Yaşayan Evliya!!!

Şu anda yaşayan EVLİYA var mı diye bazen karşıma çıkıyor bu tür sorular internette gezerken. Biraz önce bir arkadaşımızın"Altın Silsile" listesini görünce aklıma geldi.
O silsilenin içinde bulunan Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki hz. halen yaşıyor. Kendisi Adıyamanın menzil köyünde. Sanırım şu anda 60 küsür yaşlarında.

Onu tanımak büyük saadet. Onun yoluna girmek hem bu dünyada hem öbür dünyada büyük saadet...
Detaylı bilgi isteyen,merak eden arkadaşlarım varsa bana özelden mesaj atarsa yardımcı olmaya çalışırız inşallah.

Selametle,

(Seyyid : Peygamber efendimizin soyundan demektir.)
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki hz. halen yaşıyor.
(Seyyid : Peygamber efendimizin soyundan demektir.)

Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki " EVLİYA " mıdır,evliyalık ünvanı " SEYYİD " liğinden midir...?

Sağlıcakla kalınız...
 
siz hemen gidin irsat olun bu devirde evliyami kildi.
bir ara isalar dolandi daha sonrada eski ünlülerimiz yani sinama
artisti bir bir bayanda elleriylöe saglik dagitiyorlardi.ne günlere kaldik ulu allahim.
 
aç can gözünü can kulağını sende gör efenim:prv:
Onlar bu dünyadan sefer edip bir tane bile kalmayınca kıyamet kopacak zaten.Çünkü Kuranda Rabbimiz İmsanları ve cinleri kulluk etsinler diye yarattım diyor.Hakiki kulluğuda Allah dostları yapıyor.onlar gittimi finişşş efenim.
 
Evliyalık Soydan soya geçebilecek bir saltanat değildir. Zia kelime anl***** bile bakacak olsak DOST demektir.
bazı dergahlardan mürşid bir insan yetişmeyince şeyhleri vefat edip kimseyi işaret etmeyince nefislerine uyup kandırılan bazıları şeyhliğini ilan ediyor. Bu durum evliya şeyh vb kavramların kirlenmesine sebebiyet veriyor.
Burada sadece yeri gelmişken bir açıklama yapayım dedim. Kimseye dil uzattığım yok yani
Zira mürşid veya mürşidi kamil olmasalar bile takva konusunda bizim gibi sıradan insanları eminim bine katlar. Bizede onlara laf söylemek asla düşmez. Bu tür tartışmalara sıkça rastlıyorum. herkes bu tartışmalardan uzak durmalıdır.
Şu hususuda belirtmekte fayda görüyorum. Seyyidler Peygamber soyundan oldugu için tertemiz kalacaklarına dair bir delil malesef yoktur.
Zira ebu cehiller de Peygamberimiz(s.a.v) soyundandı. Muaviyelerde hep olacaktır. Allah o mertebelere ulaştıktan sonra nefsimize yenilmekten bizi ve herkesi sakındırsın.
Gerçek mürşidi kamiller elbette var. Evliya doğulmaz , evliya olunur. evliya da normal senin gibi benim gibi insandır. Allahın emir ve yasaklarını EKSİKSİZ yerine getirir ve Peygamberimizin sünnetinden bir nebze şaşmazlar. Bunu yapabilen herkese bu yol açılır.
Ama çok ince bir nokta var. EKSİKSİZ YAPMAK! İSTEYEREK YAPMAK! RIZA İÇİN YAPMAK. BAŞKA AMAÇ GÜTMEMEK!
Bende bir tane biliyorum yakın çevremde oturur ve ziyaretine bir çok insan gelir. İzmir Tirede . Kamil Karasu. Kamil Efendi diyorlar. Tertemiz bir insan. Hiç sohbetlerine gidemedim ama dese evliyayım (Allah Dostuyum) kabul ederim.
 
eyvallah efenim.Yalnız şu hususu düzeltelim müsadenizle.
eksiksiz yerine getirmek diye bir şartı yoktur evliyalığın efenim.eksiksiz olsalar senin benim gibi bir insan olmaktan uzak olurlardı.Allah dostu olmak için hatasız olmak diye bir şart yoktur..Hatada ısrar etmemek,hemen dönmek vardır.Peygamberlerin bile zelleleri varken,hatasız kul düşünülemez.Eksiksiz yerine getirmeye çalışır,istikameti muhafaza hususunda azami dikkat gösterir amenna ama ne kusursuzum der nede böyle olunabileceğini düşünür.
Allah iman edenlerin velisidir zaten.yani iman etmekle zaten Onun dostu oluyoruz.ve biz samimi oldukça, bizi zulmetten nura çıkarmak konusundaki yardımlarına ,lütuflarına mazhar oluyoruz.İşte takvada istikamet sahibi kulların bu istikametleride dostluklarının bir alameti olarak görüldüğü için evliya yada veli deniyor kendilerine.yoksa kimseye evliyalık miras kalmaz.
 
Rabbinizden size indirilene (Kuran'a) uyun; O'nun berisinden bir takım velilerin/evliyanın ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Günümüzde evliya varmı yok mu bilmiyorum ama Allah dostları mutlaka vardır .
Seyyid Abdulbaki hz.lerini ben mürşid olarak biliyordum
 
Üst Alt