• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

yök yeni kat sayı oranını açıkladı.

Okunuyor :
yök yeni kat sayı oranını açıkladı.

sinavevi

Acemi
Üye
Yükseköğretim Kurulu(YÖK) yeni katsayı oranlarını belirledi. YÖK yeni kat sayı oranlarını "alan dışı" tercihler için 0,12 ve "alan içi" tercihleri içinse 0,15 olarak açıkladı.

Alan içi ve alan dışında uygulanacak bu 0,03'lük fark ağırlıklı orta öğretim puan başarı (AOBP) düşük öğrencide üç puan, yüksek olan öğrencide 15 puan etkileyecek.

YÖK'ten yapılan açıklamada, "Sonuçta alan dışı tercihlerde aynı soruları cevaplayan adayların yerleştirme puanlarında 3 ila 15 puanlık bir fark değil asıl öğrenci kitlesinin yoğunlaştığı aralıkta aşılması oldukça zor. 8 ila 15 puanlık fark ortaya çıkacaktır." denildi.

Yeni kararın oluşturulmasında, yargı kararının gereğinin yerine getirilme zorunluluğu ve sistemin bütünlüğünü koruma kaygısı bir arada değerlendirilmiş ve öğrencilerin yerleştirme puanlarının hesaplanmasına esas olacak oranlar alan içi 0,15, alan dışı 0,12 olarak belirlenmiştir.

Alan içi ve alan dışına uygulanacak bu 0,03’lük fark AOBP’si düşük öğrencide 3 puan, yüksek olan öğrencide 15 puan etkileyecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus şudur. 2009 yılında Üniversitelerin Lisans Programlarına Yerleşen Adayların AOBP Sayısal Puanlarının Dağılımı Listelerinin incelenmesinden, zaten düşük puana sahip olan (50 – 70 arasındaki AOBP’ye sahip) ve lisans progr***** yerleşen öğrenci sayısının çok düşük olduğu görülmektedir. Bu itibarla yığılma eski sisteme göre 70-100 puana sahip olan öğrencilerde olduğundan puan farkının yeni sistemde de yüksek AOBP’nin yığıldığı üst aralıkta yoğunlaşacağına dikkat edilmelidir. Sonuçta alan dışı tercihlerde aynı soruları cevaplayan adayların yerleştirme puanlarında 3 ilâ 15 puanlık bir fark değil, asıl öğrenci kitlesinin yoğunlaştığı aralıkta aşılması oldukça zor 8 ilâ 15 puanlık bir fark ortaya çıkacaktır.

Yeni belirlenen oranların yukarıda açıklanan yeni sınav sistemi bütünlüğü içindeki işlevi ve rolü ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Sınavda bir puanlık farkın bile binlerce öğrencinin sıralamasını değiştirdiği ve bölüm kontenjanlarının ortalama 40-100 arasında olduğu düşünüldüğünde, yerleştirme puanında meydana gelen 15 puanlık bir fark çok ciddi bir farklılık doğurmaktadır. On beş puanlık farkın 2009 yılı için yerleştirme sırasını SAY-2 puan türünde 17.381 ile 70.694 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 121.815’dir.), SÖZ-2 puan türünde 4.994 ile 85.064 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 36.689’dir.), EA-2 puan türünde 15.907 ile 122.241 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 91.978’dir.) değiştirdiği görülmektedir.
kaynak: .sinavevi.net
 
Üst Alt