Yanılsak mı, Yanılmasak mı?

Hayatta her an karşılaşabilceğimiz nadir şeylerdendir yanılma..
Geçmişten günümüze hayat tecrübelerimizin bizlere verdiği sayısal veriler 0'dan 10'a kadar puanlandırılıp, değerlendirme sonucu alınsaydı.. Acaba bizim hayatımızda yanılgılardan oluşmuş koca bir sıfır mı olurdu..
Çoğu zaman arkadaşlıklarımız, dostluklarımız ve toplumsalluklarımız arasında sıkışmış bir hayatı yaşarken düşünme şansımız olamayabiliyor.. Yanılgı nedir? Sizin yanılgılarınız büyük yaralar oluşturur cinsten mi?

Bakınız yanılgı hakkında neler yazılmış..
Yanılma durumu, yanlış davranış; yanlış, hata. Bir sanatla, bir bilimle ilgili kuralların gereği gibi uygulanmayışından doğan sonuç. ( Felsefe) yanlışı doğru veya doğruyu yanlış sanma, hata.

bir erkeğin bir kadını idare edebileceğini sanması büyük yanılgıdır mesela

1. Yanılma durumu, yanlış davranış.
  2. Yanlış.
  3. Bir sanatla, bir bilimle ilgili kuralların gereği gibi uygulanmayışından doğan sonuç.
  4. Yanlışı doğru veya doğruyu yanlış sanma, hata.
  5. Doğabilimsel ölçümlerde ölçü aygıtlarından, insan değerlendirmelerinin yetersizliğinden kaynaklanan belirsizlikler.T. : hata
Diğer Dillerdeki Karşılıkları

1. en: delusion. error. mistake. paralogism.
  2. en: mistake. error hata.
  3. en: error
  4. fr: erreur

yanlışına inanmaktir, yanılgı.

hayatı şu an yaşanandan farklı olacak sanmak.

Türkçe - İngilizce - yanılgı
n. delusion, error, mistake, paralogism

Türkçe - Fransızca - yanılgı
erreur [la], lapsus [le]

Türkçe - Almanca - yanılgı
n. Missgriff

ve böyle devam ediyor..

Tüm bu yanılgı tanımlarından sonra Yanılgılarınız sizi yanıltmasın diyerek sizlerin yanılgılarını alalım lütfen...

Düşünce insanın aklına gelmiyor.

Benim yanılgım daha çok bilginin perde arkasında kalmasından kaynaklanıyor. O bilgiyi aldığımda yanılgılarım kayboluyor. Karşıma iki seçenek çıkıyor. Doğru ve yanlış. Bu iki seçenekten biri beni ifade ediyor. Gerçek ise bundan farklı. Çünkü gerçek birtanedir.

Bilmem anlatabildim mi? :)

Düşünce insanın aklına gelmiyor.

Benim yanılgım daha çok bilginin perde arkasında kalmasından kaynaklanıyor. O bilgiyi aldığımda yanılgılarım kayboluyor. Karşıma iki seçenek çıkıyor. Doğru ve yanlış. Bu iki seçenekten biri beni ifade ediyor. Gerçek ise bundan farklı. Çünkü gerçek birtanedir.

Bilmem anlatabildim mi? :)

Doğru herzaman doğru yanlışta herzaman yanlış olucak değildir ashenarşi.
Doğru yada yanlış yaşadıklarımızdan kalan önyargılardır,tutumlardır yani zamanında yaşadığımız yanılgılarımızdır..Kişiden kişiye,yaşadıklarına,yaşamadıklarına,bildiklerine,bilmediklerine,yanıldıklarına,yanılmadıklarına göre değişir..Şimdi lütfen yanılgılarını alayım..:)

Aklıma gelmiyor ama tanıyınca yanıldığım insanlar olmuştur belki. Ama önemli olan ne biliyormusun? Yanıldığıma yanılmam. Aslında belkide halen yanılmışımdır.

Üst Alt