Yazarların tahrikleri;

selam ederim;

haber turk gazetesinde değerli bir yazarımızın attığı başlık bu konuyu açmama vesile oldu. aslında aynı başlığa benzer sert girişler ile daha fazla okuyucuya ulaşacağını zanneden bu "AYDIN" dediğimiz kişiler malesef halkımızın birbirine olan bakışını konuşmasınıda aynı şekilde körüklemekte zaten uçlaşmış tarafları dahada çok bileylemektedir. aynı şeyi öncesinde diğer tarafa karşıda erdil yaşaroğlu müjdat gezen gibi tanıyıp bildiğimiz aydınlarda yaptılar. ellerine ne geçti? neden bu sevgisizlik bilemiyorum ama bu halkında bir sabrı var ben buna inanıyorum. bir sanatçının yanındaki 19 yaşındaki sevgilisi ve onun annesi günlerce şehit haberleri ile yanyana yayınlandı. panpişler kameralara çıplak bedenlerini sergileyip oynarlarken yine yanlarında şehit haberleri veya suriyede yaşanan insanlık dışı dramın resimleri yer aldı. bir iki ünlü annenin selülitleri günlerce ana sayfalarda yer aldı. onlar içimizde kendimizin öne çıkardığı kişiler. bu tutum ve hareketler bizim milletimize yakışıyormu? neden ilgi alakamız hep bu tür saçmalıklar peşinde koşan insanların üzerinde? sebebini araştırmak lazım, belki eğitimsizlik belkide kitap okuma ve öğrenme alışkanlığının olmayışı bilemiyorum ama bu konu masaya yatırılması gereken bir konu.

hepimizin fikir ve görüşleri elbette var, hiç fikri olmayan bile ilgisizliği ile bir tavır ve fikir sergilemektedir bu konulara. fakat yazarlarımız ve sanatçılarımız bu ülkenin can damarlarıdır. müzik olmayan bir toplum cansız bir bedene benzer. muzik olmazsa ruh yok demektir, duygu yok demektir. yazar olmazsa düşünür yok demektir. ben bunların elbette ülkemizde var olduğuna inancımı yitirmedim. ihtiyacımız olan şey şahsi çıkarlarımızı bir kenara bırakıp doğrunun ardında durmaktır. bunu bize kim öğretecek? bu bir ideolojidir ve insanlık ilminin ilk kurallarındandır. "çıkarları bir kenara bırakıp insanlık için çalışmak". bunu bu zamanda ilk kim yaptı dersiniz? supermeydan.net yapmıştır. çıkarlarını bir kenara bırakıp vicdanı ile siyaset konusunu kapatmıştır. bu büyük bir örnek olacak insanlığa zamanı geldiğinde.

tam bu noktada karıncalardan örnek vermek hiçde abest olmaz. sayıları bizim şehirlerimizdeki insan sayılarına yakın olan karınca kolonileri sosyal statü ve çıkar gözetmeden her biri ulu Allahdan almış olduğu emri icra eder. bir kısmı tozlu topraklı yollarda kendilerine gidiş gelişi ayrı olan otobanlar inşa ederler ve sürekli o yolun temizliğinden sorumlulardır. bir kısmı yaşadıkları yeri yaprak ve ipek kozası ile genişletirken diğer bir kısmıda erzak bulup yaşadıkları yere taşımak ile sorumludur. işçi karıncaların bir bölümü geçit olmayan yerlerde birbirlerine sıkıca tutunarak saatlerce süren vazifesini bedenleri ile icra ederler yani yüzlercesi birbirine kenetlenerek köprü oluştururlar. erzak taşıyan karıncalar o köprüden geçerler. ilk bulunan karınca fosilinin bize bildirdiği, karıncalar bu şekilde birlik ve beraber içinde 80 milyon yıldır yeryüzünde yaşıyorlar. demmekii işin sırrı birlik beraberlik ve önce doğru vazife.

size ilahi bir makamdan süre vermeyeceğim, İngiliz fizikçi ve evrenbilimci hawking in deyimi ile dünyanın kalan süresi sadece 1000 yıl. bunu biz insanlar bu hale getirdik.

konu belki açılış amacından saptı gibi görünsede demek istediğim önce türkiyede sonrada dünyada önemli bir idrak ve uyanış gerçekleşmesi zorunlu bir hal almıştır. bu iş yazarlardan ve muzisyenlerden başlasın isterdim fakat görünüşe göre onlar halktan bile ne kadar uzaklar. amaçları para kazanıp reyting yapmak. gerçekte bir milletin veya halkın ihtiyaçlarından çok uzaklardalar. bunun adı gaflet olsa gerek, yada bir ihtimalde bu işin ustaları vicdan sahibi doğru kişiler kenara çekilmiş durumdalar onlarda gaflet içindeler çünkü, onlarda bu tutumları ile yanlışın yolunu açmış durumdalardır. bu işden herkez sorumludur, kimse ben birşey yazmadım söylemedim yapmadım demesin. hepimizin suçu aynı derece vardır. bir an önce kusurlarımızdan birbirimizden ve ulu Allahdan af dileyip doğruya sahip çıkmalıyız. ulu Allah adamı gökten çarpmaz, işte böyle yanlışların sonucunda aramızda yaşanan eksik saygı, sevgi, anlayış yoksunluğu bizi bu şekilde mutsuz ve umutsuz bir duruma sokar. KUR'AN ı icra etmek arapça dua okumak demek değildir. harfin ve sözün hakkını verip doğrudan yana tavır sergilemek demektir. bunun adıda din değil doğruyu icra etmektir. din deyince tüyleri diken diken olan laiklerin dine bakış açısı bu şekilde olsaydı eminim çok severlerdi. ve hiç o yoldan ayrılmak istemezlerdi. bu sebeple doğruyu icra eden insan dindardır diyorum ve ekliyorum Atatürk dindar bir insandı çünkü; o hayatı boyunca doğrunun ardında koşmuş ve onun hakkını gözetmiş bir insandı. hatalar hepimiz içindir eksik ve kusurları elbette olmuştur ama bugün de dünde bu ülke laiklikden anladığı din'e karşı mesafeli olma işini birde bu açıdan inceleselerdi bir an önce türk islam cumhuriyetini kurmak isterlerdi.

yazıma vesile olan başlığı aşağıda paylaşacağım fakat kimse kızp sinirlenmesin bizim birbirimize karşı olan normal tutumumuz bu şekilde. itiraz eden ve kabul etmeyen olursa onlarında taraflarından zamanında atılan başlıkları bulur buraya kopyalarım. bu zihniyetin hepsi aynıdır. amaç reyting ve para. toplumun durumu ile hatta "doğrunun hakkı adına" yapılan icraat malesef hiç yoktur. defalarca kınıyorum dedim ama neye yarar.

LAİKLERİN BİRAZ BEYNİ OLSAYDI; haber turk gazetesi yazarı SERDAR TURGUT
DEVAMI; haberturk.com
 
Üst Alt