• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Wordpress nedir

Okunuyor :
Wordpress nedir

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Wordpress nedir

WordPress, GPL(Genel Kamu Lisansı) açık kaynak lisanslı Php ve Mysql üzerine kurulmuş CMS(İçerik yönetim sistemi) dir yani içerik düzenleme, yönetme ve yayımlama sistemidir. Wordpress gibi sistemlerin amacı kişilerin hiçbir teknik bilgiye sahip olmaksızın içerik yayınlamasına olanak sağlamaktır. Resmi internet sitesi: wordpress.org

Wordpress için gerekenler
WordPress bir web sitesine veya yerel bir ağ üzerin kurulabilir, ihtiyacı olan bir Mysql veritabanı ve Php dilini çalıştırabilen bir sunucudur. Php ve Mysql Wordpress gibi açık kaynak ve ücretsiz, dünya üzerinde içerik yayınlayan web sitelerinde en sık kullanılan sistemlerdir.

Wordpress için hazır seçenek
Wordpress i kendi sunucunuza kurabildiğiniz bir içerik sistemi olması yanı-sıra sunucu, kurulum gerektirmeksizin hazır kurulu biçimde wordpress.com adresinde de kullanabilirsiniz. wordpress.com da sectiginizbirisim.wordpress.com gibi ücretsiz bir adres alabilir ve sınırlı özellikleri ile kullanmaya başlayabilirsiniz, kendi alan adınızı kullanmak, görünümü özelleştirmek gibi birçok özelliğini ise belirlenen ücretleri ödeyerek yapma imkanınız var. Kısaca wordpress.com bloggger.com, blogcu.com gibi kullanıcılarına ücretsiz blog hizmeti veren bir sitedir. Türkçe dahil birkaç dilde kullanılabiliyor.

Wordpress kurmak
Neredeyse İnternet üzerinde her 5 siteden birinin kullandığı bu sistemin kurulumu en fazla 5 dakikadır, son versiyonları ile birlikte yeni çıkan versiyonlara yükseltmek, eklenti ve temaların yeni versiyonuna yükseltmek otomatik hale gelmiştir. İhtiyaç duyduğu bir Mysql veritabanı adresi, Mysql kullanıcı adı ve parolasını girip kuruluma başla dediğinizden 3-5 dakika sonra ilk girdileri eklemeye başlayabilirsiniz, bu bilgileri size sitenizin barındırma hizmetini veren yerin yetkilisi verecektir.

Wordpress kurulumundan sonra ilk yapılacaklar
Wordpress i kurduktan sonra ilk yapılması gereken elbette yönetici parolanızı değiştirmektir, varsayılan olarak yönetici giriş adı admin dir bu normalde değiştirilemez ancak veritabanında manuel olarak yapılacak bir işlem ile değiştirilmesi mümkün bu uzmanlık isteyen bir iştir. Bu işlemden sonra ayarlara geçin.
İkinci olarak sitenin kullanacağı bağlantı yapısını seçmelisiniz, bu seçenek ayarlar kısmında Kalıcı Bağlantılar ismi ile geçen ayardır.
Üçüncü olarak yine ayarlar kısmında bulunan okuma, yazma, tartışma ve medya seçeneklerine göz atıp kendinize göre seçeneklerinizi yapın.
Son olarak bir tema seçin.

Wordpress dizinleri

Wordpress dizinleri şöyledir:  • Ana dizin varsayılan dizin ismi wordpress dir.
  • wp-admin Yönetim panelini dosyaları.
  • wp-content İçerikler dizini.
  • languages Dil dosyaları.
  • plugins Eklentiler.
  • themes Temalar.
  • wp-includes Genel sistem dosyaları.
Dizin açıklamaları

wp-admin isimli dizin içerisinde yönetim paneli ile ilgili dosyalar vardır, kullanıcı olarak bizlerin bu dizin ile hiç işi olmaz, çok ekstrem bir özelleştirme örneğin yönetim paneli girişi veya üye olma sayfası gibi özelleştirmeler dışında bu dizindeki dosyalar sitenin ziyaretçi nezdinde çalışması ile neredeyse hiç alakası yoktur, tamamen yönetim paneli ile ilgilidir.

wp-content isimli dizin sitedeki tüm içeriklerin varsayılan olarak bulunduğu dizindir, eklentiler, temalar ve siteye eklenen girdiler yolu ile yüklenecek her türlü içerik varsayılan olarak bu klasör içine yüklenir. Bir Wordpress sitesinin yedeği alınacaksa çoğu zaman sadece bu klasörün yedeği alınması yeterlidir zira diğer tüm dosyalar zaten yeni indireceğiniz Wordpress ile aynıdır. Bu bilgiler bahsettiğim gibi varsayılan ayarlarda geçerlidir, ana dizindeki wp-config.php dosyasında yapılacak bir değişiklik, eklenecek bir iki kod ile wp-content ve içindeki plugins, themes klasörlerinin yolları değiştirilebilir ayrıca girdiler yolu ile eklene resim, video gibi içeriklerin bulunacağı dizin de yönetim panelinde ayarlar kısmından değiştirilebilir.

wp-includes dizini Wordpress in çalışması için gerekli olan tüm dosyaları barındırır, sistemin kalbi bu dizindir. Bu dizinde bulunan dosyalarda değişiklik, düzenleme yapacaksanız çok dikkatli davranmalısınız, fazla da paniklemeye gerek yok eğer bir sorun olursa yeniden bir Wordpress indirip içine orijinal dosyayı koyabilirsiniz.

wp-config.php
Bu dosya Wordpress'in temel ayarlarını barındıran dosyadır, veritabanı adresi, adı, kullanıcı adı ve parola, site dili, karakter kodlaması gibi birçok ayar bu dosya içindedir. Bu dosya içine birçok fazladan ayar eklenebilir örneğin sitenin wp-content klasörünü başka bir klasör olarak belirleyebilirsiniz veya mesela define('WP_POST_REVISIONS', false); yazıp girdilerin önceki versiyonlarını kaydetmesini engelleyebilrsiniz.


wolkanca.com
 
Üst Alt