yaşamın ve kuranın ipucu

insanlığı öğütlüyor bütün kutsal kitaplar. fakat en çok insanlık suçu haberlerini dinlere mensup ülkelerden alıyoruz. bu nasıl bir din anlayışı allah ıslah etsin. sadece bugünkü haber başlıkları şunlardı. 2 yaşındaki çocuğunu döverek öldüren aile, eski eşini sokak ortasında bıcaklayan koca, eski eşini doğum gününde bıçaklayıp öldüren başka bir koca, COD2 oyunundan etkilenen ve toplu katliam yapan bir sadist, dükkanı su basan komşunun sebep gördüğü komşusunun işyerini silahla taraması, diğer tarafdan süslenip püslenmiş saatler süren bir mankenin evliliği, cicilerin yeni paylaşılan resimleri, yeni evlenmiş ve boşanan ünlü bir çift. diz filmde intikam için kundakda öldürülen bir bebek.

toplumu bu hale sokan medyanın bilinçsiz programları ve insanların düşünceden uzak yaşamaları bencede. bu başlığı okuyupta çorbaya benzeten kişinin okumadan karar verdiğini düşünüyorum. çünkü burada gerçek bir bilgi paylaşılmış akla mantığa aykırı hayır bu olamaz denecek bir tek kusur ben göremiyorum mehdilikden başka. bu haberi veya düşünceyi doğru bulmak için dindar olmaya gerek yok bence insan olmak yeterli hak vermek için yazılanlara. eğerki mehdilik ve din ise sorun ,ben bu bailıkda din ve mehdi ile alakalı hiç birşey göremedim. dikkatle okudum 3-4 kere sayın tansxx in yazdıklarını. kesinlikle okumanızı öneririm.
 
selam ederim;

sevgili aysecik,


"ilk ortaya cıktığında çok az insan onu hemen tanıyacaktır"

"ona muslumanlar en cok karsı çıkanlar olacaklardır"

"islamı hurafelerden, zorlaştırmalardan arındıracaktır, büyük reformlar yapacaktır"

"dinler islam anlayışında birleşeceklerdir" "ayrica 313 kisiden olusan ordusu ile ortaya çıkacaktır" ( bu ordu kendisine kitap gönderilen peygamberler ordusudur)

"insanlar ona zelzeleler ve yer kabugunun fitneleri ile koşarak inanacaklar"

bunları ben söylemiyorum, hadislerdir. insanların okuması ilgi göstermesinin ne sekilde olacagi, ilk kimlerin onu taniyacagi, en cok kimlerin karsi cikacagi, hersey yazilmistir. o yuzden bir kaygıya gerek yok, ulu Allah ol dedigi zaman olacaktır, bize düşen sabır ve sükut etmektir bu günlerde.
 
selam ederim;

bankada bir ödeme yapmak için veya alışveriş ödemesi için veya bir kurumda sıra beklerken sıranızı alan kişinin sizin hakkınızı yediğini ve bu hak'dan dahi hesap vereceğini biliyormuydunuz? yada tanıdığını ön sıraya alan çalışanın yada yöneticinin hesap vereceğini biliyormuydunuz? nasıl verecek hesabı? yarında onun veya o olmazsa onun evladının sırasını bir başkası alacaktır.

peki ya acelesi olan bir kişiye verdiğiniz sıranın size misli ile sevap olarak yazıldığını biliyormuydunuz? elbette sıra verende acelesi olduğunda başkasından sıra alacaktır veya evladına bir başkası bir yerde sıra verecektir. bütün bu işler insanlık içersinde olup bitmektedir.

ama elbette herkezin yaptığı iş gizlide olsa açıkta olsa ulu Allah bilir ve hesapları kendisi görür. onun bu hesabına insanın idrakı yetmez.


işte islamiyet dediğimiz insanlık ilmi bu kadar iç içedir hayatlarımız ile. ulu Allah kutsal kitapları ve gönderdiği içimizden insanlar ile (peygamberler) saygı ve sevgi içersinde yaşamamız için bizleri öğütlemiştir. . şimdi laiklik dediğimizde din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır diyoruz. bu mümkünmüdür? hiç doğru hayattan yaşamdan soyutlanırmı?

