Yarasa gübresinin faydaları

Yarasa gübresinin faydaları

Yarasa Gübresi 1800 li yılların ortalarında Amerika Birleşik Devletlerinde Tarımın gelişmesinde lider rolü oynamıştır.Yarasa gübresi mağaralarda yaşayan yarasalardan arta kalan dışkılardan doğal olarak elde edilen çevresel bir gübredir. Bu gübre, diğer bütün doğada bulunan gübreler içinde daha iyi bir gerekli besleyici dengeye sahiptir ( N P K), ve diğer organik gübrelere nazaran mikro organizma sayısı ve işlevliği çok daha yüksektir.

Yarasa gübresinin üzerinde uzun yıllar yapılan araştırma ve deneylere göre gübre içersinde bulunan besleyici mikro organizmaların sayısı ve işlevlerinin sürekli değişebildiği gözlenmiştir. Yarasa gübresinden yapılan farklı farklı analizler sonucunda değişik sonuçlar içeren değerler elde edilmiştir.

Yarasa Gübresi ( Bat Guano ) İçeriği

Biolojik olarak yarasa gübresi %100 doğal hammaddedir, özellikle yarasa ve deniz kuşlarının dışkılarıyla oluşur.100 lerce sene mağaralarda kalıp kompostaya dönüşür katılaşırlar ve sonrasında doğal tamamıyla doğal yollarla islenirler.

Bu kaba üründen taslar ve tüylerden temizleniyor. Sonrasında pudra seklinde süzülüyor, ve bu yüzden bu doğal gübre nin içeriği çok homojen dağılım gösterir.ince uzun sütun sekilindeki aletler yardımıyla taneler, (cap 4 – 5 millimetre , boy/uzunlugu 5 – 20 millimetre) urun 210 derecede fırında kurutuluyor ve sonrasında paketleniyor.

Guanokalong simdi pudraseklindede temin edilebiliyor. Bitkiler Pudrayi daha cabuk absorbe ediyor/sindiriliyo. Maddelerin Macro icerigi: stikstof, fosfor, kalium, zwavel, mikro elementlerle bitkilere ve gewassen? Lara besin kaynağı yüksek zemin oluşturuyor.

Toplam Azot(N) 1.00-6.00%
Fosfor Oksit (P2O5) 1.50-9.00%
Potasyum Oksit (K2O) 0.70-1.20%
Kalsiyum Oksit (CaO) 3.60-12.0%
Mağnezyum Oksit (MgO) 0.70-2.00%
Demir(Fe) 0.70-1.50%
Bakır (Cu) 0.20-0.50%
Mangan Oksit (MnO) 0.40-0.70%
Çinko (Zn) 0.40-0.65%
Sodyum (Na+) 0.45-0.50%
Organik Materyal (OM) 30-65%
pH (in H2O) 4.3-5.5
C/N Oranı 8-15/1
Nem 40-30%

Yarasa gübresinin Avantajları

Kokusuzdur yani içeride ve dışarıda kullanılabilir rahatlıkla kullanılabilir.
Uygulama 3-4 ayda bir kez yapılabilir, çünkü toprağın derinliklerine inmesi zaman alır ve buda toprak bünyesinde daha uzun sure kalıcı olmasını sağlar.
Su gereksinimi çok azdır.
Kısa sürede şaşırtıcı düzeyde etki yaratır, kök uçları kalınlaşır, bitkinin yapraklarında ve taç yapraklarda görünür düzeyde etki eder.
Gübrenin işlenme şekli (sütun şekline gelmesi ve kurutma işlemi) sayesinde toprak gübreyi daha uzun sürede absorbe eder ve daha verimli kullanır.
Bio kimyasal özellikleri ve metabolizmayı hızlandırılıyor
Organik olan ve olmayan topraktaki elementleri doğal yollardan işlenebilirliğini arttırıyor.
Micro elementleri çoğaltıyor ve bitkilerin bakteri saldırılarına karşı dirençliliğini yükseltiyor.
Kullanımı diğer gübrelere göre daha kolay, pratik ve ekonomiktir.

