Merkezi)
 
Redhack Hacettepe Üniversitesi yolsuzluğunu açıkladı: Coca-Cola'dan 250 bin TL!

Üniversite öğrencilerine “hepinizi fişledik” diyen Hacettepe Üniversitesi eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Turhan Menteş, Redhack’in açıkladığı belgelere ne yanıt verecek merak konusu…

Redhack’in üniversite yolsuzluklarına ilişkin açıkladığı belgelere şimdi de Hacettepe Üniversitesi eklendi.

Üniversite gelirleri derneğe aktarılıyor
Hacettepe Üniversitesi’nin öğrencilere saldırı üstüne saldırı gerçekleştirdiği geçtiğimiz dönemin Genel Sekreteri Turhan Menteş’in, üniversite gelirlerini Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği hesabına aktararak yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı.

Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Coca-Cola arasında 4 Mayıs 2011 tarihinde yapılan sözleşme gereği, Coca-Cola derneğe tam 250 bin TL ödeme yapıyor. Sözleşme, Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki işletmelerde Coca-Cola ürünleri satılması karşılığında imzalanırken, konuya ilişkin yapılan incelemede, derneğin üniversite adına böyle bir sözleşme yapmasının hukuksuz bir işlem olduğu tespit ediliyor.

Sözleşmeyi dernek adına dönemin Genel Sekteri ve Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş imzalarken, hukuk müşavirliğince konuya ilişkin hazırlanan raporda, bu sayede üniversitenin gelir kaybına uğratıldığı vurgulanıyor.

Menteş’in görevini kötüye kullandığına işaret edilen raporda, üniversitede bulunan taksi durağının bir sözleşme yapılmaksızın durağı işlettiği ve bunun karşılığında yine derneğe birçok kere bağış yapıldığı tespit edildi.

Ayrıca üniversitenin Hemodiyaliz Servisi’nde yıllık 60 bin adet kullanımı olan 6 litrelik polietilen diyaliz bidonlarının 2011 ve daha önceki yıllarda satılarak, derneğe bağış adı altında para alındığı ortaya çıktı.

Sadece aylıktan kesme cezası alan Menteş kimdir?
Redhack’in açıkladığı belgeye göre konuyla ilgili yapılan inceleme sonucunda Menteş’e sadece aylıktan kesme cezası verildiği belirtiliyor.

Menteş'e dair akla ilk gelen örnek Hacettepe Üniversitesi'nin yandaş yönetimi tarafından üniversite öğrencilerine uygulanan büyük baskı ve saldırılardı.

Bu dönemde TKP'li Öğrenciler tarafından bir protesto yapılmış ve bu sırada ilginç bir diyalog yaşanmıştı.

Öğrencilerin üniversite rektörüne “Biz bu üniversitenin öğrencileriyiz, bize bir cevap vermeniz gerekiyor. Siz evet demiş olabilirsiniz ama bu üniversitenin yüzde 90’ı aşkın öğrencisi AKP’ye hayır dedi” tepkisini “Hani hayırcılar bu kadarcık mı?” diyerek yanıtladı. Kendisine, geçen sene yaşanan 69 öğrencinin gözaltına alınması ve kampüsün savaş alanına dönmesiyle sonuçlanan 26 Ekim olayları ve kampüse polis saldırısı sonrası yapılan, yüzlerce öğrencinin katıldığı protestolar hatırlatıldığında ise söze genel sekreter Menteş atıldı. “128 kişiydiler, zaten hepsi fişlendi” diyerek yapılan hukuksuzluğu akıl almaz bir şekilde itiraf etmişti.

(soL - Haber Merkezi)
 
İstanbul Üniversitesi'nden Redhack belgelerine yanıt: 7 arabayı aldık ama...

Redhack'in YÖK'ün sitesini hacklemesi sonucu ortaya çıkan belgeye ilişkin İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü yanıt verdi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, öğrenci harçlarının Ziraat Bankası'nda toplanması karşılığında üniversiteye 1 BMV ve 6 Passat marka araç verildiği şeklindeki belgelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Araçlar hibe edildi
Üniversite rektörlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Medyada “Redhack’in Yayımladığı Belgeler” doğrultusunda İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlerde yer alan bilgiler kesinlikle doğru değil ve yanıltıcıdır.

İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlere konu olan 2009 yılına ait belgeler üzerinde Sayıştay denetçileri tarafından tam inceleme yapılmıştır. İnceleme ile ilgili olarak Sayıştay’a yazılı ve belgeli açıklamalar yapılmıştır. Sayıştay 3. Daire tarafından yapılan inceleme neticesinde “Yapılan harcamaların usulüne uygun olduğu” Sayıştay ilamı ile anlaşılmıştır.

Haberlerde geçen 6 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç İstanbul Üniversitesi’ne hibe edilmiştir. Bu araçlar İstanbul Üniversitesi’ne aittir. Bu araçların hepsi için Maliye Bakanlığı’na yazı yazılmış ve 3 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul Üniversitesi Taşıt Cetveli’ne (T Cetveli) kayıt edilmiştir. Diğer 3 adet Passat marka aracın ise bütçe olanakları nedeniyle İstanbul Üniversitesi T Cetveli’ne kayıt işlemleri 2013 yılında gerçekleştirilecektir. (Habere konu olan araçların ruhsatları ekte sunulmuştur.)

Haberlerde yer alan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinin otoparkları, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri tarafından işletilmektedir. İÜ Sosyal Tesisleri tarafından 2009-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine kira geliri olarak toplam 4 milyon 439 bin 333 TL yatırılmıştır. İÜ Sosyal Tesisleri’nin kira gelirleri ve kârı yıllık olarak İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine aktarılmaktadır.


Peki araçlar ne karşılığında hibe edildi?
İstanbul Üniversitesi araçların ne karşılığında hibe edildiğine ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Buna karşın Redhack'in yayınladığı belgelerde üniversiteye ilişkin önemli iddialarda bulunulmuştu. Sayıştay’ın yaptığı incelemeler sonucunda İstanbul Üniversitesi’nin 1 milyon 537 bin TL’yi muhasebe kayıtlarına girmediği tespit edilmişti.

Yapılan incelemeler sonucunda Ziraat Bankası’nın İstanbul Üniversitesi’ne 325 bin TL’lik bir adet BMW ve 431 bin TL’lik 6 adet otomobili bağışladığı ortaya çıkmıştı.

İşte belgelerde yer alan kimi ifadeler:

-İstanbul Üniversitesi ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği alınan nakdi yardımların bütçe geliri olarak muhasebe kayıtlarına alınmadığı, alınan nakdi yardımların kullanımı konusunda ise mevzuat hükümlerine uyulmadığı belirlendi.

-Bankanın üniversiteye yazdığı yazıda vadesiz banka hesaplarında bulunan yıllık ortalama vadesiz tutarlar üzerinden ödenek tahsis edildiği, ayrıca 7 adet binek otomobilin üniversitenin vakfına verildiği ve üniversite için kullanılığı belirtilmiş olup, bunun karşılığında üniversitenin yıllık 100 milyon TL vadesiz mevduat ortalaması oluşacak şekilde proje edildiği ve ödeneğin buna göre belirlendiği belirtilmiştir.

(soL - Haber Merkezi)
 
TKP'li Öğrenciler: 'Cübbelerinizi çıkarın ve istifa edin'

tkp11.jpg


Redhack'in YÖK'ün sitesini hacklemesiyle ortaya çıkan üniversitelerdeki yolsuzluklara ve skandallara öğrenciler tepki gösterdi.
TKP'li Öğrenciler, İstanbul Üniversitesi'nde yaptığı eylemde, "Derhal cübbelerinizi çıkarmalı ve istifa etmelisiniz" dedi.


Redhack YÖK’ün elektronik paylaşım sistemini hacklemesi üzerine binlerce gizli dosyayı paylaşarak üniversitelerde yapılan yolsuzlukları gözler önüne sermişti.

