• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yeni Zelanda, PKK'yı

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Yeni Zelanda, PKK'yı

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Yeni Zelanda, PKK'yı terör örgütleri listesine aldı
Yeni Zelanda, aralarında terör örgütü PKK'nın da bulunduğu 4 örgütü terör örgütleri listesine aldı.

Listede terör örgütü PKK'nın yanı sıra İspanya'nın Bask bölgesinin bağımsızlığı için savaşan ETA, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Somali'de faaliyet gösteren aşırı dinci Eşşebab örgütünün bulunduğu belirtildi.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, bu örgütleri terör listesine almanın, ülkesinin uluslararası terörle mücadele kampanyasına bağlılığını yansıttığını bildirdi.

Key, yaptığı açıklamada, "Yeni Zelanda'nın terör faaliyetleri için destek kaynağı olmamasını sağlamaya kararlı olduklarını" ifade ederek, bu 4 örgütün, sivillerin ve siyasi liderlerin öldürülmesi de dahil çeşitli terör faaliyetlerinde bulunduğunu kaydetti.

Yeni Zelanda yasalarına göre, listeye alınan örgütlerin ülkedeki hesapları dondurulabilecek ve bu örgütlere yardım sağlayanlar suç işlemiş sayılacak.

Terör örgütlerine karşı sert önlemlerini ilk olarak ABD'de düzenlenen terör saldırılarının ardından Kasım 2001'de alan Yeni Zelanda, halihazırda, BM'nin de terörist olarak belirlediği 180'den fazla kişiyle yaklaşık 80 teşkilat ve oluşumu terör listesine almış bulunuyor.

CNNTurk.com
 
Üst Alt