• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Yakıt masrafını azaltmanın yolları

Okunuyor :
Yakıt masrafını azaltmanın yolları

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Aracın değer kaybının yanı sıra, cebinizden çıkacak en büyük para benzin harcamalarıdır. Bu konuda dikkat edeceğiniz birkaç nokta tasarruf yapmanızı sağlayabilir

Aracınızın kullanım kılavuzunda yazan benzin sarfiyatı verileri, gerçek hayattakinden farklı olabilir. Örneğin Avrupa Birliğine üye ülkelerden birinden aldığınız bir otomobilin yakıt sarfiyatı verileri İstanbul trafiği ortalamasının altında olabilir.

-Aracınızı çok yavaşta kaldırmak iyi bir tasarruf yöntemi değildir ve bu diğer sürücüleri rahatsız edecektir. Normal bir şekilde kalkıp hızlanın ve mümkün olan en üst vitese atın.
-Aracın motor devrini dakikada 2000 ila 3000 arasında tutun, 50-60 kilometre hıza ulaşınca 5. viteste seyredin.
-Bir dakikadan uzun bekleyeceğiniz zaman motoru durdurun.
-Her zaman kullandığınız yolların alternatifine bakın. Eğer biraz daha uzun ama daha az dur kalk yapacağınız bir yol bulursanız, tasarruf edebilirsiniz.
-Camları ve açılır tavanı kapalı tutun. Lastiklerinizin olması gereken basınçta olmasına kesinlikle dikkat edin. Hava direnci ve sürtünmeyi arttıran düşük lastik basıncı benzin sarfiyatını arttır.
-Müzik sistemindeki amfi, buğu önleyici ve klima benzin sarfiyatını arttırır.
-Kurumlu ve yağı eski bir motor benzin sarfiyatını arttırır.
-Lastik basıncınızın doğru olduğundan emin olun, düşük lastik baıncı sarfiyatı arttırır.
-Arabanızın hava filtresini düzenli değişimine dikkat edin; zor nefes alan bir araba benzini daha çok yakar.
-Orjinalinin dışında buji kullanmayın.
-Sert hızlanmalardan kaçının, sabit bir tempo ile sürün, mümkünse hız sabitleyici kullanın.


1-Aracı düzgün kullanın - Saldırgan araç kullanmak, emniyetli kullanmaya oranla, üçte bire kadar daha fazla yakıt harcatır. Ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının.
2-Yüksek viteste kullanın - Vites ne kadar yüksek olursa motor hızınız o kadar düşer, bu da yakıt verimliliğini arttırır.
3-Yüksek hızlardan kaçının - Ne kadar hızlı giderseniz, rüzgar direnci o kadar artacak ve sadece hızı sabit tutmak için bile aracınız daha fazla yakıt harcayacaktır.
4-Deponuzu tam doldurmayın - Yakıt deposunun tam olarak doldurulması fazladan ağırlık ve yakıt tüketimini anl***** gelir. Ayrıca yola çıkmadan güzergahı tespit edin.
5-Klimayı az kullanın - Klimalar, motorun gücünden yararlanarak çalıştığı için gereksiz yere klima çalıştırmaktan kaçınılmalıdır.
6-Fazla yük taşımaktan kaçının - Taşıdığınız her fazla kilogram tüketimi artırır. Bagaj taşımak için kullanmıyorsanız üst bagajınızı sökün.
7-Gereksiz rölantiden kaçının - Rölantide çalıştırmak sizi hiçbir yere götürmez. Motorun ısınması için 30 saniye yeterli olacaktır. Kuyrukta iseniz veya birini bekliyorsanız motoru kapatın.
8-Doğru yağı kullanın - Her zaman önerilen motor yağını kullanın.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Az yakıt harcamanın ipuçları

Özel bir tekniğiyle yakıt maliyetini yüzde 20 oranında düşürmek mümkünmus

Castrol Türkiye Pazarlama Müdürü Kerim Kermen, 'Akıllı Filozof Yönetim Sistemi' adını verdikleri teknikle, taşımacılık yapan şirketlerin yakıt maliyetini yüzde 20'ye varan oranlarda azaltıklarını söyledi. Kermen, "Sürücülere verdiğimiz derslerde, doğru bilinen birçok bilginin yanlış olduğunu gördük. En çok yapılan hataların başında görüş mesafesini az tutarak sık sık fren yapmak geliyor. Bilindiği gibi sık sık fren yapmak yakıt sarfiyatını artırıyor" diye konuştu.
Kermen, "Sekiz aydan bu yana 40 filodaki 2 bin TIR bu sistemi kullanıyor. Bu şirketler bir yılda 2.5 milyon litre daha az dizel kullanacak ve toplamda 5 milyon dolar kâr edecekler. Ayrıca bu sistemle çevreye 8 milyon kilogram karbondioksitin salınımı engellenmiş olacak" dedi.

