WordPress blogunuzdaki kırık linkleri temizleme yöntemi

WordPress blogunuzdaki kırık linkleri temizleme yöntemi ,WordPress Broken Link,Broken Link Checker

Varsayalım ki tanıtımını yaptığınız programın sitesindeki sayfa silindi veya hakkında bahsettiğiniz kişinin sitesi kapandı. Bu durumda blog yazınızdan verdiğiniz bağlantı kırık olacak ve ziyaretçileriniz bu bağlantıları açamayacaklardır. Kırık bağlantılar, ilgili içeriğe ulaşılamadığından dolayı ziyaretçide sitenize karşı kötü bir izlenim bırakır. Ayrıca arama motorları tarafından da hoş karşılanmadığı için sitenizi SEO açısından kötü etkiler.

Sitenizdeki kırık bağlantıları temizlemek için her yazıyı tek tek kontrol etmek epey zamanınızı alacaktır. Size tanıtacağım eklenti bu işi otomatik olarak yapıyor ve size hangi bağlantıların kırık olduğunu söylüyor.

Eklentinin adı Broken Link Checker. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz!

Eklentiyi WordPress sitenize kurduktan sonra Yönetim Paneli > Ayarlar > Link Checker yolunu takip ederek eklenti ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Eklenti Ayarları
Öncelikle eklenti ayarlarında değiştirmenizi tavsiye ettiğim değerleri uygulamanızı öneririm.

General kartı:
Check each link değerini 720 olarak değiştirin.
E-mail notifications -> seçimi kaldır
Link tweaks -> tüm seçimleri kaldır

Check each link bölümü, sitedeki kırık linklerin kaç saatte bir kontrol edileceğini belirtir. 720 saat yani ayda bir kontrol edilmesi uygundur. İsterseniz buraya 168 değerini girerek haftada bir kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın, çok sık kontrol edilmesi sunucu yükünüzü arttıracaktır.

Rahatsız edici olacağından e-posta ile haber verilme seçeneğini kaldırmayı tercih ettim. Link tweaks bölümünde ise kırık linklere özel CSS uygulayarak bu linkleri ziyaretçilere üstü çizili olarak gösterilmesi seçenekleri vardı. Sayfaya ekstradan CSS kodları ekleyeceğinden bu seçenekleri kaldırmayı tercih ettim fakat isterseniz kullanabilirsiniz.

Advanced kartı:
Max. execution time değerini 150 yapın.
Server load limit değerini 3.50 yapın.

Yönetim > Araçlar > Broken Links yolu ile ulaşacağınız sayfadan eklentinin bulduğu kırık linkleri görebilirsiniz. Edit URL seçeneği ile linkleri değiştirebilir, Unlink seçeneği ile linkleri kaldırabilirsiniz.
 
  • Etiketler
    broken link checker wordpress broken link
  • Üst Alt