Yemek Odanızı Yenileyin!

Merhaba
Evinizde ayrı bir yemek odası varsa veya salonunuzda bir bölümü ayırdıysanız, yenilerken dikkat etmeniz detaylar da olacaktır.

Yemek odanızın zemin rengini ya da duvar rengini belirlemeden önce göz önünde bulundurmanız gerekenler:

Kumaş Seçimi:
yemek odası için tercih edeceğiniz kumaşlar kir tutmayan ya da kolaylıkla temizlenebilen türden olmalıdır. Keten, pamuklu gibi doğal kumaşlardaki lekeler yıkandığında kolaylıkla çıkabilir.

Temel gereksinimler:
Elbette yemek odasında mobilya seçimi en önemli etkenlerden biridir. Yemek masası ve sandalyesi konusundaki tercihleriniz sizin hayat tarzınızla birebir alakalı olacaktır. Samimi sofralardan hoşlanıyorsanız, yuvarlak bir masa tercih edebilirsiniz. Simetri seviyorsanız, dikdörtgen bir masa size uygun olacaktır.

Aydınlatma:
Yemek odasındaki aydınlatma en gözü kamaştırmalı ve yoğun olmalı, ne de ortamı çok loş tutmalı.

Yemek odasını planlarken:
Odanın ve odada bulunan mimari unsurların ölçüsünü alın. Bunların içinde prizler, kapılar, yer, pencereler ve anahtarlar da olmalı.

Yazılı bir plan oluşturun. Ölçüleri aldıktan sonra renk paletleri ve motife karar verin. Hangi desenleri kullanmak istediğinizi ve hangi renklerin bu desenlerle uyumlu olacağını gözlemleyin.

Daha sonra mobilyaları satın alın. Eğer böyle bir bütçeniz yoksa, var olan mobilyalarınızı boyatabilir veya yapı marketlerden edineceğiniz aletlerle kendiniz yapabilirsiniz.

Duvarları odanın aldığı ışık miktarına göre ve dekorasyon renginize uygun boyayabilir, duvar kağıdı ile odak noktası oluşturabilirsiniz.

Raf, ayna, dolap gibi elamanları uygun gördüğünüz noktalara monte edin.

Belirlemiş olduğunuz desen ve renkteki perdeleri asın. Sandalyelerinizin oturma bölümlerini de bu konseptte uygun şekilde düzenleyin.

Yemek odasında halı çok fazla tercih edilmeyeceğinden, hafif ve kolay temizlenen bir kilim seçin.

Son olarak aksesuarları yerleştirin.
MSN Kadın
 
Üst Alt