Yarasa gübresi toprağın sağlığını ve diriliğini, direncini sağlıyor. Bu biyolojik gübre tadı, kaliteyi ve verimliliği yükseltiyor ve daha çok seralarda, tarlalarda ve evde kendi bahçelerinde ürün yetiştiren kişiler kullanmaktadır.

BAT GUANO

“Bünyesinde çok zengin azot, nitrat, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir bulunan yarasa gübresi, mikroorganizmalar tarafından parçalanarak, inorganik bileşiklere dönüşür. Yarasa gübresi, diğer gübrelere göre çok küçük miktarlarda daha fazla verim sağladığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Konsantre olarak da tanımlayabileceğimiz bu gübre, zengin içeriği sayesinde her türlü toprakta diğer gübrelere nazaran %56-212 oranında daha fazla verim sağlar. Evinizdeki saksıdan bahçenize, seralara her türlü üretim yapılan tarlaya az miktarda uygulanması halinde topraktaki mucize gözle görülür şekilde artmaktadır.

Yarasalar kısmı sivri sinek ve mahsule zarar veren böcekleri yer. Bir kısmının gübresinden istifade edilir. Yarasalar yemiş oldukları sinek ve böceklerin %15 ini hazmeder kalanı dışkı olarak bırakır. Bu yüzden yarasa gübresinde doğal birçok zengin mineral bulunmaktadır.

İsrail’de toprak kum ağırlıklı olduğundan tamamen verimsizdir. Bu yüzden seracılık ve tarımda az miktarlarda yarasa gübresi kullanılarak kumlu verimsiz topraktan inanılmaz ürünler elde etmektedirler. Bu mucizevi gübre az miktarda kullanıldığında topraktaki canlanmayı gözle bile görmek mümkün olacaktır.

Yarasa gübresinin doğal olmasından dolayı kimyasal gübreler gibi hormon içermez bu yüzden yetiştirilen ürünlerdeki lezzet çok farklıdır. Yarasa gübresinde bitkinin gereksinim duyduğu: Organik Azot, organik karbonu, Organomineral, Mikrobiyal, Enzim, nitrat, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir gibi minareler çok zengin olarak bulunur.

Yarasa gübresinin Tarihi

Fosfor içerikli maddeler ve gübre maddeleri, Alman alchemist Brand 1669`da fosforu ilk defa izole etmeyi başardıktan öncede kullanılıyordu.

Christus dogmadan 200 sene önce, tarım verimini yükseltmek için kuş dışkısı kullanıyorlardı

Guano`kelimesinin kokeni Quichua dilinden (kokenli) geliyo. Bu dil Inca uygarlığında konusuluyodu. Guano`nun anlami aslinda su kuşlarının dışkıları. Guano Yarasagubresi icin yanlış adlandırmadır, ama bu zamanda hem yarasa hemde su kuşlari gubresi icin kullanılıyor.

En cok tanınan guano, Inca`lar tarafindan Peru'nun sahil önündeki adalardan toplanılıyormuş. Inca`lar bu gübrenin tahmin dışı değerinin farkına varınca,kuşları ve yarasaları öldürenlere ağır cezalar düşünmüşler.

Yarasa gübresi En cok sorulan sorular​

1. Guano nedir?
Birinci kalite, 100% biyolojik doğal gübre maddesi, tamamıyla komposto edilmiş yarasa dışkısı

2.Neden iyi doğal gübrelere ihtiyacımız vardır, Guano gibi?
Çünkü yapay ve yalancı gübreler ekosistemi çökertir ürünlere ağır zararlar verebilir, toprağın kaymasını rizikosunu arttırabilir ve önemli mevcut micro elementlerin çekilmesini önlüyor. Guano toprak yüzeyindeki eksikleri tamamlar, ve buda tarlanın sağlığı ve diriliği için çok önemlidir.