Maliyetin yüzde 60'ı yakıt
Kermen, petrol fiyatlarının yüksekliğinden dolayı, Türkiye'deki filoların maliyetinin yüzde 60'ını yakıt oluştururken Avrupa'da bu oranın yüzde 20 olduğunu, Türkiye'de ekonomik ve güvenli araç kullanımı bir arada yapıldığı zaman yakıt maliyetlerinin yüzde 20'ye yakın oranda azaldığının bilinmediğini söyledi.
İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü hocaları ve sürüş uzmanlarıyla beraber 'emniyetli ve ekonomik araç kullanımı' hakkında çalışma yaptıklarını anlatan Kermen, "Bizim yağlarımızı kullanan müşterilerimize 'Filozof Yönetim Sistemi' dersleri veriyoruz. Bu dersler sonucunda sürücülerin doğru bildikleri birçok şeyin yanlış olduğunu gördük. 8 aydır bu uygulamayı yapıyoruz ve sonuçlarını almaya başladık. Yakıt kullanımında yüzde 20'ye yakın tasarruf sağlandı" diye konuştu.
Bilimsel yöntemlerle sürüş yapmanın sadece yakıt değil, zaman tasarrufu sağladığını da vurgulayan Kermen, trafik kaza riskinin de azaldığını ve bunun maliyetlere getirisinin çok büyük olduğunu belirterek, "Bir filoda TIR'ın kaza yapması demek, taşınan malın zamanında yetişmemesi ve diğer seferlerin kaydırılması demektir" dedi.

Az yakıt harcamanın ipuçları

Motor gaza basmadan çalıştırılmalı, eğer motor 5 saniye içinde çalışmazsa, gaz pedalına yavaşça basılması gerekiyor. Ancak araçta elektronik motor ayarı varsa buna gerek yoktur.
Ekonomik yakıt kullanımı sağlamak için; mümkün olan her yerde aracı düşük devirle kullanmak, sadece gerekli yerlerde yüksek devirli kullanmak gerekiyor. Devir saatindeki yeşil bölge motor devrinin ekonomik bölgesini gösteriyor
Pek çok şoför yokuş aşağıya inerken motor freni yerine frenle iniyor bu çok yanlış. Frenle inmek balatalara zarar verdiği gibi aynı zamanda tehlikeli. Devri düşürüp motor freniyle inilmeli.
Araç kullanırken trafiği gözlemlemek, önündeki araç ile mesafeyi doğru tutmak gereksiz fren yapmayı ve olası kaza riskini en aza indiriyor. Yapılan her fren yakıt kullanımını arttırıyor.
Araç kullanırken koltuğun tam bedene uygun olmaması kan dolaşımını yavaşlatıyor, yorulmayı hızlandırarak reaksiyonların gecikmesine neden oluyor.
Ani ve sert direksiyon hareketleri aracın kontrolden çıkmasına neden oluyor. Sert fren yapılmamalı, acil fren yapılması durumunda debriyaj ve frene aynı anda basılmalı.
Direksiyonun saat 10.10 şeklinde tutulması gerekiyor.

MİLLİYET / Nevin Donat
 

SMN

Tecrübeli
Üye
Otomobilim daha az yaksın diyenler

Benzin, motorin veya LPG... Aslında hangi yakıt türünü kullanırsanız kullanın az tüketmek sizin elinizde. Aracınızın gerçekten fazla yakıt yaktığını nasıl anlarsınız? İşte ip uçları:

İçten yanmalı motorların tümü güç üretebilmek için bir yakıta ihtiyaç duyarlar. Günümüzde bu tip motorlarda benzin, motorin ve LPG gibi yakıtlar kullanılıyor. Bu ürünlerin fiyatlarıysa her geçen gün yükseliyor. Yakıt tüketiminizi minimuma düşürmek elinizde.

Bir sorun mu var?
Otomobiller öncelikle konforlu ulaşım sağlamak amacıyla üretilirler. Sonraysa yakıt tüketiminin düşük olması için üreticiler emek harcarlar. Pek çoğumuz aşırı lüks ama kilometre başına fazlaca yakıt tüketen bir otomobille dolaşmak istemez. Sunduğu konforun yanında, yakıt tüketimi de otomobillerin tercih edilirliğini belirleyen faktörlerden birisi. Peki ya ilk aldığınızda otomobiliniz sizi yakıt tüketimi yönünden memnun ederken, artık ciddi miktarda mali külfet getirmeye başladıysa… Aracınızın gerçekten fazla yakıt yaktığını nasıl anlarsınız? İşte ip uçları…

• Motorun çekişinde azalma olur.
• Egzoz gazı siyah renktedir ve benzin kokar.
• Egzoz borusu içinde karbon isi oluşur.
• Egzozda patırtılı patlama sesleri olur
• Motor soğukken kolay, sıcakken güç çalışır.

