Yalnızlık Efendi

İ

İNCİ

Ziyaretci
Yalnızlık ne Issızlıktır ne Kimsesizlik. Yalnızlık insana en çok başkalarıyla çevriliyken gelen bir histir ki, kimileri buna
“etraf kalabalıkken kalbin yalnız olması hali” derler. Yalnızlık Efendi der ki, “Yalnızlık insanın kendi kendisiyle yaptığı bir sohbettir.
Aracısız. Katkısız. Oyunsuz. Yalansız. Saf ve som bir sohbet“ … demiş Elif Şafak, Firarperest isimli kitabında...

Yalnızlık, ıssızlık, kimsesizlik... Hangisi sizi ifade ediyor?
 
İ

İNCİ

Ziyaretci
Yalnızlık Efendi der ki, “Yalnızlık insanın kendi kendisiyle yaptığı bir sohbettir. Aracısız. Katkısız. Oyunsuz. Yalansız. Saf ve som bir sohbet...” Bazen olur bana, nedensiz, öylesine. Güçlü bir kaçma arzusu başlar içimi kemirmeye. Televizyon, radyo, gazeteler... Hepsinden koparım. Telefonları bir kenara kaldırırım. Email'lere bakmam, kimseye tek satır yazmaz olurum. Kepenkleri indirir, geçici bir süre tadilata girer, içime kapanırım. Yapılacak işler kule olur yükselir masamda. Okunacak mektuplar, kotarılacak sorumluluklar birikir bir kenarda. Sokağa çıkasım gelmez; çıksam kenarlardan yürürüm, saçak altlarından. Görünmez olmak isterim. Saydam bir cisim gibi ve yabani. Kazara bir tanıdığa ya da beni tanıyıp konuşmak isteyen okurlara rastlasam dilim dolanır, iki cümle kuramam. Çünkü o esnada içeride Yalnızlık Efendi ile konuşuyorumdur. Aynı anda iki boyutta birden olamam.

Bazen olur herkese, nedensiz, öylesine. Yalnızlık Efendi dikilir balkonumuzun altında. Çakıl taşları atar penceremize. “Hadi çık dışarı” der. “Çık da oynayalım.” Bazen olur. Yalnızlık çağırır. Ve sen terliklerini giyer, her şeyi ve herkesi bir kenara bırakır, ruhunun mahzeninin merdivenlerinden inersin üçer beşer. Mahzende Yalnızlık Efendi seni bekler. Beraber oturur sohbet edersiniz sabahlara kadar. Hayattan, zamandan, insanlardan, oluştan bahsedersiniz. Yalnızlık Efendi felsefe sever. Gerçi hiçbir şeyi çözemezsiniz ama zaten sohbettir maksat, çözüm arayışı bahane. Bilmem Yalnızlık Efendi ile aranız nasıl? Benim oldum olası iyidir. Severim kendisini, zannımca o da dostluğumuzdan memnundur.

Elif Şafak

( Firarperest kitabından bir bölüm.)
 
yalniz"lik benim icinde en güzel düsünmek gecenin sissizliginden,tv. lerde izlenmeyi
deyer bir sey yok musikiye gelince her bagiranin elinne bir mifrfon program yönetenler
anlata anlata bitiremezler birbirlerini överler nerde eski türk musikisi, halk türküleri
böylesi mükemel bir eserlerden bir nebze olson almamislar. insanin beynini tirmaliyor
haberlere gelince ölü sayisi teror tirafik kazalari seyit cenazeleri bunlarda insani geriyor.
 
  • Etiketler
    elif safak yalnızlık efendi
  • Üst Alt