• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Yaşadığımız sorunlar tanrı'dan bir ceza mı?

  • Konbuyu başlatan merkür
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

merkür

Amatör
Üye
Pek çok insan sıkıntılarla karşılaştığında geçmişte yaptığı bir hatadan dolayı Tanrı
tarafından cezalandırıldığını düşünür. Aniden baş gösteren bir hastalık, sakat bırakan bi
kaza ya da aile fertlerinden birinin zamansız ölümü nedeniyle siz de böyle hissetmiş
olabilirsiniz. Hatta kendinize ' NEDEN BEN?, BEN BUNU HAK EDECEK NE YAPTIM?' DİYE sormuş olabilirsiniz. Aslında böyle düşünen birçok insan mevcut.

Peki yaşadığımız sorunların sorumlusu kim?

Aslında Yaratıcımız tüm insanların sıkıntı ve sorunlardan uzak, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesini istiyor. Bu gerçek Tanrı ilk insan çiftini yarattığında onları hiçbir sıkıntının yaşanmayacağı cennet benzeri bir bahçeye yerleştirilmesinden de görülür.

Üzücüdür ki, ilk insan çifti önlerindeki bu harika yaşama sırt çevirip Tanrı'ya kasten itaatsizlişk etti. Sonuç sadece onlar için değil biz de içinde olmak üzere tüm soyları için felaket oldu. Neden? Durum bir aile reisi kirayı ödemediğinde yaşananlara benzetilebilir. Tüm aile evden çıkarılır, mağdur duruma düşüp birçok sıkıntı yaşar. Benzer şekilde ilk isyandan beri de tüm insanların payına düşen şey sıkıntı ve sorunlar olmuştur.

Sıkıntılarımızın başka bir sebebi de öngörümüzün sınırlı olmasıdır. Örneğin bir müteahhitin deprem bölgesi olan bir yörede evler inşa edip sattığını düşünelim. Diyelim ki bu gerçeğin farkında olmadan bu evlerden birini satın alıp orada oturmaya başladınız. O zaman kendinizi ve ailenizi tehlikeye atmış, olası sıkıntılar karşısında savunmasız bırakmış olmaz mısınız? Bu nedenle meydana gelen herhangi bir sıkıntı Tanrı'dan gelen bir ceza olarak görülemez değil mi?

Ayrıca Şeytan'ın bugünkü sorunlarımızın da temel kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Mukaddes Kitap'ta bu konuyla ilgili olarak ' Yer ve deniz, vay halinize, Çünkü zamanının az olduğunu bilen İblis Büyük öfkeyle üzerinize indi' demektedir. Gerçekten de Şeytan birçok kişiyi etkileyerek anlatılamayacak kadar çok acıya ve kedere yol açan kötü davranışlarda bulunmaya yöneltiyor.

Elbette yaşadığımız tüm sıkıntılar için İblis'i suçlayamayız. Miras aldığımız günah ve kusurluluk yüzünden de ileride sorunlara yol açabilecek kararlar vermeye eğilimliyiz.Hepimiz kendi yanlış kararlarımızın sonuçlarını yaşayabiliriz.

Son olarak istenmeyen şeyler yaşadığımız birçok durumda bunun Mukaddes Kitap 'ta belirtildiği gibi ' beklenmedik zamanlarda beklenmedik olaylarla' karşılaşmanın sonucu olduğunun da farkına varmalyız. Daha yalın bir Türkçeyle yanlış zamanda yanlış yerde olduğumuzda da kişisel olarak çeşitli sorunlar yaşayabiliriz. Yaşadığımız olaylar bizim kontrolümüz dışında gelişebilir.

Yaratıcımız çok yakında tüm bu sıkıntılara bir son verecek. Tüm insanların sağlıklı, mutlu ve huzurlu olacağı bir ortamda siz de yaşamak istemez misiniz? Bunun için öncelikle kendimize Tanrı bizden gerçekten neler istiyor? diye sormalı ve onun sözlerini araştırmalıyız. Sorunlarla dolu bu dünyada rehberlik ve teselli bulmak için de O'na yönelmeliyiz...
 
Üst Alt