• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Yaşlı Bakımı Bölümü İş Olanakları

Okunuyor :
Yaşlı Bakımı Bölümü İş Olanakları

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Yaşlı Bakımı Bölümü İş Olanakları , Yaşlı Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi ,Hasta ve Yaşlı Bakım İş İmkanları Nelerdir?

Yaşlı bireylerin yaşlanma ile ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve sosyal yetersizliklerinin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla tıbbi ve sosyal bakım hizmeti veren profesyonel bakım hizmeti sunabilecek meslek elemanının yetiştirilmesidir.

Meslek liselerinin Ebelik, Ebelik-Hemşirelik,Hemşirelik, Laborant, Laboratuar, Laboratuar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuar, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Yaşlı Hizmetleri bölümü mezunları Yaşlı Hizmetleri Bakımı önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebilmektedirler. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal I (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

Bu eğitimi alabilmek ve uygulamaları icra edebilmek için her türlü koşullarda fiziki ve sosyal performansı gerçekleştirebilecek psikolojik ve bedensel sağlığa sahip ve görev yapabilirliği konusunda sağlık heyeti raporu istenir.

Yaşlı Bakımı Mezunları Nerelerde Çalışırlar?
Yaşlı Hizmetleri Bakımı programından mezun öğrenciler, resmi ve özel hastaneler, araştırma ve uygulama hastaneleri ile özel poliklinik, kamu sağlık kuruluşlarının geriatri servislerinde, yaşlı bakım yurtları, huzurevleri, yaşlılar kulübü, yaşlı dinlenme evleri, rehabilitasyon merkezleri ve evde bakım hizmeti veren özel kuruluşlarda görev yapmaktadırlar.

Yaşlı Bakımı Mezunlarının Dikey Geçiş Yapabileceği Bölümler?
Mezun olan öğrencilere dikey geçiş hakkı tanınıyor. Bu bölüm mezunları birçok bölüme DGS ile geçiş yapabiliyor. Örneğin; Beslenme ve Diyetetik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR), Hemşirelik, Hemşirelik Sağlık Hizmetleri bölümlerine geçiş yapma hakkı var. Zaten bölümü tercih edenlerin çoğu da dikey geçiş yapma amacıyla tercih ediyor. Eğitimleri sırasında DGS sınavına da çalışarak yukarıda saydığım bir bölüme geçiş yapıyorlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt