Yanlışlıkla faturanızı yatırdım dolandırıcılığı

Arayan kişi: Merhaba hocam yanlışlıkla faturanızı yatırdık bilginiz var mı?
Siz: Hayır ne faturası
Arayan kişi: vodafone-turkcell-avea... vs faturası
Siz: Kontrol ediyorsunuz hakikaten yatırmışlar
Arayan Kişi: Abi öğrenciyiz hesap numaramızı verelim parayı bana iade edin .... vs (kendilerini acındırıyorlar)
Siz : Muhtemelen acıyor ve size verilen hesap numarasına fatura tutarını gönderiyorsunuz.
Genelde yüksek tutarlı faturaları ödüyorlar. Zor durumda olduklarını, yüksek tutarlı ödeme olduğundan sıkıntıya düştüklerini belirtiyorlar ki acıyıp parayı ödemeniz kolaylaşsın. İnandırıcı olması için Operatörden sorgulamanızı ve kendi banka ekstresini de gönderiyor. Bakıyorsunuz, kontrol ediyorsunuz. Hakikaten faturanız bir başkası tarafından ödenmiş. Madem öyle iade edelim deyip parayı gönderdiğiniz an dolandırılmış oluyorsunuz.

Çünkü dolandırıcılar diğer taraftan da bankaya işlemin iadesi için başvurmuş oluyor. Başkasının faturasını sehven ödediğini, size nasıl kanıtladıysa bankaya da aynı şekilde anlatıyor ve iade alıyor. Sizin gönderdiğiniz parayı da cukkaya indirmiş oluyor tabi. Paranız duman oluyor. Ödenmemiş faturanızla baş başa kalıyorsunuz.

Bu yeni dolandırıcılık yöntemi, muhtemelen çalıntı kredi kartıyla sizin faturanızı ödüyor , sizden de parayı istiyorlar. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen durumu polise bildirin...

Dikkatli olunuz.
 
Yapılması gerekenler;

1. Öncelikle sizinle irtibata geçen, hesap ekstresi paylaşan kişilere hiçbir şekilde para gönderimi yapmayın. Yanlış bir ödeme varsa hakikaten bu sizin probleminiz değil. Gidip bankasıyla kendi arasında halletsin. Yanlış yapılan ödemelerin hepsinin iadesi mümkün. Bu şekilde kandırılmanıza müsaade etmeyin.

2. Ekstre paylaşan ve telefonla arayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunun.
 
YukseLL' Alıntı:
Yanlış bir ödeme varsa hakikaten bu sizin probleminiz değil.
Türk milleti böyle düşünmediği için Türk milletidir...
Yapılması gereken kesin ispattır. Faturanın parasının geri çekilemeyeceği bir zamanda geri ödeme düşünülebilir. Çünkü fatura parasını yatırmanın hemen akabinde geri çekiyorlardır. Aradan 2 ay geçse çekemezler...
Ayrıca dolandırıcılığı unutalım herkese yardım edelim. Herkes dolandırıcı değil ya???
 
Üst Alt