• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Okunuyor :
Windows Live SkyDrive Türkçe ve 5 GB(İnternette 5 GB Sabit Diskiniz Olsun)

Bay X

Kıdemli
Üye
Geçtiğimiz aylarda Microsoft Live ailesine Skydrive adlı, kullanıcıların dosyalarını depolayabileceği ve diğer insanlarla paylaşabileceği bir servisi hizmete sunmuştu. Ancak servis beta aşamasında olduğu için ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ülkedeki kullanıcı bu hizmetten faydalanamıyordu. Ancak Skydrive artık 38 ülkede kullanılabiliyor. Buna Türkiye de dahil.

Servise live hesabımızın kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz. Oturumu açtıkdan sonra karşımıza “Kişisel Klasörler”, “Paylaşılan Klasörler” ve “Ortak Klasörler” başlıklı üç tane bölüm çıkıyor. Bu klasörlerde toplam 5 GB veri saklayabiliyoruz yani servisin kullanıcılarına sunduğu depolama alanı bu.Kişisel klasörler sadece kendimizin görebileceği başkaları tarafından hiçbir şekilde görünmeyecek dosyaların yer aldığı kısım. Müzik, video, resim ve belgeler olmak üzere dört klasörden oluşuyor. Klasörlere aynı anda beş tane dosya yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca burada ilginç birşey düşünülmüş; dosya yüklemesi yapılırken alışık olduğumuz “lütfen bekleyin” yazısı yerine küçük bir oyun entegre edilmiş. Dosya yüklenirken kullanıcı da oyununu oynayarak vakit geçiriyor :D Ayrıca istediğiniz klasörlerin izinlerini değiştirerek, diğer kullanıcıların da bu klasörlere erişebilmesine izin verebiliyoruz. En güzel yanı istediğimiz isimde klasör ve alt klasörler ekleyebiliyoruz.
Paylaşılan klasörlerde ise live ağımızda olan arkadaşlarımızla dosyalarımızı paylaşmak için kullanılıyor. Bu kısım sayesinde live ağımızdaki Yüksel'in resimlerine Kaan'nın belgelerine ve Doğangüneş'in müziklerine ulaşabiliyoruz :) Kullanımı da bu bölüm için yeni bir klasör oluşturuyoruz. Daha sonra karşımıza çıkan ekrandan bu klasöre erişmesini istediğimiz arkadaşlarımızı işaretliyoruz. Bunlar dışında başka arkadaşlarımız varsa onların da e-posta adreslerini alt kısımda yer alan kutucuğa girebiliyoruz. Bu kısımla ilgili en çarpıcı nokta kişileri listeden işaretlerken ismin karşısında yer alan “okuyucu/düzenleyici” menüsü oluyor. İstediğimiz kişiler bu klasörü sadece görebilirken “düzenleyici” olarak atadıklarımız dosya ekleyip silme yetkisine de sahip oluyorlar.Ortak klasörler de herkesin görebileceği dosyaları saklayacağımız kısım. Bu bölümün diğerlerinden farkı “Katıştır” linkine giderek blogumuza ya da diğer web sitemize bu klasörü yerleştirebilmek için paylaşım kodunu alabiliyoruz. Üç farklı buton şeklinde sitemize bunu entegre edebiliyoruz. Ayrıca her dosya için ayrı ayrı bu kod alınabiliyor. Bir diğer özelliği de bu klasörde RSS desteğinin olması. Yani güncellemelerin RSS yardımı ile takip edilebiliyor olması.

Ortak klasörler sayesinde, Internet'teki herkes dosyalarınızı görebilir ancak değiştiremez. Ortak dosyalarınızı diğerlerine göstermek mi istiyorsunuz? Kendilerine bir bağlantı göndermeniz yeterli! Her klasörün ve dosyanın kendi web adresi var.
Windows Live SkyDrive, Firefox 1.5 veya üstü ya da Internet Explorer 6 veya üstü bulunan tüm Windows veya Macintosh bilgisayarlarında sorunsuz çalışabiliyor. Kişisel klasörleriniz Windows Live ID'niz kullanılarak parolayla korunuyor; böylece yalnızca siz erişebiliyorsunuz. Paylaşılan bir klasör oluşturduğunuzda, klasörü paylaştığınız arkadaşlarınızın kendi Windows Live ID'leri ve parolalarıyla oturum açmaları gerekiyor. Bankalarda olduğu gibi, tüm dosya aktarımları Güvenli Yuva Katmanı (SSL) kullanılarak korunuyor.Son olarak hesabımızın anasayfasında sağ kısımda yer alan Yine Skydrive’da kısmında ise diğer kullanıcıların son eriştiğiniz klasörleri görüntüleniyor.

Eğer Skydrive kullandıysanız ve değişik fikirleriniz, önerileriniz varsa şuradan yazabilir Skydrive’ın daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.Özellikler:

- Parola korumalı Dosya yükleme
- 5000 MB Yükleme Kapasitesi
- Dosya başı 50 MB yükleme limiti
- Herkese açık Klasör
- Sitene Ekle (Resim, Dosya, Müzik vs. Farketmez)
- Klasör Sistemi (3 Ana klasörden oluşur)
- Arkadaşlarınıza özel Klasör
- Listelenen Son ziyaret edilen Klasörler
- Resim Küçük görüntüleri (thumbnail)
- Dosya adresi gönderme (E-Posta)
- Klasör izinleri
- Yükleme sırasında gösterilen küçük flash oyunu
- Dosya ve klasörlere erişim hakknı düzenleyebilme..
- Sürükle - Bırak" özelliği ile yükleme.
-Aynı anda birden fazla dosya yükleyebilme.
-Klasörleri blog ya da web sayfasına ekleyebilme.
-Firefox 1.5 ve üstü, Internet Explorer 6 ve üstü tarayıcılarla uyumlu.


Bu servisi hemen kullanmaya başlamak için buraya tıklayınız.

Bu konu tarafımca derlenerek hazırlanmıştır..
 
Üst Alt