ulu Allahın ihtiyacı yokturki dualarımıza yada kur'anı ezberlememize. insan vicdanı ile zaten kur'an'ı her şartta icra etmek ister. fakat nefs dediğimiz aklımız ile isteklerimize göre hükmettiğimiz şeyler hep BEN der. biz deyebilen insanın kalbine yazılmıştır zaten KUR'AN. ben diyen insan 100bin kere hacca gitse, milyon kere hatim indirip kur'an'ı hatmetse islamı anlayamamıştır. emekleri hep boşa gitmiştir. bunu ben söylemiyorum cebrail as söylüyor. "çok fazla ibadet etmek ile şanı yüce Allah'ı memnun edemezsiniz, o düşünülmek ister".

iş hayatındada bir çok öğüdü vardır islamın. sevgili peygamberimiz diyorki; " çalışanınızın işi bittiğinde teri soğumadan ücretini ödeyiniz". işte yüksek ve ileri insan anlayışı dünyanın fikirde birleştiği önemli bir düşünce "insan hakları ve HUMANİZM"'i 1400 yıl önce işaret ediyor KUR'AN.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

islam ve kadın hakları;

peygamberimiz Kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır." buyurarak daha yedinci yüzyılda yüzyirmi dört bin müslüman hacı namzedine karşı, kadınların haklarını ilk olarak açıklamışdır.

"Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır"

"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır."

İSLAMDA BAŞLIK PARASI YOKTUR , MİHİR KADINA BOŞANMA VUKU BULURSA BİR SOSYAL GÜVENLİK OLSUN DİYE - SİGORTA- OLARAK VERİLİR!

1400 yıl önce boşanma durumunda kadının tek başına en az 6 ay geçimini sağlayabileceği bir mihir (değerli eşya veya para).

düşünsenize bu gün henüz buna benzer kanunlar yeni çıkıyor. malesef islam ülkeleri kadın hakları konusunda ne kadarda gerideler. oysa KUR'AN bize bildiriyor insan ve kadın haklarını. ne kadar ileri değilmi? sosyal güvenlikden bahsediliyor kadınlara 1400 yıl önce. bunda okunup ağlanacak birşey yoktur. okuyup düşünmek lazım ulu Allahın hesabı ne kadar incedir.

o gün koşullarında savaşlarda yitirilen eşlerden dolayı çok eşini yitirmiş bayan vardı, yetim öksüz kalan çocuk sayısı çok fazlaydı, erkeklere 4 eşi münasip gören islam aslında o gün koşullarında 40 olan cariye sayısını dörde indirerek sabitlemiştir. günümüz koşullarında bunu düşünüp islamdan soğuyan pek çok bayan vardır. ama şunuda düşünmeleri gerekir, bugünkü akıl ile sorgulamak yanlış olur. islam geldikden sonra, diri diri gömülen kız çocuklarına yaşam hakları, insan hakları KUR'AN ile verilmiştir.

elbette boşanmakda evlenmek kadar doğal bir olaydır. fakat bunu yaparken varsa çocuğun ve eşin tüm haklarını gözetmektedir KUR'AN. öğüt vermektedir. KUR'AN da asla kadını gerekirse dövün gibi bir söz geçmez. bu işine geldiği gibi yorumlayan kimselerin yanlış hesabıdır. islam sevgiden barışdan yana çok yüksek bir insanlık ilmidir.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

islamda çarpılmak diye bir inanış vardır. bunun anlamı ceza almaktır. cinlerle perilerle alakası yoktur bunun. yanlış iş yapan çarpılır dostlarım din değil her alanda bu böyledir. hesabını yanlış yapanın emekleri boşa gider. öyle yapma çarpılırsın böyle oturma çarpılırsın oraya koyma çarpılırsın. arkadaşlar kitap çarpmaz adamı, cehalet çarpar insanı. eğitimsizlik çarpar. abdestsiz dokunma çarpılırsın derlerdi, şimdi gençler bakın dokunmuyor ne anlamı kaldı 70 yaşından sonra ele alınan KUR'AN ın? o bir cennete gitme aracı değildirki, o okumak ögrenilmek ve uygulamak ister yaşamda. insanları korkuttular, uzaklaştırdılar, bu insanlık ilmini çok zorlaştırdılar, çarpıttılar. meseleyi şekil itibari ile ele aldı önde gelen isimler bile.