3.Doğal Guanonun avantajları kisa ve uzun vadede nelerdir?
Guano zemine yaşam gücü veriyor ve bunu ilk olarak erozyonu durdurarak ve sonrasindada önceden toprağa verilmiş olan farklı çeşitteki yapay gübrelerin izlerini temizliyor.

Ve Guano toprağın en iyi verimde kullanımını sağlıyor. Bunun aksine yapay gübre sert işlenmesi ve çözünmezi kısır bir toprak yaratıyor

Toprakta içersinde yeterince sağlıklı ve gerekli maddeler olduğundan toprağın kendisi sömürülmüyor, ve buda tarlaların verimsizliğini? önlüyor.

4. Guano bitkiler için daha faydalı?
Guano toprak zeminine yaşam gücü ve sağlık verdiği gibi her bitki, yeşillik veya meyve için kesinlikle faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Yarasa gübresinin Avantajları

Her yetiştirme sisteminde kullanılabilir.
Bitki tarafından direk absorbe edilebilir.
Enzim ve mikro elementler ilave eder
%100 organiktir.
Hormonlar ve şeker ilavesi yoktur.
Vakum paketlerde satılır.
NPK değerleri çok düşüktür.

Neden Bat Guano kullanılmalı? (baska gubrelerle karsılaştırma)​

Her bitkide bakteri ve küf mevcuttur ve bitkide bunlara muhtaçtır. Bunlar kök etraflarına kadar uzanır. Micro hayat bitkiyi hastalıklardan korur ve bunun yani sıra besin almasına yardımcı olur. Yarasa gübreleri ise bu mikro hayatı dahada uyarmak etkinleştirmek için birebirdir. Zemindeki onemli küfler, bu yarasa gübrelerine karşı hassastır ve yarasa gübresi bulunmayan ortamlarda hastalıklar ve zararlılar artacaktır. Sadece doğal yarasa gübreleri ile mikrohayatı uyarmak mümkündür. Doğal yarasa gübresi bitkilere güçlenme ve sağlıklı olma şansı verir. Sonuç olarak daha az gübre miktarı ile iyi ,kaliteli bahçe/ürün lere sahip olursunuz. Bunların yani sıra daha maddiyat ile zararlı hastalık ve patojenlerle savaşmanız daha kolay olabilir.

Yarasa gübresi yüzde yüz doğal maddelerden elde ediliyor ve bu yüzden başka organik gubre maddeleriyle, mesela inek veya tavuk gübresiyle, karsılaştırılmamalıdır. İnekler ve tavuklar doğal yollardan besinlense bile, organik değillerdir, çünkü bu maddeler organik üretilmiyor. İnekler çimen yiyor. Bu çimen daha çabuk uzasın diye, çoğunlukla kimyasal gübre maddeleriyle gübreleniyor. Yarasa gübresi organik olduğu burdan anlaşılıyor. Yarasalar kendileri yiyeceği meyveleri veya böcekleri buluyor. Bu malzemeleri ormanlık gibi ama ayak basılmamış ve çok yağmur yağan yerlerden buluyor ve besleniyorlar.

Yarasa gübresi birçok makro-micro elementler ve enzimler içeriyor.Bu yüzden Dunyadaki hiçbir laboratuar bunun aynisini yapamaz.

Yarasa Gübresi artık değerli...

