• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yanlış anlaşılma

• Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 15
  • Görüntüleme 4K

Okunuyor :
Yanlış anlaşılma

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Düşündüğün.

Söylemek istediğin,
Söylediğini sandığın,
Söylediğin.

Karşınızdakinin duymak istediği,
Duyduğu,

Anlamak istediği,
Anladığını sandığı,
Anladığı.

...arasında farklar vardır.
Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal vardır.

SYLVIANE HERPIN

İnci

Kıdemli
Üye
Merhaba!

Düşündüğün.

Söylemek istediğin,
Söylediğini sandığın,
Söylediğin.

Karşınızdakinin duymak istediği,
Duyduğu,

Anlamak istediği,
Anladığını sandığı,
Anladığı.

...arasında farklar vardır.
Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal vardır.

SYLVIANE HERPIN
Bana göre birbirini tanıyan insanların bu ihtimallerle pek işi olmuyor.
Bazen gözlerine bakınca bile ne söylemek istediğini anlayabiliyor birbirlerini tanıyanlar.
Birbirlerini tanıma aşamasında olanlar için bu ihtimallerin hepsi geçerlidir.

shgiptare

Kıdemli
Üye
Anladığını sandığı,
ben pek çok yapıyorum sanmayı..tek çare kalır geriye anlatıcak ki ben de sanmıyayım..

İnci

Kıdemli
Üye
Anladığını sandığı,
ben pek çok yapıyorum sanmayı..tek çare kalır geriye anlatıcak ki ben de sanmıyayım..
Bu bende de çok oluyor.Misal anladığımı sanıyorum bazen ve soruyorum.Sorduğum kişi
anladığımı sandığım şeyi doğru anlamışsın ama eksik anlamışsın diyor.Ben de o zaman anlat ki ben de öğreneyim diyorum.
O anlatmaktansa susmayı tercih ediyor.Ben ise
boşlukları kendi kafamda kendim dolduruyorum ve sonunda olanlar oluyor.

shgiptare

Kıdemli
Üye
susarsa kendi bilir..hiç uğraşmam, uğraşırsan daha da çok susar ... çünkü susmak ,cevap vermemek git başımdan demektir..git başımdan dedirtmemek için ne yapmak lazım?..uğraşmamak lazım;)

diojen

Tecrübeli
Üye
susarsa kendi bilir..hiç uğraşmam, uğraşırsan daha da çok susar ... çünkü susmak ,cevap vermemek git başımdan demektir..git başımdan dedirtmemek için ne yapmak lazım?..uğraşmamak lazım;)
konuşmayı öğrenmemiş bir kişiye konuşmayı öğretmek için uğraşmak gerekir galiba?
insanlara bakınca konuşmayı biliyorlar gibi ama mecazi bir anlamda bakarsak gerçekten konuşabilenler kimler acaba???

konuşmayı bilmeyen birinin susması belki git başımdan demektir,ama öğrenipte susanlar için susmanın manası ikinci bir dile geçmekte olabilir kimbilir???

mopsy

Emektar
Üye
konuşmayı öğrenmemiş bir kişiye konuşmayı öğretmek için uğraşmak gerekir galiba?
insanlara bakınca konuşmayı biliyorlar gibi ama mecazi bir anlamda bakarsak gerçekten konuşabilenler kimler acaba???

konuşmayı bilmeyen birinin susması belki git başımdan demektir,ama öğrenipte susanlar için susmanın manası ikinci bir dile geçmekte olabilir kimbilir???
Merhaba!
... öğrenipte susanlar için...
Ya ogrenmedigi icin susanlar...
...uğraşmamak lazım...
Bu keskinlik SEBEB'e baglanmalidir.

Ogrenir susar,buyutmez!
Ogrenemez susar,ne yapacagini bilmez...

diojen

Tecrübeli
Üye
öğrenmediği için susanlar için,uğraşmamak mı lazım yoksa daha çok uğraşmak mı?

ebeveyinler bile çocuklarına konuşmayı öğretmek için ,konuşmayı beceremediği susma dönemini bekler,çocuk konuşmasada oluşturduğu bir kayıt,anlama kapasitesi oluşur,ve kaydedilenler aniden söylenebilir!

tabi ebeveyn burda konuşmayı bildiğinin özgüveni içindedir!

ya mecazi anlamda konuşmayı öğretmeye çalışanlar bu özgüven içindeler mi?
yoksa onlar öğretmeye çalıştıkları kişinin öğrencisi konumuna düşmesinler???

Üst Alt