KUR'AN çarpmaz insanı o insanın akıl ve idrakına hitap eden ve insan olmanın kurallarını kul olmanın çerçevelerini çizen bir öğüttür. insanı eğitimsizlik ve sorumsuzluk çarpar. KUR'AN insanı eğitir sorumluluk verir. hesap gününü bildirir. insan olmayı öğütleyen kitabı okuyup ağlamak yerine, bir ihtiyacı olanın ihtiyacını görün, bir bitkiye su verin, bir hayvanı besleyin çünkü yaradanı ulu Allahdır ve sizin vesileniz ile yardım almaktadır ulu Allahdan. buna vesile olmak ne büyük şerefdir.

islam çarpmaz adamı cehalet ve eğitimsizlik çarpar. bakarsınız üzerlerinde bombalar ile kalabalıkda Allah için katliam yaparlar. bütün dünya döner terorist der koskoca humanizm ilmine. eh sahipsiz değildir elbet, ulu meleklerden israfil as. 'ın vazifesidir bu cehaleti ortadan kaldırmak. o bugün için yaratılmış çok kudretli bir melektir. cebrail as ile çok yakın dosttur ama onun gibi öğüt vermek değildir görevi. onun görevi yeryüzünü sarsmak insanı kendine getirmektir. ulu Allahın ona vereceği emir ile. bu sizlere bildirilmiş bir bilgidir. onun sarsacağı aslında insanın idrakı ve düşünebilme kabiliyetidir. insanları düşünmeye utanmaya sevk edecek bir sarsıntıdır onunki.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

vahiy nedir arkadaşlar? ulu Alahın bir kulu ile doğrudan veya melekleri aracılığı ile konuşmasıdır. bizleri şaşırtan bir olay ulu Allahın bir kulu ile konuşması. ne büyük onur ne büyük şerefdir değilmi. kim için? konuştuğu kişi için. yani peygamberler için. peki hakkında olması gerektirdiğini bildirdiği insanlık için? insanlığın şanı ve şerefi peygamberler ile aynıdır. onlar insanlığın sembolüdürler. cebrail as 'ın geliş sebebi bir kimseyi peygamber ilan etmek değildir. amacı insanlıktır. bizizdir. peki ne diye durmadan yüceleyip yüceleyip hayatlarımızdan idraklarımızdan uzaklaştırıyoruz onları? ulu Allah onları yücelemiştir zaten. bizimde kendimize verilen öğüde kulak verip o güzel makama insan olabilme maka-mına yaraşma yarışında onları geçme niyetinde olmamız gerekmezmi? ama bu hayal gibi geliyor insana, çünkü öyle yücelemişizdirki peygamberleri, saçından sakalına kadar onlar gibi görünmek bile sevap olmuştur sözde. öyle olsa idi ulu Allah hepimizi aynı yaratırdı zaten. her insanın kendisine göre özellikleri ve bir fıtratı vardır. ona saygı duyup o halimizle ulu Allahımıza layık bir kul olmamız gerekmezmi? bizim bırakacağımız sakal ne kadar yaklaştırabilir sevgili muhammedimizin anlayışına?

peki ulu Allah kim için konuşuyor peygamberler ile? bizim için. diyorki peygamberlere, söyleyin kullarıma dosdoğru olsunlar, ve sizde doğru olun diyor onlara.

