Yerli Malı Kullanmak Neden Önemlidir?

Yerli Malı Kullanmak Neden Önemlidir?,Türk Malı Kullanmanın Önemi,Yerli Malı Kullanmanın Önemi

Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı sözünü bilmeyenimiz yoktur ancak birçoğumuz yerli ürünler yerine yabancı menşeli ürünleri kullanmaya devam ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk döneminden beri yerli malı kullanımının önemi vurgulansa da insanlar yabancı ülkelerin üretmiş oldukları ürünlere yönelmeye devam ediyor. Birçok kişi ise yabancı ürün kullanmayı vatan hainliği olarak kabul etmektedir.

Yerli malı kullanımının önemi hafife alınmayacak kadar önemlidir. Yerli üreticilerin gelişmesi ve ürünlerdeki kalitenin her geçen gün artması ancak bu ürünlerin yurt sınırları içerisinde kullanılması ile olacaktır. Bir ülke vatandaşı kendi ülkesinde üretilen ürünlerin dünya çağında ürünler haline gelmesini istiyorsa eğer öncelikle bu ürünleri kendisi kullanmalıdır. Birçoğumuz yerli ürünleri kalitesiz bulduğumuzdan dolayı farklı ürünlere yönelmekteyiz ancak ciddi anlamda kaliteyi yakalamış olan çok sayıda yerli ürün de bulunmaktadır. Birçoğumuz bu ürünleri görmezden gelsek de ülke ekonomisini canlandırmak ve Türk ismini yüceltmek adına yerli ürünleri kullanmaya dönmemizde fayda var.

Yerli malı kullanmanın ne önemli faydası, ülke parasının ülke sınırları içerisinde kalması sağlanır. Buda iç ticaretteki para akışının hızlanmasına ve yaşanma ihtimali yüksek olan krizlerin önlenmesine vesile olur. Yerli şirketler ne kadar çok ürün satarsa ARGE çalışmalarına o denli daha fazla yatırım yaparlar. Eğer bizler yerli malı kullanımımızı arttıracak olursak daha kaliteli ürünler üretilmeye başlayacaktır.
 
  • Etiketler
    türk malı yerli malı yerli malı haftası yerli malı kullanmak
  • Üst Alt