Yeni Şafak'tan Atatürk öldürüldü iddiası

Yeni Şafak gazetesi Atatürk'ün İsmet İnönü tarafından zehirlendiğini iddia ettigi belgeyi okurlarıyla paylaştı.

eni Şafak gazetesinin haberine göre Atatürk, zamanın kudretli yöneticileri ve doktorları tarafından zehirlenerek öldürüldü. Yeni Şafak 'ın bu çılgın iddiası sosyal medyada günün olayı oldu.

Gülen cemaatiyle ilgili olay belgeleri yayımlayan Yeni Şafak, bu kez de 'Atatürk'e yönelik suikast' dosyasıyla kamuoyunun gündeminde.

İlk belge İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'nın 30 Haziran 1938'de, yani Atatürk'ün ölümünden 4,5 ay önce İsmet İnönü'ye gönderdiği yazı. Kaya, yazıda âTahsis ettiğimiz doktorun görevini layıkı ile yaptığı kanısındayım" diyor. Kaya'nın Atatürk'ün tedavisiyle ilgili normal bir bilgilendirme metniymiş gibi görünen yazısı birkaç cümle sonra farklı bir boyut alıyor:

SİZİ REİS GÖRMEK İSTERİZ
âHer şey yolunda ve mecrasında seyir etmektedir. Sizleri Cumhurreisi olarak görmek arzusu hepimizde hasıl olmuştur. Hürmetle ellerinizden öperim efendim."

YABANCILARI UZAKLAŞTIRDI
Mektuba göre Atatürk, doktorlardan kuşkulandığı için yabancı doktorları kendinden uzaklaştırıyor ve âBeni Türk doktorlarına emanet edin" talimatı veriyor.
belge.20150406081604.jpg

İkinci belge ise Atatürk'ün zehirlendiği tartışmalarının, 20 yıl sonra devletin zirvesindeki bazı isimlerin başını ağrıtacak ve ölüm tehditlerine bile sebep olacak şekilde yeniden gündeme geldiğini gösteriyor. CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, 26 Şubat 1959 tarihindeki yazısında daha sonra İçişleri Bakanlığı da yapacak olan Hıfzı Oğuz Bekata'yı nazik bir şekilde uyarıyor.

"ALTINDAN KALKAMAYIZ"
Atatürk'ün zehirlendiğine ilişkin raporu başkalarıyla paylaştığı için Bekata'ya tepki gösteren Gülek, Bu konu seni de beni de aşar, altından kalkamayız. Sen de altında kalırsın ben de. Birileri de altında kalır. Geçmişte yapılan hataları telafi etmemizin ihtimali dahi olmadığını iyi bilmektesin" diyor. Gülek yazının devamında ismini vermediği bir kişinin MAH'ta (MİT'ten önceki istihbarat kuruluşu) adamları olduğuna dikkat çekiyor ve Bekata'ya Senin işini bitirirler" diye gözdağı veriyor.
belge1.jpg

internethaber.com
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Yandaş Yeni Şafak gazetesi, sahte belgelerle ürettiği haberlerine bugün bir yenisini ekledi, Gazete, Türkiye 'Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşı İsmet İnönü öldürdü' manşetiyle çıktı.

Yeni Şafak, Belgeler 77 yıldır sadece kulaktan kulağa konuşulan Atatürk zehirlendi iddiasının gerçek olduğunu ve suikastin İsmet İnönü tarafından tezgahlandığını ortaya koyuyor diye yazdı.

Yeni Şafak, iddialarına kanıt olarak İsmet İnönü, CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek ile İçişleri Bakanları Şükrü Kaya ve Hıfzı Oğuz Bekata'nın yazışmalarının olduğu belgeleri gösterdi.

Ancak gazetenin belgelerinde komik denilebilecek detaylar dikkat çekti. Gazetecilik okullarında "Yalan, üretme haber" kategorisinde ders olarak okutulacak bir örnek sergiledi.

WİNDOWS KULLANILMIŞ

Belgelerin düzmece olduğunu gösteren en önemli detay, yazım karakterleri. 1962 yılına ait belgede, yazım karakteri olarak 2009'da piyasaya sürülen Windows 7 Tahoma italic font kullanılması.

