YAR YARASI kitabını tavsiye ediyorum!

YAR YARASI - ERGİN CAN (şiir)

“Vadesi dolan bu ömrün bahanesi
Ne keskin bir bıçak darbesi
Ne de yanmış bir barutun siyah lekesi
Gamzelerine gömdüğün adamın işte tek belası
Gözbebeklerine çarpan gözlerinin elası
Ben sana iflah etmez gayrı beni bu yâr yarası
Gömdükleri gün beni
Artık sana gelir bu yalnızlık sırası demedim mi!”

Aşk, ayrılık ve yalnızlık…
Şairin yüreğindeki okyanustan üç katredir bu.
Ergin CAN’ın keskin kaleminden damlayan
Yâr Yarası, tüm saklı feryatlarınıza tercüman olacak.
Ve adından çok söz ettirecek olan bu kitabın bir sayfasına
Siz de mutlaka bir damla gözyaşınızı feda edeceksiniz.
Evet, ağlayacaksınız!
Belki bir şiirdeki ayrılık acısına;
Belki de içinizdeki saklı bir yaranın sancısına…

Yayın Yılı: 2011
108 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5x19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:6051280646
Dili: TÜRKÇE

Kaynak:kitapyurdu.com

Benim yorumum: Kitabın yazarı Ergin CAN'ın şiirlerini ve denemelerini yakından takip ediyor beğeniyle okuyordum. Kitabı Yar Yarası'nın çıktığını öğrenince hemen kitabı alıp bir solukta okudum. Bir şiir kitabı ancak bu kadar dolu dolu olabilir ancak. Şair kendine has o üslubuyla yine farkını ortaya koymuş. Aşka dair yapılan tanımlama ve çözümlemeler insanı oldukça etkiliyor ve düşündürüyor. Yoğun bir duygusallıkla yoğrulmuş her sayfa. Zaman zaman gözleriniz doluyor ve adeta geçmişinizle karşılaşıyorsunuz. Kesinlikle adından çok söz ettireceğe benzeyen bu kitap sizlere tam bir şiir ziyafeti yaşatacak ve tanıtımdaki yazıdaki gibi bu kitaba siz de eminim benim gibi bir damla gözyaşınızı feda edeceksiniz. Fakat asla pişman olmayacaksınız!
 

Ekli dosyalar

  • yaryarasi.jpg
    yaryarasi.jpg
    56.9 KB · Bakış: 19
neden hep insanların psikolojisini bozmak ve gözyaşı döktürtmek için kitap şiir vs yazılıyor. zaten toplum olarak yeterince gözyaşı döküyoruz. amaç gözyaşı olmamalı. eğer illaki gözyaşı dökmek isteyen varsa şöyle bir etrafındaki insanların yaşantısını dinlesin. hastanelerde yaşam savaşını veren mücadele eden insanların yaşamını dinlesin.
derim ben....
(kitabın tanıtımında gözyaşı üstünde durulduğu için yaptım yorumu)
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
neden hep insanların psikolojisini bozmak ve gözyaşı döktürtmek için kitap şiir vs yazılıyor. zaten toplum olarak yeterince gözyaşı döküyoruz. amaç gözyaşı olmamalı. eğer illaki gözyaşı dökmek isteyen varsa şöyle bir etrafındaki insanların yaşantısını dinlesin. hastanelerde yaşam savaşını veren mücadele eden insanların yaşamını dinlesin.
derim ben....
(kitabın tanıtımında gözyaşı üstünde durulduğu için yaptım yorumu)


Katılıyorum yazdıklarına aynende öyle
Annem 1 hafta önce ameliyat oldu kızkardeşimle yanında kaldık bir kaç hastayla sohbet etme imkanım oldu
inanın yakamozun dediği gibi o kadar değişik hayat hikayeleri varki
kızkardeşime acaba müsade istesemde anlatılanları öykü haline yazsam nasıl olur dediğimde bana aman abla annem acı içinde kıvranırken sen yine öykü yazmayı düşünüyorsun dediğinde vazgeçtim... offf offfff insan en kötü aşılmaz olan sorunun ama evlilik,ama maddi, ama sağlık kendi sorunu olduğunu sanıyor . kişileri dinledikçe benim yaşadıklarım hiç birşeymiş diye düşünmekten kendini alamıyor...
 
Sn. yakamoz öncelikle merhaba. Bu tamamen bakış açısıyla ilgili bir durum bence. Ben ne kitabı okurken ne de bitirdikten sonra hatta şimdi bile bu açıdan bakamadım. Kitapta illaki gözyaşı döktürme çabası ya da vaadi yok. Tanıtımda anlatılmak istenen de bence yani benim anladığım; bu kitap da kendinizden bir parça bulacaksınız ve bulduğunuz bu değere kayıtsız kalmayacaksınız denilmek isteniyor. Gözyaşı insanın ezik veya çaresizliğini göstermez. Gözyaşı tam aksine duygunun, aşkın, sevginin hatta sevincin işaretidir. Bazen hüzünlenir bazen sevincimizden ağlarız. Yani gözyaşlarımızı sevdiklerimize 'feda ederiz'. Bu bir armağan, teşekkür belki de bir sitemdir. İşte bence tanıtımda ifade edilen okuyacağımız şiirlerin bir yerinde bu duygulara bir şükran hissi olarak bu fedakarlıkta bulunma düşüncesidir. Yar Yarası bence bu açıdan oldukça masum :) Selamlar...
 
Son yıllarda okuduğum en etkileyici şiir kitabı diyebilirim. Özgün bir üslupla kaleme alınmış sarsıcı bir kitap. Kütüphanenizde olmasını tavsiye ederim. İleriki yıllarda bu yazarın ismini çok duyacağız.
 
  • Etiketler
    yar yarası ergin can
  • Üst Alt