yerli malını ne kadar desteklliyoruz

yerli malını destekliyormusunuz?

 • çok önemsemiyorum. bu bize ögretilmedi.

  Kullanılan: 0 0.0%
 • destekliyorum. bu bir sorumluluktur.

  Kullanılan: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  2
selam ederim;

arkadaşlar, yerli malı kullanmayı, kullanmaya özendirmeyi ne kadar destekliyoruz. gençlerimize ne kadar örnek olabiliyoruz. benim meslegim gözlük ithalatı. fakat daha öncesinde ne kadar hammaddeyi yurtdışındanda almış olsak montajı türkiyede kendimiz yapıyorduk. ürettiğimiz çerçevelere made in turkey menşei gururla basarak piyasaya sürdügümüzde ummadık bir şeyle karşılaştık. daha kaliteli olmasına karşın türk malı fazla para etmiyordu. türk malını duyan tüketici gözlükçüye malın degerinin türk malı olmasından dolayı pahalı oldugunu belirtiyor ve diger ithal ürünlere yöneliyordu. sonuç olarak ürettiğimiz çerçevelerin üzerlerinden made in turkey yazısını kaldırdık. ve design italy yazdık. yani italyan dizaynı. ve çerçeveler satıldı fakat yine türk malı idi. biz bu durumda imalatı bırakıp ithalata yöneldik. bu gerçekden düşündürücüdür. sonuçta ticaret yapan herkez bir şekilde ticaretini sürdürüyor. peki nedir bu türk malına güvensizlik yada ithal mala özenti.

bir diğer örnekte tekstil imalatı yapan bir arkadaşım yerli malı üretmesine karşın markası yabancıdır. sebebi ise aynıdır. türk markasını ülkemizde satamamış, mecburen yabancı marka patenti almış ve bugün kalitesi ve dizaynı ile ün yapmış ülkemizde iyi bir konumdadır. hatta yurt dışına ihrac bile etmektedir üretimini.

yıllarca yeşil sermaye propagandası adı altında bazı türk malları etiketlendirilmiş ve tüketiciden soğutulmuş bir ülkede düşünüyorumda paralarımız hep yahudi kesimin elinde tuttuğu büyük sektörler vasıtası ile yurt dışına akıtıldı durdu. ben yahudi yada başka birşey diye ayırd etmiyorum yanlış anlamayın. fakat ortaya şu çıkıyor. yeşil sermaya diye uydurulan şey her ne ise, sonuçta türk sermayesi olmasına karşın, ithal edilen yada bir diger dindar kesimden alışveriş yapıldıgında normal karşılanması aklınızda soru işareti bırakmıyormu?

ben ülkemiz üzerine yıllarca bu konuda oyunlar oynandığını düşünüyorum. mesele dini sömürüp gelir elde etmekse gerçek hiçde öyle değildir. çalıştırılan personel sayısına ve ülke ekonomisine verdiği katkıdan dolayı her ne sebeple olursa olsun yerli malına önem verilmesini ve çeşitli propagandalara kanmamamız gerektiğini savunuyor ve ülkemiz refahı için her türk vatandaşının bunda çaba göstermesininin vatan borcu olduğunu düşünüyorum. vatan borcunu sadece askerlikle ödemek yeterli degil ve basit bir düşüncedir. sizleri uyanık olmaya davet ediyorum.

bir örnekde ekonomik açıdan kendimden vermek istiyorum. üretim yaptıgımız dönemde fabrikamızda 40 küsür insan çalışmakta idi. buda evli olsalar cocukları olmasa 80 kişinin geçimini saglaması demektir. ithalat yapıldıgında ise 3 tane pazarlamacı bir tane depocu bir tane muhasebeci işi yapmaya yetiyor. yani 5 kişi!! ve en kolay yolu bu zengin olmanın az masraf ile imalat sorunları olmadan onca enerji harcamadan kısa zamanda sadece ithal eden patronların zengin oldugu toplumları refaha ulaştırmayan fakat birer ikişer kişinin çok lüx bir hayata kavuştugu sistem.

bir sıkıntıda, devlet tek başına bazı kararlar alarak üretimi desteklemeye çabalamış bazı ithal ürünlere ek vergi getirmiş üreticinin vergisini azaltmış olsada malesef vergi ödemek istemeyen bir grup çevrede kaçakçılıgı meslek haline getirmiş ülkeye kaçak soktugu ürünlere ek mali yükümlülük ödememiş ve vergisiz ülkeye soktugu ürünleri imalatçının sattıgı degerin çok altına satarak yine üreticiyide ithalatcıyıda vurmuştur. yani üreticinin masrafları agır oldugundan dogal olarak ithal maldan daha pahalıya mal ettigi ürünler, ek vergi ödemeyen kaçakcılar tarafından çok daha ucuza satılmış üretici zor durumda bırakılmış. ek vergisini ödeyen dürüst ithalatcıda yine bu vergi yüzünden fiyatını artırmış ve piyasaların üstünde kalmış ve yok olup gitmiştir. kaçakçılar kazanmıştır.

sonuç olarak halk yerli malını desteklemedigi sürece alınan önlemlerin hiçbir degeri yoktur. devlet ihbar edin yakalayalım diyor fakat ihbar edenide deşifre ediyor. şimdi kim elini taşının altına koyacak sorarım kim bu kadar büyük paraların döndüğü bir döngüde canını tehlikeye atarak ihbar edebilir? hiç kimse...