şimdi burada oturup biz ne yapmışız? koskoca ulu Allah tarafından bize gönderilen mesajlara kulak verip düşünüp anlayabilmek yerine, vay benim peygamberim daha üstün, işte şöyle şöyle özellikleri vardı. arkadaşlar islam en son gelen insanlık ilmidir elbetteki üstün olduğu tartışılmaz diğerlerinden. bu diğerlerinin eksikliğinden değildir, ulu Allah'ın eksik bir şey yollayacağını düşünmek biraz imanlı birisine abest ile iştikal etmiyormu? zamana göre insan aklı idrakı geliştikçe bir yenisi ile gelişmiştir kitaplar. mesajların hepsi aynı yerdendir. insan aklı ve idrakının gelişmesi ile alakalıdır. peygamber taraftarlığı özellikle hıristiyan aleminde yapılan çok büyük bir yanlışdır. çünkü benim tanıdığım çok hıristiyan kardeşim muhammedimizin peygamberliğini tanır kabul eder ama asla sevgili isa'dan vaz geçemez. buda ona duyduğu sevgiden olsa gerek. o sevgide Allahın sevgisidir. onlara hak vermek gerekir. biz olsaydık sevgili muhammedimizden kolay kolay vaz geçemezdik.

peygamberler insandır, ulu Allahın aramızdan seçtiği. ulu Allahın bizler için öğütler gönderdiği aslında odağın peygamberler değil bizlerin olduğudur gerçek.

oysa vahiy insan üzeri bir meziyet değildir. insanın buna duyuları ve kabiliyeti hep açıktır. açık olmayan şey bunun olabileceğine idrakı ve anlayışının kapalı olmasıdır. eksik ve kusurlarından insan bunu kendisine asla yakıştırmaz. bunu yanlızca peygamberler yapabilir sanır. çünkü onlar saf temizdir, eksiksizdir, kusursuzdur kendi düşüncelerinde. oysa ulu Allah yarattığı kuluna yakınlığını "şah damardından yakınım" sözü ile bildirmiştir. hem insan insan ile konuşacak, ulu Allah insan ile konuşamayacak öylemi? bu inanış bagtıldır. ulu Allah dilediğini yapmaya muktedirdir.

ulu Allah dilediği vakit dilediği ile konuşur. dilediğini dilediğine verir. dilediğini dilediğinden alır. az yada çok verir. çok yada az alır. kim buna huküm verebilir? hiçkimse veremez. insanın kendi vicdanı ve idrakı ile açamayacağı kapı yoktur. ulu Allah dilediğine dilediğini vereceğini zaten vaad etmiştir.

dileyen cennet için dilek diler ona göre yaşar, dileyen insan olabilmek için her an uyanık yaşar sevgi saygı ve hoşgörü ile. her ikiside aynı şeydir.

hesap günü yaptıklarınızdan daha çok niyetleriniz ve dilekleriniz sorgulanacaktır. çünkü insan her davranışını düşünerek yapmaz, hata ve kusurlarının çoğu bu düşüncesizlikdendir, ve af dilemenin ve afların kabul olunacağıda belirtilmiştir. kimse derin sulara giripde kaybolmak niyeti ile yola çıkmaz. ama düşünen insan hep daha uyanıktır. hata yapar ama hemen bu hatadan dönmenin pişmanlığını yaşar.

eksik, kusurlu, noksan olmamız asla bizim ulu Allah'ımız ve meleklerimiz ile aramıza girmesin dostlarım. af kapısı ne için vardır? sık sık el açıp kusurlarımız ve noksanlarımız ile bizi ve bütün insanlığı bağışla ulu Allahım diye dualar edelim. pek şükür etmedik uzunca bi dönem, af kapısı düştü payımıza bari şu kapıda durup el avuç açalımda merhamet dileyelim insanlık için.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

yanlış anlamak isteyen elbette istediği açıdan bakıp her zamanki gibi dinden çıkaran bir düşünce olduğu kanaatinde bulunabilir saygı duyarım. hatta benim tekrar salavat getirmem gerektiğini söyleyebilir. bu düşüncemden dolayı çıkmış olduğum din'e geri dönmem için. ama bunu düşünen insanlarada bir bilgi vermek isterim;

sizlerle paylaşmış olduğum anlayışı bize bildiren cebrail as'dır. benim sizlerin idrak ve anlayışına sunduğum anlayışı düşünmeden hesaba çekenler, elbette kısa yoldan olumsuz sonuca varabilirler. her insan dilediği hedefe yürümekte serbesttir. ama her hedefinde bir bedeli vardır. bu bedeli firavun gibi, ebu cehil gibi, nuh peygamberimizin kardeşi gibi, aklına çok güvenen kişiler ödemişlerdir. ve insanlık tarihinde yerlerini almışlardır. ulu Allah her peygamberini ve kitabını akıl ve idrak üzerine göndermiştir. elbette düşünen insanlar için.

