yatak odasındaki tuğla

tugla.JPGtorbasisas.jpg

Eskiden kış ayları sert geçerdi. Sıcak su torbaları yoktu. Eski insanlar bugün hala kullandığımız sıcak su torbalarını bilemezdi. Bunlar en son icad edilen pratik malzemelerdir. Yerden ısıtma, doğalgaz gibi çözümler insanların kışın üşümesini engelledi ve gücü olan insanlar sıcak su torbasının ne anlama geldiğini bile unuttu.Aileniz ne kadar zengin olursa olsun 50 yıl önce dedeniz bile tuğla kullanmıştı. Bildiğimiz ateş tuğlasını yataklarının içine sarmışlardı. Çünkü gece sobayı kapamak ve ekonomi yapmak zorunda kalıyorlardı. Sobaya yakıt bulmak, kömür almak. Kömürü bulabilmek. Kömür bazen karaborsaydı. Söz verilen kamyon başkasına yolda kömürü daha pahalı satabilirdi. Dünyada bir yokluk vardı herşey kuponla sırayla yada karaborsayla dağıtılırdı. 1 ton kelimesini tartacak kantar bile bulmak zordu. göz kararı.

Kısaca zengin de olsanız tuğla kullanırlardı. Ayak tuğlası. Tuğla kullandığını kimse göstermezdi biraz fakirlik kabul edilirdi o yüzden eski fotograflarda hiçkimsenin ayak tuğlası ile fotografını göremezssiniz.Sadece fakir yada görgüsüz. insanlar tuğlalarını soba kenarında. Ayak tuğlası sobaya konulup 60 -70 derceye kadar getirilince üstüne battaniye bez sarılıp ısı muhafazası yapılıp ayak ucuna konulurdu. Adet sancısı çeken kadınlar karnına ılık-sıcak tuğla koyarak sancılarını hafifletirdi.

Ateş tuğlasının özelliği neydi, soba imalatında hala kullanılır. Isıyı içine hapseder sobanın ısısnın devam etmesini sağlardı. Bazen battaniye içinde sarılmış bir tuğla neredeyse 2 gün ısı verirdi.

Yeni evlenmiş çiftler, evli erkek kadınlar ayak tuğlasına ayaklarını dokundurarak oynaşırlardı. Isı sıcaklık tek tuğla olması ayaklarını tek tuğlaya dokundurmak çiftleşme arzusunu körüklerdi. Bunun tadını bugünkü modern doğalgazlı evlerde yaşayanlar bilemezler.Çiftleşmenin tadı da doğalgazın ısısı gibi sahte oldu.Soğuk insanların doğal arzularını körüklerdi tuğla göstermek biraz da bu yüzden ayıp sayılırdı.

1950-60 lı yıllarda bizim bugün kullandığımız sıcak su torbaları ortaya çıktı. İçine sıcak su dökünce ısıyı muhafaza edecekti. Aslında bence tuğlaya göre zayıf ama kullanımı pratikti. Sıcak su torbalarını alanlar ilk zengin kesim oldu.

Çünkü plastik, melamin ,lastik yeni bir buluştu. parası olan kullanırdı. Hatta ilk su torbalarını asma yeri vardı göstermek için. Bir zamanlar göstermesi ayıp olan yatak tuğlası artık sıcak su torbası olarak gösteriş için kullanılıyordu.

İlk çıkanlar, çok kötü petrol malzemesi kokuyordu. Ama bu koku hoşlarına gidiyordu insanların. Sıcak su torbalarını genellikle ilk satan dükkanlar Balık mazlemesi, Palet şnorkel satan yerlerdi. Denize yakın yerlerde bulunurlardı. Su torbası satın alan kişi denize gittiği için de hava atıyor sayılırdı.

Isıyı sabaha kadar tutmadıkları belliydi, Sıcak su torbalarını giydirmek kimin aklına geldi. Çinliler japonlar giydirerek bir daha hayatımıza soktular.
Ninenize dedenize ayak tuğlasını nereye sakladıkları bir zahmet sorun

senolmutlu@2012 supermeydan,hobifikir
 
  • Etiketler
    ayak tuğlası
  • Üst Alt