• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

'Yanlış Yapabilme' Özgürlüğü

Okunuyor :
'Yanlış Yapabilme' Özgürlüğü

sahrabetis

Kıdemli
Üye
Ben tamamen katılıyorum. Çocuk ve gençlerin birey olma yolunda ilerlerken , doğruyu bulabilmek için çabalamaları safhasında , yaptıkları hataları tolere etmek gereklidir. Bu hem özgüvenlerinin gelişimi hem de ileride sağlıklı birer birey olmaları için de sağlıklı bir method olsa gerek.

Erken çocukluk dönemlerinden başlayarak baskı altına alınan çocuk , hata yapmaktan korktukça ister istemez bastırılacaktır ki bu da ileriki dönemlerinde içe dönüklük aşamasına bile yol açabilir . O sebeple , ebeveynlerin gözetimi altında ama asla sıkmadan ve boğmadan bir takip aşamasının daha faydalı olacağına inanıyorum.

Bir anne olarak bu konuda çok dikkat ettiğimi de söylemek isterim zira "dur , yapma , etme" şeklindeki yaklaşımlardan ise , (kimsenin canı yanmayacak ise), "bir kere yap da ne olacağını sne gör " şeklinde davranmaya , herkese karşı çıkarak devam ediyorum.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
"dur , yapma , etme" şeklindeki yaklaşımlardan ise , (kimsenin canı yanmayacak ise), "bir kere yap da ne olacağını sne gör " şeklinde davranmaya , herkese karşı çıkarak devam ediyorum.
Katılıyorum.

Bu daha garantili bir durum.:)
Şuna benzer; çocuğun elini sobaya vurup acıyı hissetmesine engel olmaktansa,
sobaya dokunarak neler olduğunu yaşayarak görmesini sağlamak gibi..

sahrabetis

Kıdemli
Üye
Çok doğru değerli sosyalist. Elbette sobaya değince eli yanacak ama unutmayalım ki , çok daha büyük bir acıya maruz kalmamak adına ilerisi için tedbirli davranmış olacak. Hayatta öyle değil mi aslında ; "Bir nusubet , bin nasihatten iyi değil midir ? "

Masterlord

Kıdemli
Üye
yanlış yapabilme özgürlüğü

hangi konuda olduğuna ve kimin yaptığına göre değişir

uyarı ve yasaklar ancak basit konularda olabilir
dönülmez bir hatada uyarı olmaz.... ozmn devreye başka yaptırımlar ve cezalar girer

insanı insan yapan en önemli özelliği aklıdır
çocuğa aklını kullanmayı öğretmek lazım

hata yapınca çocuk diyip hoşgörmek saçma
hata yapmayı bilecek kadar olgunlasmış sonuçta

Üst Alt