içimizden birlerini seçiyor ulu Allah, ihtiyacımız olan insanlık ilmini bildirmek için, biz ise ulu Allah'a şükürler hamdlar yerine içimizden seçilenlere takılıp kalıyoruz. gönderilen anlayışı düşünmeden, anlamaya çalışmadan. oysa ne kadar açık göndermiştir herşeyi. oysa cebrail as'ın kendisi ile ilgili ne kadar az şey biliyoruz. ulu Allah'ın kendisine memur kıldığı melek görevini tam yapmıştır. tıpkı sevgili muhammedimiz gibi, göremezsiniz onun resimlerini biryerde. ulu Allahın kelamı varsa ortada, başka bir yere odaklanıp farklı yorumlar çıkarmak ancak bölücülük çıkarır biz insanlar arasında. bütün kitaplarda öğüt açıktır; İNSAN OLUN. yıllar boyu bu emri ezberlemeye çalışmak yerine, onu anlayıp bir ömür uygulamaktır yapılması gereken. emri ezberleyip çok okumak, ancak onu yaymak ile görevli insanın payına düşen bir görevdir. bizlerin üzerine düşen görev onu anlamaya gayret edip her anımızda İNSAN olmaya yaraşır yaşayabilmektir. ve bugünün toplum anlayışı ile birebir uyuşur islam ilmi.

1-ulu Allahın varlığını kabul etmek demek. kul olduğunu bilmektir. (kendini hiç kimseden üstün görmemek, benlikden kurtulmak, aczini bilmektir)

2-hz muhammed (candan selam ederim onun yüksek insan sevgisine) sonuncusu ve en ileri anlayış verilmiş olan peygamberdir. tüm peygamberler ulu Allahın kulu ve elçisidir ( peygamberler de insandırlar, hata ve noksanları ile. yücelemek insana yakışmaz. yarattığını ancak ulu Allah yüceler, bize düşen yüceltilecek şey, onlara bize bildirmeleri için verilen üstün ve ileri insanlık anlayışlarıdır.

3-cehalet ile bütün insanlar el birliği ile mücadele etmek zorundadır. kimse kimseyi ileride yada geride bırakamaz. bu toplumun ileri gitmesi yada geride kalması demektir. aile, okullar ve eğitim bu mücadelede en ön sıradadır. anne baba ve öğretmenler, imamlar bu büyük anlayışda sorumludurlar.

4-adaletli olmak, sadece kendi ve yakınlarınızın haklarını değil, tüm insanların, bitkilerin, hayvanların yaşam haklarına saygı göstermek.

5-paylaşmak, ulu Allahın insanlara vediği nimetler neredeyse sonsuzdur. bitecekmiş gibi yağmalamak yerine, ölümlü olduğumuzu unutmayıp yerken içerken giyerken yaşadığımız o büyük hazzı tüm canlılar ile paylaşarak çoğaltmak.

6-temiz olmak için önce temiz düşünmek gerekir, temiz olmak sadece fiziksel değildir, yaşadığımız yer, tabiatımıza karşıda sorumluluğumuzun bilincinde olmamız gerekir.

7-insanlara karşı sevgi saygı hoşgörüyü yapmacıkdan değil, insandaki ulu Allahın nuruna hürmet edip kalpden hayata geçirmek.

8-affetmek, affedilmek. insanlar hata yaparlar bir insanı affetmek ancak yüce Allaha mahsustur. hataları ile birbirini kabul etmek, insanların kusurları görmeye çaba harcamak yerine güzel taraflarını görebilmek.

9-elindekilere şükür etmek. önce verilen candan aldığımız nefesden başlamak gerekir. bunların yanında diğerler maddenin pek önemi yoktur.

