• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

windows7 sorunları ve cevaplar

Okunuyor :
windows7 sorunları ve cevaplar

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
32 bit mi, yoksa 64 bit Windows 7'yi kullanmalı?
Bu tamamen sizin bilgisayarınızın sistemine bağlı. Eğer 4 GB'dan fazla RAM'iniz varsa, 64 bit sürümü kullanmalısınız. Eğer RAM daha az ise, 32 bitlik sürüm hala daha iyi bir seçim. Çünkü bilgisayarınızda Windows 7 64 bit'i desteklemeyen programlar ve eski donanımlara ait eski sürücüler varsa uyumluluk sorunu çıkabilir. Windows 7 Upgrade Advisor size PC'nizin Windows 7'yi çalıştırıp çalıştıramayacağını ve hangi sürümleri desteklediğini söylüyor.

Tüm programlarım Windows 7'de çalışır mı?
Şu an itibariyle programların çoğu Windows 7'de çalışıyor, bazı istisnalar olsa da Microsoft bu durum için bir uyumluluk modu eklemiş. Bir programın sağ tıklayıp özelliklerine girerek uyumluluk modu olarak eski bir Windows sürümünü seçebilirsiniz. Tüm sorunları çözmesede yardımcı olam bir özellik. Uyumluluğu test etmek isteyenler Windows 7 Upgrade Advisor'u kullanabilir.

Windows 7'de tüm donanımım düzgün çalışacak mı?
Yazılımlar için olduğu gibi, donanımların da birçoğu Windows 7'de sorunsuzca çalışıyor. Fakat bazı eski parçalar yeni sürücülerinin olmaması sebebiyle sorun çıkarabilir. 64 bit sürüm bu duruma çözüm olmuyor, aksine uyumluluk sorunlarını arttırıyor. Windows 7 Upgrade Advisor'u kullanarak uyumluluğu test edebilir veya Windows 7 uyumluluk listesine bakabilirsiniz.

Windows 7'in minimum sistem gereksinimleri nasıl?
Windows 7'yi çalıştırmak için en az 1 GHZ işlemciye, 1 GB RAM'e, 32 bit sürüm için 16 GB sabit disk alanına, 64 bit için ise 20 GB hard disk alanına ihtiyacınız var. Kullanmak istediğiniz programlar için ise onların sistem gereksinimlerine ayrıca bakmalısınız.

Eski bilgisayarımdaki verileri nasıl transfer edebilirim?
Bunun için Windows'un beraberinde gelen Windows Easy Transfer'i kullanabilirsiniz.

Şimdi indirin: Windows 7 Upgrade Advisor


DVD sürücüm olmadan Windows 7'yi nasıl yükleyebilirim?
Windows 7'nin klasik kurulumu hala bir DVD'den yükleniyor. Fakat, bu yöntem Ultrabook'lar gibi optik bir sürücüsü olmayan aletlerde işe yaramıyor. Böyle durumlarda Windows 7 USB / DVD Download Tool'u kullanabilirsiniz. Bu ufak program Windows yükleme dosyalarını bir USB belleğe kopyalıyor.

Şimdi indirin: Windows 7 USB / DVD Download Tool

Windows 7'yi silebilir miyim?
Windows 7'yi silmek için kendi içinde bir fonksiyon olmadığı için normal bir programı siler gibi silemiyorsunuz. Windows'u yükselttiğinizde ise eski Windows klasörü "Windows.old" isimli bir klasöre taşınıyor. Bu sayede Windows'u Windows DVD'si ile başlatarak eski sürümünüzü geri getirebiliyorsunuz.

Tek bir Windows anahtarı ile kaç tane Windows 7'yi aktifleştirebilirim?
Tek bir Windows anahtarı ile birden fazla Windows yükleyebilirsiniz, fakat etkinleştiremezsiniz. Ne kadar Windows yüklemek istiyorsanız, o kadar Windows anahtarı satın almalısınız.

Neden Windows anahtarım akfitleştirme için geçersiz?
Bu hata mesajının bir çok sebebi olabilir. Öncelikli olarak anahtarı doğru girip girmediğinizi kontrol edin. İkinci olarak ise yüklerken seçtiğiniz sürüm, anahtarınızla uyumlu olmayabilir.

Windows'u aktifleştirirken karşılaşılan 0xC004F061 hatasının anlamı nedir?
Bu hata, tam bir sürüm anahtarı yerine, yükseltme anahtarı kullandığınız anl***** geliyor. Yükseltmek için bilgisayarınızda en azından bir XP veya Vista'nın yüklü bulunması gerekiyor.

Windows 7'yi aktifleştirmeden kullanabilir miyim?
Windows 7 bir anahtar girmeden yükleniyor ve size 30 günlük bir deneme süreci sunuyor. Bu süre içerisinde Windows'unuzu etkinleştirmeniz gerekiyor.

IE 9 neden sürekli çakılıyor?
IE'nin kilitlenmesine sebep olan problemlerin hepsini çözmek için kesin bir çözüm yolu yok. Fakat, sebebi genellikle şu iki şey: kararlı olmayan eklentiler ve grafik işlemcisi kullanan web sayfaları. Araçlardan eklentileri devre dışı bırakabilir, bu da işe yaramaz ise grafik işlemcisi yerine yazılımsal işleme seçeneğini seçmeyi deneyebilirsiniz.

IE'nin ayarlarını nasıl sıfırlayabilirim?
Araçlar, İnternet Ayarları menüsünden "Gelişmiş" sekmesinde sıfırlama seçeneğini bulabilirsiniz.

Windows 7 ne sıklıkla güncellemeleri kontrol ediyor, ve bu nasıl ayarlanıyor?
Windows Update'i açarsanız, Windows 22 saatte bir güncellemeleri kontrol ediyor. Bunu değitirmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ne girip HKLM \ Software \ Policies \ Microsoft \ Windows \ WindowsUpdate \ AU anahtarındaki değerleri değiştirmelisiniz.

Bir Ev Grubu'na nasıl katılabilirim?
Windows 7'de bir Ev Grubu'na katılmak çok basit: Başlat menüsündeki arama çubuğuna "ev grubu" yazın ve sonuca tıklayın. Buradan zaten mevcut olan gruplara "Şimdi katıl"a tıklayarak katılabilirsiniz.

Windows Gezgini'nde neden bazı dosyaları bulamıyorum?
Windows Gezgini normal ayarlarındayken tüm dosyaları göstermiyor. Gizli dosyaları görebilmek için Araçlar, Klasör Seçeneklerinden Görünüm tabına gelerek "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster" seçeneğini seçmelisiniz.

kaynak:chip.com.tr
 
Üst Alt