• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yılbaşı Kutlanacak mı?

• Konbuyu başlatan peniel
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 126
  • Görüntüleme 16K

Okunuyor :
Yılbaşı Kutlanacak mı?

Ammar

Kıdemli
Üye
Sayın ammar, lütfen konuyu dağıtmayalım.Sorduğunuz soruyla ilgili zaten ilgili konu bulunmaktadır.
Soruyu sormamda ki maksadı kendisi çok iyi anladı, bana sen şöyle, böyle dedin ama sen nereden biliyorsun dediği için, beni zan altında bıraktığı için bende neye dayandığımı ve neye istinaden o cümleleri kullandığımı yazıyı okuyanlara ispat için bu yönteme başvurdum...

Ben kimse hakkında kendi dili kendi eli ile yazmadığı sürece ithamda bulunmam, bana kesin olarak o eklediğim ayetleri neye göre yazıyosun diye soruyor bende ispat için bak işte bunun için demek adına sordum...

Yoksa ben zaten o başlıkda bana verdiği cevabı elbetteki biliyorum.... KAN VAHŞET gibi tabirler kullandığını çok iyi biliyorum.... ama kendi dilinden burada ki insanlara itiraf etsinde ben neye göre demişim herkes bilsin zan altında kalmayayım diye soruyorum..

Umarım bu açıklama yeterli olmuştur ..

@EFLAMOR.

forumdayim

Tecrübeli
Üye
Adı yeni yıl, yılbaşı kutlaması. Türkiye olarak, Dünya olarak 2010 yılına gireceğiz. Bunu dünya kabul etmiş, yeni bir yıl başlayacak ve bu yeni yılın gelişini kutluyorsun. Dinleri niye karıştırıyorsunuz siz bu mevzuya bunu anlamıyorum. Bugün sakallı bir amcam geldi, dükkanın önündeki ağaca taktığım yılbaşı ışıklarını nereden aldığımı sordu, tarif ettim; ''allah razı olsun'' dedi gitti. Torunlarıyla evde süsleme yapacaklarmış. Halinden gayet anlaşılıyor ki namazında niyazında bir insan dedim helal olsun dede sana.
böyle bir kisiyi, iki sekilde yaklasirim, ya ,- duy ama inanma-... ya da, -o kisinin simasi sizi yaniltmis-... yoksa ne sakallilar var ne isler karistirdigi herkesin malumu...

nefisetülilm

2.imza yarışma birincisi
Üye
Yılbaşı çılgınlığı ve çam katliamı

Yılbaşı çılgınlığı dolayısıyla; binlerce çam fidanının sökülüp atıldığı, ağaç katliamlarının acımasızca gerçekleştirildiği günlerdeyiz. Fakat çevrecilerden ses yok. Okullarda, mağazalarda Noel Baba olarak Aziz Nikolaos efsanesinin boy gösterdiği; Hıristiyanlık propagandasının diz boyu olduğu aralık ayının sonuna geldik... Fakat, dini konularda kendilerini uzman ilân eden kimselerden tık yok. Zabıta kuvvetlerinin ve çöpçülerin korkulu rüyası yılbaşı ise kapıda... Bütün bunların sebebi olan; yılbaşı, Noel nedir, ne zaman başladı? Bunun üzerinde duralım isterseniz bugün...

Yılbaşının, Noelin iç içe yaşandığı, Hıristiyan âleminin Noeli kutlamaları, 4. asırda Roma İmparatorlarının birincisi olan Kostantin ile başlar. Kostantin, Eflatun’un ortaya koyduğu teslis “Trinite” yani “üç tanrı” inancını, papazlara yazdırdığı yeni İncil’e koydurdu ve Noel’i bayram ilan etti. Böylece yeni bir Hıristiyanlık dini doğmuş oldu.

Noel kutlamaları ve yeni yıl hep Hz.İsa’nın doğum günü üzerine bina edilmektedir. Halbuki, Hz. İsa’nın doğumu hakkında, o zamanın edib ve münevverlerinin eserlerinde hiçbir bilgiye rastlanmamaktadır. Çünkü, İseviler, az ve asırlarca gizli yaşadıklarından, Milad doğru anlaşılmamıştır.

Aralık ayının yirmibirinde, yirmibeşinde veya ocak ayının altıncı veya başka gün olduğu sanıldığı gibi, bugünkü miladi senenin beş sene fazla olduğu, çeşitli dillerdeki kendi kitaplarında yazılıdır. Miladi sene, Hicri sene gibi doğru ve kat’i olmayıp, günü de senesi de şüpheli ve yanlıştır. Mesela, İmam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğine göre, üçyüz seneden fazla olarak noksandır ve İsa aleyhisselam ile Muhammed aleyhisselâm arasındaki zaman, bin seneden az değildir.

Kendilerine göre bir kurtarıcı tanrıya inanan putperest kavimlerin ayinlerinin en mühimi, kişinin tanrı ile birleştiğine, bütünleştiğine inandıkları, sembolik et yiyip, içki içme ayinleridir. Bu kavimler, bir müddet sonra tanrılarını güneş tanrısı inancı ile birleştirdiler. Her bir kurtarıcı tanrının, kış başlangıcında doğduğuna inanıldı. Kış başlangıcı ise, Julian takvimine göre 25 Aralıktır.

Hıristiyanlar da, İsa aleyhisselamı kurtarıcı bir tanrı yaparak, bu tarihte doğduğunu kabul ettiler ve bu geceyi “Noel” olarak her sene kutlamaya başladılar. En küçük vak’aları bile yazan Roma tarihçilerinin, İsa aleyhisselam gibi büyük bir peygamber hakkında derin bir sükut göstermeleri ayrıca dikkate şayandır.

Hıristiyanların kutladığı Noel bir uydurmadan ibarettir. Hatta bazı Hıristiyan teşkilatlarının da artık Noeli bir hurafe kabul ettikleri, dünya basınında çıkan haberler arasındadır. Nitekim, ABD’de yayınlanan 17 Aralık 1996 tarihli haftalık Newsweek dergisi bu gerçeği şöyle dile getirmektedir:

“Noel Baba bir hurafeden ibarettir. Gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Ticari maksatlarla sonradan uydurulmuştur. Hediyelik eşya sektörüne milyonlarca dolar kazandıran Noel Baba, kapitalizmin oyuncağı olmuştur. Tarihçi, Stephan Nissenbaun, (Yılbaşı ile mücadele) “The battle for Christmas” kitabında Hıristiyanlığın temelinde yılbaşı kutlamalarının ve Noel Babanın bulunmadığını, bunun yasaklanmasının gerekli olduğunu bildirmektedir.”

Dinimize göre, Hıristiyanların Noel gecelerine ve diğer paskalyalarına hürmet etmek, o zamanlarda onların adetlerini onlar gibi yapmak asla caiz değildir. Noel ile yılbaşı farklı şeylerdir. Bir kudsiyet, manevi bir değer yüklemeden yeni bir yılı tebrik etmekte, hayırlı olmasını temenni etmekte dinen mahzur yoktur.

Alıntı

Ammar

Kıdemli
Üye
nefisetülilm´isimli üyeden Alıntı
Noel ile yılbaşı farklı şeylerdir. Bir kudsiyet, manevi bir değer yüklemeden yeni bir yılı tebrik etmekte, hayırlı olmasını temenni etmekte dinen mahzur yoktur.
Yoksa siz İSLAM coğrafyası adına FETVA verme yetkisine mi sahipsiniz....? Şu söylediğiniz sözün MAHŞERDE ALLAH C.C huzurunda hesabını verebilecekmisiniz...?

KİM BİR KAVMİ TAKLİT EDERSE ODA ONLARDANDIR ( HZ. MUHAMMED S.A.S)

ALLAH (C.C) DÜŞMANLARININ BAYRAMINI KUTLAMAKTAN SAKININ (Hz. ÖMER R.A)

Yoksa siz dahamı iyi biliyosunuz, eğer evet diyorsanız sağlam delil getiriniz.. Yoksa ALLAH C.C nezninde bu verdiğiniz fetvanın hesabını veremezsiniz... ALLAH C.C ve RESULULLAH S.A.S in hükümlerine taban tabana zıt bir lakırdı ettiğinizin ve sizin bu sözünüze bakarak bir tek insanın bu eylemi gerçekleştirmesinin hesabından hiçmi korkmazsınız... Size şu Ayeti hatırlatırım ve bu hatandan en kısa zamanda dönmenizi umud ederim..