10-ulu Allahın yeryüzünde hayırlı işllerine vesile olmayı dilemek, onun yapacağı hertürlü yardıma vesile olmaya çalışmak.

bunlar çoğaltılabilir. islamda istenilen şeyler bunlardır. dualar ile selamlar ile yapılmalıdır bütün bu davranışlar. bizlerden istenilen KUR'AN hakkında biraz fazla bilgi edinmiş kişilerin önünde eğilip bükülmek değildir. her insanın bilgisi becerisi farklıdır. istenilen şey çok basittir. KUR'AN'ı bir kere okuyan yada hiç okumayan insan bunu vicdanı ile çok güzel idrak edebilir ve hayatının içersine çok güzel sokup icraat yapabilir.

yazdığım bu maddelerin içersinde bir tane islam ile bağdaşmayan şey yoktur. varsa vicdanınız ile ve KUR'AN'ı önünüze alıp buyurun gösterin banada. gösteremezsiniz. ama ben size üzülerek acı bir şey göstermek isterim. bugün uygulanan islam anlayışında bunların kaçından eser vardır? ne kadar üzücü değilmi.

elbette çok dua okuyalım namazlarımızı kılalım ama yaşantımızda islamı uygulamadıkdan sonra ne anlamı kaldı namazların duaların, peygamber aşkının?

bize bildirilen çok üzgünümki günümüzde bütün bunların kabul görmediğidir. af'dan başka şey istemedikleridir.
 
Son düzenleme:
selam ederim,

harfler ne kadar önemlidir. bir tek "a" harfi bize öyle çok kapılar açarki. onunla kurdugunuz her kelime ayrı bir anlam ifade eder. düşündüğünüz şeyi karşınızdakine anlatabilmek anlaşılabilmek için nekadar değerlidir her bir harfimiz. işde bu harfin değerini bildirerek başlar KUR'AN "A-L-M" yani elif lam mim ile başlar. anlatılmak istenilen idrak ve anlayışa hitap edildiğidir. KUR'AN böyle başlarda biz nasıl devam ederiz? gözümüz ile okuyarak mı, beynimiz ile idrak ederek mi? harfler saniyenin belki binde biri zaman içersinde zihinde dizilirler tıpkı askerler gibi. anında çıkıverirler gırtlak damak dil ve dudak vasıtası ile. o harfler gönül alır, o harfler savaş başlatır, o harfler dua eder. az konuşup çok dua etmek o harfler ile ulu Allahı zikretmek harfin hakkını vermektir. hangi dilde olursa olsun harfler evrenseldir. ve dinler ile çok yakın bağlantısı vardır. çünkü harf demek idrak ve anlayış demektir, din ise insanlara verilmiş olan insanlık anlayışından başka şey değildir. cebrail as'ın harflerle olan yakınlığı aslında insan idrakı ile olan yakın ilişkisinden kaynaklanır. selam ederim insanlığa bu büyük hizmeti veren ulu Allahın ululadığı meleğine.
 
selam ederim;

islamda çarpılmak diye bir inanış vardır. bunun anlamı ceza almaktır. cinlerle perilerle alakası yoktur bunun. yanlış iş yapan çarpılır dostlarım din değil her alanda bu böyledir. hesabını yanlış yapanın emekleri boşa gider. öyle yapma çarpılırsın böyle oturma çarpılırsın oraya koyma çarpılırsın. arkadaşlar kitap çarpmaz adamı, cehalet çarpar insanı. eğitimsizlik çarpar. abdestsiz dokunma çarpılırsın derlerdi, şimdi gençler bakın dokunmuyor ne anlamı kaldı 70 yaşından sonra ele alınan KUR'AN ın? o bir cennete gitme aracı değildirki, o okumak ögrenilmek ve uygulamak ister yaşamda. insanları korkuttular, uzaklaştırdılar, bu insanlık ilmini çok zorlaştırdılar, çarpıttılar. meseleyi şekil itibari ile ele aldı önde gelen isimler bile.

