Yeni yılda eski alışkanlıkları bırakın

Merhaba!

Yeni bir yıla girmişken eski alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın ve yeni yılın size mutluluk getirecek alışkanlıklar kazandırmasına izin verin.

Tırnak yemek
Tırnak yemek çok sık rastlanan alışkanlıklardan biridir. Fakat tırnakların yenmesi ellerin çirkinleşmesine, tırnakların normal gelişiminin tamamlanmamasına ve tırnak düşmesi gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca tırnak içlerinde bulunan bakterileri yemek hiç de sağlıklı olmayan bir durumdur.

Ne yapabilirsiniz?
İki ya da üç haftada bir maniküre gitmek alınacak en kolay önlemlerden biridir. Çünkü güzel görünen tırnaklara kavuştuğunuzda onları bozmak ya da paranızın boşa gitmesine neden olmak istemez ve bu sebeplerle de tırnaklarınızı yemeye kıyamazsınız. Ayrıca tırnak yemenizi engellemek için üretilen ve tırnaklarınıza acı bir tat veren ürünlerden de kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin tadı çok kötü olduğu için tırnaklarınızı yemeye cesaret edemeyebilirsiniz. Eğer bunların hiçbiri işe yaramıyorsa o zaman tırnaklarınızı mümkün olduğu kadar kısa kestirmelisiniz böylece bakterilerin tırnak içlerine yerleşmesini de engellemiş olursunuz.

Tırnak yeme alışkanlığının altında yatan sebeplerden biri de bastırmak zorunda olduğunuz duygulardır. Özellikle sinir ve stres bu duyguların başında gelir. Tırnaklarınızı yememek için sizi sinirlendiren olayların çözülmesi için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Yemek yeme
Artık gerçekle yüzleşmelisiniz; kendinizi üzgün, mutsuz ya da stres altında hissettiğinizde yemek yemek hiçbir şeye çare olmuyor. Aksine duygusal olarak çöktüğünüzde saldırdığınız şekerli, yağlı abur cuburlar sağlığınızı bozduğu gibi kilo almanıza da neden oluyor.

Ne yapabilirsiniz?
Bilinçsizce yemeğe saldırmak gibi kötü bir huyunuz varsa bu alışkanlığınızla başa çıkmak için bazı önlemler almalısınız. Örneğin kendinizi çok üzgün hissediyorsunuz ve buzdolabına doğru gitmeye başladınız, aklınızda ise dolabın içindeki pastayı yemek var. Böyle bir durumda buzdolabına doğru yürümeye başlamadan önce hemen bir arkadaşınızı arayın. Onunla sohbet etmek, yeme isteğinizin önüne geçecektir. Telefonu kapattığınızda belki de aklınızda pasta yerine arkadaşınızın size verdiği fikirler kalacaktır. Eğer bu tür bir önlem işe yaramazsa yemek yerine egzersizle stresi yenmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca bol bol su içmek de kendinizi tok hissetmenize ve yemek yeme isteğinizin azalmasına neden olur.

Sigara içmek

Sigaranın sağlık üzerinde birçok zararı vardır. Sigara içen kişilerin kalp krizi geçirme, akciğer, ağız, boğaz, mide kanserine yakalanma riski artar. Bu ölümcül hastalıkların yanında sigara aynı zamanda bütçenize de zarar verir.

Ne yapabilirsiniz?
Sigaradan vazgeçmek için nikotin ihtiyacını beyinde önleyici etkisi olan ilaçlardan ya da bantlardan kullanabilirsiniz. Sigaranın içilmesinin en önemli iki nedeninden biri alkol diğeri de sigara içen bir eştir. Aynı evin içinde yaşayan eşlerden biri sigara içiyorsa diğeri de içmeye başlar. Bu nedenle sigarayı bırakmaya eşinizle birlikte karar vermelisiniz. Böylesi çok daha kolay olacaktır.

Dedikodu
Kötü alışkanlıkların başında gelen dedikodu, arkadaşlarınızla ya da ailenizle aranızın bozulmasına neden olabilir. Başkalarının ne yaptığını merak edip, sürekli onlar hakkında konuşmak sizi sevilmeyen bir insan haline getirir. Kimse size sırlarını anlatmaz ve siz de kendinizi çok yalnız hissedersiniz.

Ne yapabilirsiniz?
Dedikoducu biri olarak bilinmek çok kötüdür. Başkalarının ne yaptığıyla ilgilenmektense kendinizle ilgilenebilirsiniz. Örneğin yeni bir hobi edinebilir tüm dikkatinizi başka yönlere çevirebilirsiniz. Dedikodusunu yaptığınız kişilerle empati kurabilir ve aynı şeyin sizin de başınıza gelebileceğini düşünebilirsiniz.

Gece atıştırmaları
Gece acıktığınızda açlığınızı bastırmak için bir şeyler yemek istemeniz kötü bir şey değildir. Fakat gece yarısı meyve yemek yerine kocaman bir pizza dilimini yiyorsanız o zaman kötü bir alışkanlığınız var demektir.

Ne yapabilirsiniz?

Aslında gece yapılan atıştırmaların nedeni açlık duygusu değil, sıkıntıdır. Özellikle de kış gecelerinde televizyonun karşısında geçirilen zaman artar ve geç vakitlere kadar bir şeyler yenir. Bu da uykunun kaçmasına ya da sindirim sistemi bozukluklarına neden olur. Bu durumla başa çıkmak için televizyon izlerken bir şeylerle uğraşabilirsiniz. Örneğin örgü örebilir ya da çamaşırları katlayabilirsiniz. Böylece aklınıza yemek yemek gelmez.

