• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yarasanın salyası felç ilacı oluyor

Okunuyor :
Yarasanın salyası felç ilacı oluyor

İnci

Kıdemli
Üye
YARASANIN SALYASI FELÇ İLACI OLUYOR

Yarasaların salyasında bulunan bir tür proteinin beyin damarlarının tıkanması nedeniyle oluşan felci tedavi edebileceği öne sürüldü.

Yarasaların salyasında bulunan bir tür proteinin beyin damarlarının tıkanması nedeniyle oluşan felci tedavi edebileceği öne sürüldü. Amerikan Kalp Sağlığı Örgütü'nün dergisi Stroke'da (Felç) yer alan araştırmaya göre, Amerika'nın Orta ve Güney kesimlerinde görülen bir tür yarasanın salyası, beyne giden damarlarda kan pıhtıları tarafından oluşan tıkanıklıkların tedavisinde kullanılabilecek. Vampir yarasa'' olarak adlandırılan türün salyasını inceleyen ve içinde kan pıhtısının çözülmesini sağlayan bir tür protein bulan bilim adamları, bu maddenin kan pıhtılarının tıkadığı damarların açılmasında kullanabileceğini iddia ettiler.

DSPA (Desmodus Rotundus Salivary Plasminogen) olarak adlandırılan maddenin hayvanlar üzerindeki etkilerini inceleyen Clevaland Kliniği uzman doktoru Anthony Furlan, yarasa salyasının denekler üzerinde oldukça başarılı olduğunu belirtti. Günümüzde kullanılan ilaçlardan çok daha etkili olduğu iddia edilen yarasa salyası, ABD'nin saygın sağlık kurumlarından olan Cleveland Kliniği ve Kentucky Üniversitesi Lexington Kliniği acil üniteleri tarafından da sipariş edildi ve yakın gelecekte hastalar üzerinde denenmeye başlanacağı bildirildi.
showhaber.com
 
Üst Alt