KUR'AN çarpmaz insanı o insanın akıl ve idrakına hitap eden ve insan olmanın kurallarını kul olmanın çerçevelerini çizen bir öğüttür. insanı eğitimsizlik ve sorumsuzluk çarpar. KUR'AN insanı eğitir sorumluluk verir. hesap gününü bildirir. insan olmayı öğütleyen kitabı okuyup ağlamak yerine, bir ihtiyacı olanın ihtiyacını görün, bir bitkiye su verin, bir hayvanı besleyin çünkü yaradanı ulu Allahdır ve sizin vesileniz ile yardım almaktadır ulu Allahdan. buna vesile olmak ne büyük şerefdir.

islam çarpmaz adamı cehalet ve eğitimsizlik çarpar. bakarsınız üzerlerinde bombalar ile kalabalıkda Allah için katliam yaparlar. bütün dünya döner terorist der koskoca humanizm ilmine. eh sahipsiz değildir elbet, ulu meleklerden israfil as. 'ın vazifesidir bu cehaleti ortadan kaldırmak. o bugün için yaratılmış çok kudretli bir melektir. cebrail as ile çok yakın dosttur ama onun gibi öğüt vermek değildir görevi. onun görevi yeryüzünü sarsmak insanı kendine getirmektir. ulu Allahın ona vereceği emir ile. bu sizlere bildirilmiş bir bilgidir. onun sarsacağı aslında insanın idrakı ve düşünebilme kabiliyetidir. insanları düşünmeye utanmaya sevk edecek bir sarsıntıdır onunki.

konu ile çok alakalı bir paylaşım yollamış dostlardan biri sizlerle paylaşmak istedim. aslında hiçte gülünç değil üzücü, bu resime bakıpta gülen kimse olduğunu hiç zannetmiyorum. olsa olsa yüzünde bir tebessüm ile hak verir insan. bugün suçlu aramak gerekirse bu denli konuya duyarsız olan gençleri hemen yargılamak ne büyük haksızlık. itiraf edeyim, namazı hakkı ile kılmayı şundan 5 yıl önce yakın bir arkadaşımdan öğrendim 30 yaşımda. 30umdan sonra okudum KUR'AN'ı. ne büyük eksiklik bir insan için. inanırız kabul ederiz ama hiçbirşey yapmayız bu konuda. ne diyim insan utanıyor sıkılıyor aslında, af diliyoruz ama sadece geç kaldığımız için değil bu hale gelmemizde sebep olanlar içinde. mesele eninde sonunda doğrulmaya azmetmek olmalı kusurları ulu Allah elbette affeder. onun isimlerinden biri Afüv yani affedici bir diğer adı Gaffar bağışlayan bir diğer adı Hadi dir hidayeti dilediğine dilediğince veren, bir diğer ismide Tevvab'tır tövbeleri kabul eden, bir ismide Zülcelal-i Vel ikram'dır şanlı ve ikramı bol olan.
389296_344252868971286_246583012071606_969220_465960712_n.jpg
 
Son düzenleme:
selam ederim;

ibadet nedir? neden ibadet ederiz? hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ulu Allahımızı tenzih ediyoruz ibadetlerden, senin şanın yücedir ihtiyacın yoktur benim dualarıma namazlarıma oruçlarıma diyoruz. peki düşünüyormuyuz bunun nedeni nedir? öyle ise neden ibadet ediyoruz? eğerki verilen emir gereği bunu yapıyorsak ve amacımız cennete girmek ise bunun daha kolay yolları olduğunu bildirmiştir insanlıkta ilerici sevgili muhammedimiz. bir kaç örnek vermek isterim;

"Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır".

"Bir anlık tefekkür, bin yıl ibadetten hayırlıdır."

"İbadetlerin en kolayı, az konuşmak ve iyi huylu olmaktır" [İbni Ebiddünya]

örnekler çoktur fakat anlatmak istediğim gerçek için yeterlidir. dileyen daha fazlasını internetten bulabilir.

