• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Yağmur Ülkesinde Yaşayan

  • Konbuyu başlatan blueice
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 3
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Yağmur Ülkesinde Yaşayan

B

blueice

Ziyaretci
Yaşamak için bahane arayan tutsak bir bahara girizgah idin sen. Yağmurla gelen, rüzgarla anlamını bulan ve bir güz akşamı kaybolandın. Bir hüzün yumağında gizlenen, sebebi anlaşılmaksızın daha çok yazı dilinde kendini gösteren, hatta kimi zaman ‘iki kelime, bir ekte’ anlamını bulandın.

Yokluğun sırtından zaman köprüsüyle yaşam alanına düşen, beraberinde getirdikleriyle nedense hep nefesin bitiminde beliren, daha çok boşluğa süzülen bir ‘garip tebessümdün’. Aslında sen de bir seyyah gibiydin. Alışılan şehirden konuşulan ülkeye oradan belki bir an-ı seyyale belki bir beka duygusuyla yaşananlar dünyasına göç eden bir yolcuydun. Beraberimdeydin kuşkuşuz, şüphesiz içiçeydik.

İki dünya vardı keşfedilen. Biri varolduğu sanılandı diğeri zaten yok olandı. Ortasındaydın tüm yaşantıların. Gerçek şu ki yokluğunda varolan yanılsamalar gerçeği perdeliyor, zaten ortasında bulunduğun yaşantıları köşeli iki paranteze alarak belki de bütünüyle bir yaşama yön veriyordu.

Özündeki dalgalanmalarla seyri değişen ‘gözümdeki beyaz bulutlar’ iki sözün arasının yüksek gerilim hattı olduğu dar bir frekanstan şimdilerde uzak birazda yalnız bulduğum ‘yağmur ülkesine’ göç etmişti. Bu göçle yalnızlığıma hicret edendin.

‘Ağırlığının’ ancak belimi büküp yüzümü doğrultabildiği,’anlamının’ herhangi bir dilde anlamsızken gözlerimde anlamını bulabildiği -ama benim asla kendini bulamadığım- bir yitiktin. Lakin ‘kaçış’ denebilecek soyut yaşantından buraya yani ‘yağmur ülkesine’ hicretinle sürekli silkelediğin ‘aklım, hürriyetim, benliğim,tasavvurumdun’.

Fısıldadığı varlık düşüncesiyle pembeye çalan hüzün kokulu bir baharda başlayan, sır denizinde yol alan ve zaman kavramında sonsuzluğa bayrağını dikendin. Yeri yüzüne ayna yapan, biraz Akdeniz’in mavisinden çalmış birazda renkler ülkesinin yeşiline boyanmış, bakmadığım o bakamadığım gözlerinde biraz özgürlük birazda beyaz bulutlar olandın. Son bakışında ruhuma, aklıma hürriyetime demir atandın.

Şimdi yağmur ülkesinde gözlerimde beliren beyaz bir bulutta yaşayansın.

Deniz Yaşar
 
Üst Alt