şunuda eklemek isterim %100 yerli malı tabiki olamaz ama elimizden geldigince destekleyebilir bu marka sevdasından vaz geçebiliriz. dünyada rayban gözlüğünün en çok satıldıgı ülkelerin başında türkiye gelir insan sayısına oranla. bütün dünyada türkiyeden daha ucuzdur rayban sebebi ülkemizdeki talepdir. ben rayban markasının başkentinede gittim milano italyaya bir tek italyanda rayban göremedim.

birgün çinli bir arkadaşımla italyada yürürken yolda bana belki kendi üretimleri olan 20 farklı ürün gösterdi ayak üstü italyanların kullandıgı. inanın gözleri parlıyordu gururla. bir ülkeyi feth etmek ele geçirmek bu devirde böyle olmalı dedim içimden.

peki bizim neden yok arkadaşlar?? bizim neden yok??? bizim üniversitelerimiz, insan gücümüz, aklı çalışan mühendislerimiz, reklam şirketlerimiz, yeni fikirler üretip geliştirebilecek devlete baglı kurumlarımız neredeler???

ben ülkemin bu durumuna çok üzülüyorum. yetti artık, cumhuriyeti ilan ettik nerdeyse 100 yıl olacak ama inanın bana bizler hala esaret altındayız. ülkemizin kanını emiyorlar markaları ve teknolojileri ile bizse, neredeyse agzımız açık alkışlayacagız onları. birazda biz yapsak onlar agızları açık bize baksalar?

şimdi hangisi Atatürkçülük? üretim yapıp ülke refahını yükseltebilmekmi..
yoksa yeşil sermaye bilmem ne diyerek türk malından kendi halkını sogutarak yabancıya özentimi... çocuklarımız daha 5 yaşında nike istiyor yazık bize bunu onlara ögreten kim? biziz bunun suçlusu.

ama bu yanlışdan dönebiliriz arkadaşlar el ele verirsek bu yanlışdan donebiliriz. selam ederim.
 
selam ederim;

sayın ahsenarşi yorumunuz ile düşüncenizin aynı oldugunu düşünmüyorum sizi tanıdıgım kadarı ile.
 
Mal kaliteli değil almam. Kaliteli mal üretmem. Ne halleri varsa görsünler. Eee. Ondan sonra ithalatımız bu. İhracatımız bu. Bu nasıl hükümet.
 
Mal kaliteli değil almam. Kaliteli mal üretmem. Ne halleri varsa görsünler. Eee. Ondan sonra ithalatımız bu. İhracatımız bu. Bu nasıl hükümet.

Ticaret ahlakını kaybetmeyenler kaliteli mal üretirler. Onların başımız üzerinde yeri var. Ama sırf yerli malı diye kalitesiz şeyleri alacak kadar enayi değilim. Cari açık kusura bakmasın... :)
 
selam ederim;

kaliteli mal daha pahalıya üretiliyor. çin malı ortada oldugu sürece fiyat olarak rekabet etme şansınız yok bu ülkede. birde kaçakçılık ile mücadele edilebilmeli. bu konularda malesef devletimiz daha yeni yeni kanunlar çıkarıyor çok geç kalındı, birçok esnaf bu haksız rekabet yüzünden battı gitti. burada ürettiğiniz fiyata çinden 2 tane alıyorsunuz. hemde zahmetsizce. şimdi ben gelin birlik ve beraberlik içinde olalım çin malı almayalım desem saçma olur, çünkü kullandıgınız ürünlerin belki %60 ını çin üretiyor. bildiginiz tanıdıgınız avrupa ürünleri bile çinde üretiliyor ve avrupadan dünyaya CE menşei ile satılıyor. yani avrupa standartlarına uygunluk belgesi ile. markalara kesinlikle aldanmasın kimse. yerli malını gögsünü gere gere kullansın, inanın çogu avrupa üründen kaliteli ürünlerimiz var. eğer almazsanız nasıl gelişecek fabrikalar üretim tesisleri. gıda ve giyimde özellikle desteklemenizi cani gönülden dilerim.
 
 • Etiketler
  yerli malı destek
 • Üst Alt