yapılan güzel ve doğru işler neden ibadet olsun? bu bize öğretilmedi doğrusu. ama islamın en önemli can damarı olan ibadet hayatın içersinde her alanda mevcuttur. bi durup düşünmek gerekir. ibadet cennete gitme aracı değildir. bu samimiyetsiz düşüncesiz bir bakış açısıdır. ve bu düşünce ile yapılan ibadetin sonucunda varılacak bir yol yoktur. ibadet sunulan herşeye bir ahtı vefadır. insandan insana gelen bütün nimetlerin sahibi olan ulu Allahı bilmek sadece onun önünde eğilmek, hiçkimseyi kendine efendi ilan etmemektir. taşıdığımız ruhun farkında olmaktır. ve o makama saygı göstermektir. bilinçli insan demektir. doğrudan yana yol alan kişidir namaz kılan, ulu Allahı hakkı ile düşünen kimse. mesele cehhennemden korunmak ise peygamberimizin şu sözü ile oradan kolayca korunabiliriz. "kızgın olmayan müslümana cehennem haramdır", "her cömert cennettedir" bu ne büyük bir anahtardır. bunu biraz açarsak sonucunda karşımıza bakın kim çıkıyor;

kızgın asabi ve cimri insan çevresine karşı sevgisiz ve insanlara karşı kırıcı olur. bunun aksi olan insan asla cehenneme gitmez, diyor peygamberimiz. peki namaz kılmasadamı gitmez? dua etmesedemi gitmez? oruç tutmasadamı gitmez? vallahi bugünkü islam anlayışına uymasada peygamberimizin bu sözüne göre bütün bunları yapmasa yinede gitmez cehenneme. çünkü gönül alan, paylaşan, sevgi dolu bir kimseye haramdır cehemmen bu söze göre. bu söze göre işin içinde islamın insana verdiği önemi kolayca görebilirsiniz. insanları kırmayan incitmeyen sevgi dolu yumuşak insan işte size hazreti insandır. ibadetlerinde eksik kalmış olabilir bugünkü anlayışa göre ama gerçekte ibadet nedir? sevap nedir? biz bunları idrak edebilmişmiyiz?

din, boynunu eğip tarihden hikayeler anlatıp oturup ağlama yeri değildir. din öyle bir ilimdirki, icrası her insanca mümkün olan, uygulaması bir okadarda kolay olan, insanlığın refahı ve huzurunu sağlayacak bilincin en yüksek anlayışıdır. o insanlığı emreden İNSANLIK ilmidir. meleklerimizin bize bildirdiği ibadetlerde verilenlere bir şükür bir ahde vefadır. onlar bilmişlerdir insanın nankörlüğünüde bunu bile yazmışlardır. şükür edin, dua edin diye. aslında bizde kadri kıymeti, ahde vefayı daha öğrenmemiş çocuklarımıza öğretiriz. bir kimse çocuğumuza bir şey ikram ettiğinde, arkasını dönüp giden küçük çocuğumuza mahçup bir ifade ile teşekkür etsene çocuğum abine ablana diyerek. işte meleklerde bizi böyle kucaklar sararlarda biz hala edeceğimiz duanın namazın çocuk gibi utanmadan karşılığını bekleriz.

gerçek olan hakikat; bu dünyanın büyük bir okul olduğuna, ilimin, bilimin ve sanatın sahibi insana kalem tutmayı öğreten ulu Allah olduğuna, ulu meleklerimizin bizim bu dünyamızda baş öğretmenlerimiz olduğuna ve her an heryerde her yaptığımızda bizi gözettiklerini bilerek, bu ilahi kudreti hissederek yaşayarak, taşıdığımız ruha hürmet ederek, birbirine karşı, geçimli, anlayışlı, adaletli, sevgili ve saygılı olmaya gayret göstererek, sulh ve barış içinde, bu anlayışa uymayanları bu yola sevgi ve hoşgörü ile davet ederek İSLAMİYETİN RUHUNA VARMAKTIR. ORAYA BİREY OLARAK DEĞİL ANCAK TOPLUM RUHU İLE EL ELE VEREREK VARILIR..

meleklerimizin adını koyduğu toplum ruhu TANU'ya selam ederim. TANU bu büyük uyanış ile insanlığa açılan son bir AF kapısıdır. o bugünkü yanlışların içinde maddede kaybolmuş insanlığı temsil eder. doğrusu şuki bu kapıdan utanç içinde ilk girenler mehdi ve eshabı olmuştur. insanlığa bu kapıda uyanmak ve af dilemek için verilen süre 7 yıldır. ulu Allah'dan hepinize idrak ve anlayış diler candan selam ederim.
 
Son düzenleme:

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt