Yalan hangi hallerde söylenir?

Savaş durumunda bile yalan yapılamayacağı söyleniyor.

Dinimize göre Yalanın söylenebileceği durumlar varmıdır? varsa nelerdir?

Ziyaretci

Ziyaretci
Ne olursa olsun savaş durumunda bile yalan söylenmeyeceği söyleniyor. Yalanın söylenebileceği durumlar nelerdir?

Yalan söylemek haramdır, çok büyük günahtır. Ölmemek için leş yemek caiz olduğu gibi, ölümden kurtulmak için yalan söylemek de caizdir. (Hadika)

Hazret-i Sevban buyurdu ki:(Her yalan günahtır. Ancak bir Müslümana faydası dokunan veya bir Müslümanın zararını kaldıran yalan bundan hariçtir.)

Yalanın caiz olduğu yerlerden bazıları şunlardır
1- Savaşta
Hazret-i Ali otururken düşmanın biri, aniden karşısına kılıçla çıkıp, (Şimdi seni benim elimden kim kurtarabilir?) der. Hazret-i Ali de, parmağı ile adamın arkasını gösterip (Peki dövüşelim; fakat iki kişiyle mi?) der. Düşman, arkamdaki kim diye bakınca, Hazret-i Ali, kılıcını çekip, düşmanını zararsız hâle getirir. Düşman, oturan insana yaptığı kendi hilesini görmeden (Bana hile yaptın?) der. Hazret-i Ali de, (Ama asıl sen beni gafil avlayacaktın ya) der ve şu hadis-i şerifi bildirir:
(Harb hiledir.) [İbni Sünni, İbni Lâl]
2- İki Müslümanı barıştırmak için
Üç günden sonra dargın durmak günahtır. Dargın olan iki Müslümanı barıştırmak için aralarını bulucu yalan söylemek caizdir.
3- İki Müslümanın aralarının açılmasını önlemek için
Araları bozulmak üzere olan iki Müslümanın aralarının açılmasını önlemek için yalan söylemek caiz olur. İyiliğe vesile olan yalan, fitneye sebep olan doğrudan makbuldür.
4- Eşi ile iyi geçinmek için
Eşler birbirini idare etmek için yalan söyleyebilir.
5- Zalimden, bir Müslümanın bulunduğu yeri gizlemek için.
6- Müslümanın malını zalimlerden korumak için.
7- Müslümanı memnun etmek için
Bir arkadaş beğenip bir kravat alsa veya bir elbise diktirse, bu bizim hoşumuza gitmese de, bu elbise size çok yakışmış demek caiz olan yalana girer.
8- Müslümanın günahını, sırrını ve aybını gizlemek için
9 - Fakire ikram için
10 - Haklı iken, karşısındakine sen haklısın demek

Ziyaretci

Ziyaretci
Aristoya sormuşlar:

Yalan söylemekle ne kaybederiz?
Cevap vermiş:
Doğruyu söylediğiniz zaman bile, karşınızdakini inandırmayı.