Mağaralarda yüzyıllar boyunca biriken ‘Yarasa gübresi’ çobanından üniversitelisine kadar kısa yoldan zengin olma hayali kuran girişimcilerin gözdesi oldu. Girişimciler organik tarımda kullanılan ve ham olarak kilosu 5 dolara işlenmiş hali ise yaklaşık 25 dolara satılan yarasa gübrelerini toplamak yarış halinde.
Yıllardır Toroslar'da keçi otlatan çobanın artık yeni bir işi var. Hem de onu hayallerindeki kadar zengin yapacak bir iş. Mağaralarda yüzyıllar boyunca biriken "Yarasa gübresi" çobanından üniversitelisine kadar kısa yoldan zengin olma hayali kuran girişimcilerin gözdesi oldu. Organik tarımın Türkiye ve dünyada giderek büyümesi yarasa gübresini altın kadar değerli yaparken, mağaralar da altın madeni gibi kıymete bindi. Ham olarak kilosu 5 dolara, işlenmiş hali ise yaklaşık 25 dolara satılmaktadır
6 milyon tonluk rezerve sahiptir
Yaklaşık 40 bin mağara ile Türkiye, dünya çapında mağara cenneti olarak tanınıyor. Mağara yoğunluğu açısından ise Avrupa'da ilk sıralarda yer alıyor. Mağaraların ise sadece 20'si turizme açık. Geri kalan mağaraların büyük bir kısmı ise hala gün ışığına çıkmamış durumda. Yapılan tahminler Türkiye'deki mevcut mağaralarda 5-6 milyon tonluk bir yarasa gübresi rezervi olduğu yönünde.
Türkiye'nin yarasa gübresiyle tanışması ise organik tarımla oldu. Yarasa gübresi organik tarım için büyük bir önem taşıyor.
Bünyesinde çok zengin azot, nitrat, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir bulunan yarasa gübresi, yıllarca beklemekten dolayı mikroorganizmalar tarafından parçalanarak, inorganik bileşiklere dönüşüyor. Çok küçük miktarı ile daha fazla verim alınıyor. Bu nedenle de konsantre gübre olarak da tanınıyor. Bunun nedeni ise sadece organik olması değil. Aynı zamanda verimliliği yüzde 56 ile yüzde 112 oranında artırıyor olması.
Diğer yandan başka hayvan gübreleri gibi kolay bulunamıyor olması fiyatı artıran bir diğer etken.

REZERV 5 MİLYON TON
  • Organik tarımda kullanılıyor
  • Ham olarak kilosu 5 dolar
  • İşlenmiş hali yaklaşık 25 dolar
  • Çok küçük miktarı ile fazla verim alınıyor.
  • Konsantre gübre olarak da tanınıyor
  • Verimliliği yüzde 56 ile yüzde 112 oranında artırıyor
  • Yarasa gübresinin en fazla yüzde 20 nem oranına sahip olması gerek.
  • Mağaradan çıkarıldıktan sonra kurutulması gerekiyor.
  • İşlemlerden sonra bir tondan geriye 400-500 kilogram gübre kalıyor.
  • Türkiye'deki yaklaşık 40 bin mağarada 5-6 milyon ton yarasa gübresi rezervi var..........
batguano.tk
 
Y

Yarasa Gübresi

Ziyaretci
Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız, emeği geçenlerin ellerine sağlık. Biz 2011 yılından bugüne Türkiye'de Yarasa Gübresi üretimi ve satışı ile ilgili çalışmalar içindeyiz. Yarasa Gübresi, Yarasa Gubresi Fiyatı, Ürgüb Yarasa Gübresi Fiyatları sitemizden ürünlerimize bakılabilir. Yorumumuzu yayınlaması hususunda Admin'e teşekkür ediyoruz.
 
zamanında shibinden.com da da satıldığını görüp nedir hikmeti diye sormuştum sahibine. O da "%100 verim artışı" demişti. Teknik bilgi var mıdır? Doğal sığır gübresine göre yarasa gübresinin verimsel farkı? Her üründeki etkisi aynı mıdır?

Ykarıdaki sitede demiş ki "ürünün erken çıkmasını sağlayıp çiftçinin piyasaya erken girmesini sağlar". Aslında ticari bir söz. Çünkü bu gübre herkese satılırsa herkesin ürünü aynı zamanda piyasaya çıkacağından erken diye bi şe kalmaz. Bu söz şu anki durumdan istifade için gibi görünüyor.

Fiyat olarak da faydalı mıdır? Nereden temin edilir? Yarasa o kadar çok mu ki? Hem de bi yüzyıl sonra vampirlik özentisine sebep olur mu?
 
Üst Alt