"Ey iman edenler! Allah'tan nasıl korkmak gerekirse öyle korkun ve siz ancak Müslümanlar olarak ölünüz." (Al-i İmran; 3/103)

"Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve dosdoğru söz söyleyin. O da amellerinizi lehinize olmak üzere düzeltsin, günahlarınızı da mağfiret etsin. Kim Allah'a ve Rasûlüne itaat ederse büyük bir kurtuluşla kurtulmuş olur." (el-Ahzâb; 33/70-71)

simqe

Kıdemli
Üye
ALLAH (C.C) DÜŞMANLARININ BAYRAMINI KUTLAMAKTAN SAKININ (Hz. ÖMER R.A)
Neden allah düşmanları olsunlar,hristiyanlarda aynı tanrıya inanmıyorlarmı=Ve onların noel kutlamalarıda dini bir ibadetleri değilmi?Nasıl onları allah düşmanı ilan edebiliyorsunuz..Siz bence yukarıdaki sözü amacından saptırıyorsunuz..Allaha inanmayanların bir bayramı varsa onu kutlamaktan sakının diyor benim anladığım..bu ne çelişki?..Ayrıca biz noeli kutlamıyoruz yeni yılın gelişini kutluyoruz,ağaç süslemeyide ibadet için değil şıklık olduğu için yapıyoruz..

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Çam katliamından, Hindi katliamından söz edilmesi gayet güzel bir duyarlılık, kutlamak gerek.
Fakat Kurban Bayramı'ndaki SIĞIR katliamından neden söz edilmez, burası ise düşündürücü..
Bu da, '' çarpık düzen ve düşüncelerin çarpık halleri'' olsa gerek...

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Yoksa siz İSLAM coğrafyası adına FETVA verme yetkisine mi sahipsiniz....? Şu söylediğiniz sözün MAHŞERDE ALLAH C.C huzurunda hesabını verebilecekmisiniz...?
[RENK]
KİM BİR KAVMİ TAKLİT EDERSE ODA ONLARDANDIR ( HZ. MUHAMMED S.A.S)

ALLAH (C.C) DÜŞMANLARININ BAYRAMINI KUTLAMAKTAN SAKININ (Hz. ÖMER R.A)[/RENK]

Yoksa siz dahamı iyi biliyosunuz, eğer evet diyorsanız sağlam delil getiriniz.. Yoksa ALLAH C.C nezninde bu verdiğiniz fetvanın hesabını veremezsiniz... ALLAH C.C ve RESULULLAH S.A.S in hükümlerine taban tabana zıt bir lakırdı ettiğinizin ve sizin bu sözünüze bakarak bir tek insanın bu eylemi gerçekleştirmesinin hesabından hiçmi korkmazsınız... Size şu Ayeti hatırlatırım ve bu hatandan en kısa zamanda dönmenizi umud ederim..

"Ey iman edenler! Allah'tan nasıl korkmak gerekirse öyle korkun ve siz ancak Müslümanlar olarak ölünüz." (Al-i İmran; 3/103)

"Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve dosdoğru söz söyleyin. O da amellerinizi lehinize olmak üzere düzeltsin, günahlarınızı da mağfiret etsin. Kim Allah'a ve Rasûlüne itaat ederse büyük bir kurtuluşla kurtulmuş olur." (el-Ahzâb; 33/70-71)
O Allah düşmanı dedikleriniz emin olun bizden daha fazla Allahcı sayın ammar siz nerden biliyorsunuz allah düşmanı olduklarını bumu müslümanlık yada müslümanlığımızın bize gösterdiği doğrular..:(

Yılbaşını bizle kutlarken yeni bir yıla giriyoruz diye kutluyoruz Hristiyanlar ise Hz. İsa'nın doğum günü dolayısıyla kutluyorlar yani müslümanların kimseyi taklit ettiği yok sayın ammar hem geçenlerde bir konuda siz demiyormuydunuz önemli olan niyet diye..:)

Ammar

Kıdemli
Üye
Sen Müslüman olduğunumu sanıyorsun şu sözünle, hangi imandan bahsediyosun,

O Allah düşmanı dedikleriniz emin olun bizden daha fazla Allahcı sayın ammar
2:161 Ama âyetlerimizi inkar etmiş ve kâfir olarak can vermiş olanlara gelince, işte Allah'ın laneti, meleklerin laneti ve insanların laneti hep onların üzerine olsun.

ALLAH C.C' laneti üzerine olan bir kavmi dost diyor ve bir MÜMİN' i onlara tercih ediyorsanız ne imanı hangi iman...?

4:139 - Onlar, müminleri bırakıp kâfirleri dost ediniyorlar. Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? Halbuki bütün izzet ve şeref Allah'a aittir.

Son düzenleme:

Apollonius

Tecrübeli
Üye
Offff midemiz bulandı Ammar :))) Yazdığın hiç bir ayetin konu ile alakası yok :)) Ayrıca takvim yılbaşısı ile hristiyan adeti olan noelin de alakası yok. tekrar link veriyorum.

Üst Alt