Yeni Şafak, belgelere çay dökerek her ne kadar eski bir belge olduğuna insanları inandırmaya çalışsa da söz konusu belgelerde kullanılan font sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı.

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ...

Belgelerdeki yazım dili ise, 1930'ların dilinden daha çok günümüzde kullanılan Türkçe'ye benziyor

Mustafa Kemal'in 'Beni Türk hekimlerine emanet ediniz' sözünde doktor kelimesi yerine 'hekim' kelimesini kullanması dikkatleri çekerken aynı tarihlerde Şükrü Kaya'nın yazdırdığı belirtilen söz konusu belgelerde ısrarla "doktor" kelimesinin kullanılması gözlerden kaçmayacak bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

REİSİCUMHUR OLDU CUMHURREİSİ

Belgelerde bir diğer dikkat çeken detay ise şu an 'Cumhurbaşkanı' olarak kullandığımız 1930'larda ise Reisicumhur olarak kullanılan ifadenin söz konusu düzmece belgelerde 'cumhurreisi' olarak kullanılması. Dikkat çeken detaylar sadece bunlarla da kalmıyor. Şükrü Kaya imzalı belgede 'Özel' ibaresi dikkat çekerken o tarihlerde özel yerine 'Hususi' kelimesi kullanılıyordu.

Yeni Şafak'ın yaptığı çok özel 'belgeli' habercilik başta twitter olmak üzere sosyal medyada alay konusu oldu.

Cumhuriyet
 
YukseLL' Alıntı:
Adana da kasım gülek köprüsü vardır. Mecliste birisi kasım gülek e "sünnetsiz" dediğinde kasım gülek in "bunun karısı da ne kadar gevezeymiş" diye aşşağılık sözle cevapladığı anlatılmıştır.
M.Kemal in ölüdürlme ihtimalini yıllar öncesinden ele alıyorduk. Zaman gazetesinde de M.Kemal in yaverinin "çerkez ethem in adamları sarayı bastı ve M.Kemal i öldürdü" dediği yazılmıştı. Yaser Arafat ve şu an Esad gibi kişilerin de ne vaziyette sona gittiği bilinmiyor. Ve de M.Kemal in ölüm haberi üzerine yaverinin intihar ettiği de hiç akla yatmıyor. Daha heykelleştirilmemiş birisi için kim neden intihar eder? Heykelleştirildiğinde bile kim neden intihar etsin?
Kadir Mısıroğlu anlatır. Said i Nursi nin "risalei nur da istediği tadilatı(düzeltmeyi) yapabilir" dediği çok yakını birisinden dinlemiş Mısıroğlu. Said i NUrsi meclisten aşşağı bugünkü heykel de M.Kemal e yetişmiş, M.Kemal i çevirmiş,hançerini çekmiş. Said i Nursi o anda asrın kutbununn gökte göründüğünü ve kendisine yapma dediğini söylüyor. Ve "anladım ki bu(M.Kemal) asrın fitnesidir" diyor ve vazgeçiyor. Nurcuların bir kısmında da M.Kemal in deccal olduğu Ve Said i Nursinin de deccale karşı mücadele verdiği anlayışı vardır. M.Kemal in bir gözünün rahatsızlığı(görmediği vb) ile deccalin tek gözlü oluşu benzetilir.
Velhasıl;
M.Kemal , solcuların feda ettiği Osmanlı birikimi uğruna savaşma, İslam Birliği kurma vebenzeri çıkışlarının yok edilmesi uğruna aradan çıkarılmış olabilir. Zaten M.Kemal in yok edilmesi ile anında paralardan M.Kemal in resimlerinin kaldırılıp inönünün resmedilmesi, Musul-Kerkük ile başlayan savaş harekatının iptal edilmesi, M.Kemal in kapattığı mason localarının geri açılması, açıkça İslam a savaş açılması düşünüldüğünde bir amaca hizmet edildiği görülmekte...
 
Üst Alt