Nilgün Yıldız/www.hurriyet.com.tr
MSN Yaşam
 
Yeni yılda bırakmayı istediğim tek alışkanlığım:sigara..

onu bırakmakda zor görünüyor..çünki seviyorum :malesef:
 
Merhaba!
simqe-Yeni yılda bırakmayı istediğim tek alışkanlığım:sigara..
onu bırakmakda zor görünüyor..çünki seviyorum
Sigarayı bıraktı 5 bin 400 TL biriktirdi!

100106-045833-236511-C.jpg


Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde sigarayı bırakan bir vatandaş, 2 yıl içinde 5 bin 400 TL para biriktirdi.

Sigaraya zam gelmesiyle birlikte bir çok sigara tiryakisi sigarayı bırakırken, Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde iki yıl önce sigarayı bırakan 55 yaşındaki Adnan inanöz sigara parasıyla 5 bin 400 TL biriktirdi.
Darisi sn.Simge ve Guneyin basina......
 
Sevgili Mopsy siğaraya harcadığım parayı hesaplamıştımda yıllar önce dudağım uçukladı ve bir daha da hesap yapmadım....:))

Matematikten nefret ediyorummmm...habire uçukluyor dudağımmm...
 
Sevgili Mopsy siğaraya harcadığım parayı hesaplamıştımda yıllar önce dudağım uçukladı ve bir daha da hesap yapmadım....:))

Matematikten nefret ediyorummmm...habire uçukluyor dudağımmm...

Merhaba!

Sn.Guney;
Hangi marka ve gunluk kac paket iciyorsunuz?
ÜRÜN ESKİ (TL) YENİ (TL)
Marlboro Uzun Paket 5,25 5,75
Marlboro Kısa Kutu 5,00 5,50
Marlboro Intense 4,50 5,00
Parliament Reserve 6,00 6,50
Parliament Uzun Kutu 5,50 6,00
Parliament Super Slims 5,50 6,00
Parliament Uzun Paket 5,25 5,75
Parliament Kısa Kutu 5,25 5,75
Virginia Slims 6,00 6,50
Muratti 4,00 4,50
Chesterfield 4,00 4,50
L&M Uzun Paket 3,75 4,25
L&M Slims 3,75 4,25
L&M Kısa Kutu 3,60 4,00
L&M Mark Kısa Kutu 3,25 3,75
Lark Uzun Paket 3,00 3,50
Lark Kısa Kutu 3,00 3,50
Lark Blue 3,00 3,50
Lark Slims 3,00 3,50
Bond Street Uzun Paket 3,00 3,50
Bond Street Kısa Kutu 3,00 3,50
Lider Uzun Paket 2,75 3,25
Lider Kısa Kutu 2,75 3,25
 
Günde yani 24 saat dye düşündüğümüzde iki paket deyeceğm sıkıla utana..:((

sevgili Dostum benim siğara zor bulunuyor "captaın black".. onuda bulduğumda bir çuval alıyorum...:)))
 
Günde yani 24 saat dye düşündüğümüzde iki paket deyeceğm sıkıla utana..:((

sevgili Dostum benim siğara zor bulunuyor "captaın black".. onuda bulduğumda bir çuval alıyorum...:)))

Merhaba!

Ogrenmek icin nete basvurdum.
Soyle bir bilgi ile karsilastim:

şöyleki, captain blackkağıda sarılmış pipo tütünüdür. ciğere asla çekilmez. duman ağıza alınır, gırtlaktan döndürülür ve dışarı verilir, burundan verilmesi dahi zararlıdır. nikotin agız içinden ve dil altından emilerek kana karışır.
yani bu sigara görünümlü zevk içeceği aynen pipo ya da puro içer gibi içilir. varan terminalinde ayakta hava olsun diye içilmez, sigara niyetine hiç içilmez, ciğerlere zarar verir, tarif edildiği şekilde kullanılırsa sigrayı bir daha asla aratmaz.
aromatik tütün olduğu için acemi içiciler tarafından sevilir. kağıda sarılı olmasından dolayı makbul bir sigarilo değildir. diğer makbul olmayan sigarilo için (bkz: cafe creme), bir süre captain black içtikten sonra pipo ya da gerçekten tütüne sarılmış bir puro ile nikotin kariyerine devam etmek ve bir daha kağıda sarılı objelere yaklaşmamak gerekir.

Boyle bir icimde cigerler korunur ama;
Siz bu icis seklini uyguluyormusunuz?
 
Sevgili babam içerdi pipo yu ...:((
bende arada ondan otlanırdım gençlik yıllarımda gizli gizli..:))
ben maalesef kötü bir içiciyim..:((
ciğer falan hak getire...
 
Merhaba!

Sn.Guney;

Nerden: adana-Ankara-İstanbul

Uc sehir adi kullanmaya baslamissiniz.
Baslamissiniz da...
Neden Adana sehrinin bas harfi kucuk yazilmis.

Bir bikkinlik mi soz konusu,
Yoksa gramatik bir hata mi?
 
Evett kesin sıkıldığım zamanların göstergesi...
Şu anda İstanbul da yım sevgili Mopsy belkide yerleşirim...sizde her şeyi anlıyorsunuz ya ...:((
 
Üst Alt