Üniversitelerde yaşandığı ortaya çıkan skandallara tepki gösteren Türkiye Komünist Partili Öğrenciler gerçekleştirdiği eylemde, "İstanbul Üniversitesi rektörü ve hırsızlık belgeleri ortaya saçılmış tüm rektörler, sözümüz sizedir: Derhal cübbelerinizi çıkarmalı ve istifa etmelisiniz" dedi.

:thmbdn: TKP'li Öğrenciler'in hocalarına, öğrenci arkadaşlarına ve "vurguncu" rektörlere hitaben yaptıkları açıklama şu şekilde:
 
Redhack’ten yeni belge: İTÜ eski rektörü hakkında önemli yolsuzluk iddiaları

İTÜ’de oyların yüzde 50’sini alan ancak Abdullah Gül tarafından yeniden rektörlüğe getirilmeyen Muhammed Şahin ile ilgili önemli yolsuzluk iddiaları gündeme geldi.

Redhack’in açıkladığı belgede Şahin’in yerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından göreve getirilen Mehmet Karaca’ya ve Cumhurbaşkanlığı’na bir grup akademisyen imzası ile gönderilen bir şikâyet dilekçesi yer aldı.

Rektör görevden ayrıldıktan hemen sonra üstelik de imzasız verilen dilekçede oldukça önemli suç iddiaları yer aldı.

Redhack, yayınladığı belgeye ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Bir grup akademisyen @Muhammed__Sahin'i "yolsuzluktan" YOK'e sikayet etmis. Peki rektor gorevdeyken neden susmuslar?
Az once sundugumuz ITU belgede karar sizin. Iddalar ciddi ama idda sahibide saibeli. @Muhammed__Sahin cevaplayacaktır
Bir not; yayinladigimiz belgede en yuksek oyu alip secilemeyen Muhammed Sahin, selefi F.Karadogana aynisini yapmistı


Belgede yer alan iddialar şöyle:

-ARI 3 Teknokent binası ruhsatsız ve imara aykırı olarak yapıldı.
-Eski rektör kişisel harcamalarını Teknokent bütçesinden yaptı. Bu bütçeden laptop, fotoğraf makinesi ve uçak biletleri aldı.
-Baldızını gerçekte çalışmamasına karşın, Teknokentte çalışıyor gösterip maaşa bağladı.
- Kültür AŞ hesapları keyfi olarak kullanıldı.
- Rektör TV kanallarına para ödeyerek çıktı.
- Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker de Teknokent bütçesini kişisel ihtiyaçları için kullandı.

http://haber.sol.org.
 
Hakkari Üniversitesi'nde 85 bin TL'lik yolsuzluk!

YÖK'ün sitesini hackleyerek AKP'nin üniversitelerinin yolsuzluklarını ortaya çıkaran Redhack son olarak Hakkari Üniversitesi'ndeki yolsuzluk belgelerini açıkladı.

İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, On Dokuz Mayıs Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi birçok üniversiteye dair önemli yolsuzluk belgelerini açıklayan Redhack, şimdi de bir diğer AKP üniversitesinin yolsuzluk dosyasını açıkladı.


Hakkari Üniversitesi'nde üniversiteye protokolle verilen 85 bin TL'lik bütçe promosyonunun eski Rektör İbrahim Belenli ve Özel Kalem Müdürü Süleyman Solmaz tarafından bütçeye gelir kayıt edilmeden harcandığı belirtildi.

İşte o belge

160120130224235302352_4.jpg


http://haber.sol.org.tr
 
RedHack, Melih Gökçek'le ilgili belgeleri yayınladı!

radhackgokcek_ic.jpg


RedHack tarafından e-postaları ele geçirilen TOBB Başkan Vekili, Ankara Ticaret Borsası başkanı ve Kredi Garanti Fonu Başkanı Faik Yavuz'un araziler için Melih Gökçek'le usulsüz anlaşmalar yaparken, görev yerinin değişmesini isteyen memurlara da "kolaylık" sağlıyor.

haberin detayı, tüm bilgi ve belgeler
 
Üst Alt