En geçerli tespit yöntemiyse yakıt tüketiminizi sıkça ölçmektir. Aracınızın fazla yakıt yakıp yakmadığının tespitini yapmak için, bir litre benzinle kaç kilometre yol gittiğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için yakıt deponuzu, akaryakıt istasyonundaki tabanca otomatik olarak yakıtı kesinceye kadar doldurun. Bu sırada günlük kilometre saatinizi sıfırlayın. Ardından normal kullanımda otomobilinizi sürün. Diyelim aracınızın deposunu doldurduktan sonra 250 km yol yapmışsınız. Yeniden akaryakıt istasyonuna gittiğinizde aynı şekilde tabanca otomatik atana kadar doldurun ve doldurduğunuz miktarı not edin. Bu rakam sizin 250 km’de harcadığınız akaryakıtı temsil etmektedir. Diyelim ki 15 litre rakamını elde ettiniz. Basit bir hesapla 15*100/250 ile 100 kilometrede 6 litre akaryakıt tükettiğinizi öğrenebilirsiniz. Bu araştırmayı sıklıkla yaparak akaryakıt tüketiminizdeki artışları kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Bir araçta yakıt tasarrufundan bahsetmeden önce, fazla yakıt harcamasının nedenlerini açıklamak yerinde olur. Aracın fazla yakıt harcamasının nedenlerini iki grupta toplamak mümkündür. Birincisi araçtan kaynaklanan kusurlar, ikincisi ise sürücüden kaynaklanan kusurlar.
Eğer otomobiliniz son günlerde fazla yakıt tüketmeye başlamışsa vakit geçirmeden servisinizin yolunu tutun. Çünkü birkaç küçük önlemle yakıt tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz.
Tedbirinizi almadan önce otomobilinizdeki onarılması gereken yerler hakkında teşhisinizi doğru koyun. Bazı basit onarım teknikleri ile aşırı yakıt tüketiminde tasarrufu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bütün iş bunun yöntemini iyi bilmekte yatıyor.

Hangi bakımlara dikkat etmeliyiz?


1. Motorunuzun ayar ve bakımlarını düzenli olarak ve uzman kişilere yaptırın.

Bu ayar bakımlarında;
• Hava filtresinin temizliğine dikkat edin. Tıkanmış hava filtresi yakıt tüketimini arttırır.
• Distribütör platin ayarını katalog değerine ayarlatın. Değerinde olmaması yakıt tüketimini arttırır.
• Akümülatör ve bağlantı kablolarının bozukluğu motor verimini düşürür. Değerinde olmaması yakıt tüketimini arttırır.
• Bujilerin arızalı ve ayarsız olması yakıt tüketimini arttırır.
• Karbüratörün bakımını yaptırın.
• Rölanti devri katalog değerinde olmalı. Yüksek devir yakıt tüketimini arttırır.

2. Fren balataları sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır. Yakıt tüketimi artar.
3. Debriyajın kaydırması yakıt tüketimini arttırır.
4. Ön düzen ayarlarını her zaman kontrol ettirin. Lastik havalarını da sıkça kontrol edin. Bozuk ayarlar yakıt tüketimini artırır.

Kullanırken nasıl düşüreceğiz?

1. Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin. Zira devamlı olarak ya fren pedalına ya da gaza pedalına basarsınız. Ani fren ve ardından gaz basmak yakıt tüketimini arttırır.
2. Şehirlerarası yolda 80-90 km/s hızı aşmayınız. 90 km/s'nin üstünde her kilometre yakıt tüketimini yüzde 1 arttırır.
3. Motorunuzun ısısı yakıt tüketimini etkiler. İlk hareketten önce motorun ısınması için en fazla 30 saniye bekleyin. Fazla ısınmasını beklemek yakıt tüketimini arttırır. Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan (özellikle kısa mesafelerden) kaçının.
4. Yakıt deponuzun hatalı doldurulması yakıt tüketimini arttırır. Deponuzu mümkünse pompanın yavaş hızı ile doldurun. Depo hiçbir zaman ağzına kadar doldurulmamalı. Depoyu daima dolu bulundurun. Çünkü az benzinde buharlaşma daha fazladır.
5. Klima yakıt tüketimini artırır. Bu ekipmanı ihtiyacınız oldukça kullanın. Sıcak aracı ilk etapta çalıştırırken camları açarak soğutmaya çalışın. Ardından klimaya başvurun.
6. Tavan bagajı yakıt tüketimini artırır. Kullanmadığınız zamanlarda bu parçayı sökün.
7. Yolculuk halindeyken camları açmak rüzgar direncini artıracağından yakıt tüketimini yükseltecektir.

Doğru park edin daha az tüketin!

Aracınızı park ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; zor manevraları park ederken yapmanız, parktan çıkarken yapmamanızdır. Aracın sıcak olduğu zaman yapılan zorlayıcı manevralar aracı pek fazla etkilemezken soğuk bir araçla aynı manevraları yapmanız daha fazla yakıt tüketmenize sebebiyet verecektir. Aslında en doğrusu çıkarken manevra yapmanıza gerek kalmayacak şekilde park etmektir. Sıkışık park yerlerinden çıkarken klima, silecek gibi çalışan aksamları durdurmanız gücün elektronik direksiyon motoruna devrolmasını, böylece yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Deponuz yeni doldurulmuş ise aracınızı yokuşta burnu aşağıya gelecek şekilde park edin. Yüksek sıcaklıklarda benzinin buharlaşması daha fazla olacağından aracınızı mümkün olduğunca gölge bir yere park edin. Ayrıca bu uygulama klimaya olan ihtiyacı azaltacağından yine yakıt tüketimini düşürecektir.

www.arabam.com
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt