yapıştırıcılar hakkında

orkuorkun

Kıdemli
Üye
aşağıda yazacaklarım alıntı değildir kendi bildiğim ve kullandıklarımdır.

Kuvvetli yapıştırıcılar malesef tek tüpten meydana gelmez.
elastik yapıştırıcılar Bally gibi solüsyon yapıştırıcılardır bunlar genelde ayakkabı lastik gibi oynar malzemeleri yapıştırmaya yarar., Oldukça da başarılıdırlar.
Mesela daha önce gemide - Gözlüğümün çerçevesi çtladı , lehimle yapıştırıyorum ama yok 2 gun surmuyor kopuyor. O anda aklıma parlak fikir geldi. Bally-ilacı gozluk camının kenarına sürüp camı cerçeveye yapıştırmak. Evet becermiştim o gzlugu devreden çıkardım ama hala cam cerceveye yapışıktır 15 yıl oldu.
- Tek sert yapıştırıcıların içinde en kuvvetlisi japon yapıştırıcısıdır.

bununla oynar esneyen plastik malesef yapıştıramazssınız. sabit ve daha sert şeyler daha iyi yapıştırır cam gibi. demir gibi.

Silikonlar su geçirmeyen cam ve marley yapıştırmaya yarar. uhu türü ,ise kagıt yapıştırır.
---
2 malzemeli 3 malzemeli yapıştırıcılar daha kuvvetliir.

mesela SUN FIX 2 adet malzemeden meydana gelir. 2 tane malzeme karıştırınca reaksiyona girer. bununla bir delik kaloriferi tamir edebilirsiniz delik kapatıpboayayabilirsiniz 500 dereceye dayanır.

Bunun dışında DEV CON diye bir yapıştırıcı vardır genelde deniz malzemesi satanlarda bulunur. bu maddeyle resmen geminin şaftını yapıştırırsınız. o kadar kuvvetlidir. donunc demir değil çelik olur ve 500 dereceye dayanır sıcaklıkta 1000 dereceye dayanıklsı da var.

Polyester türüyapıtrıcılar genellkle cam elyafı ile kullanılır. 3 maddeden oluşur ana madde reaksiyon maddesi ve katalizör katalizör kısın fazla atılır yazın az
ne kadar erken donmasını isterseniz o kadar fazla atılır. Dondugu zaman cam gibi olur.

fiberglas malzemeleri yapıştırmaa yarar.

Üst Alt