windows 8 pratik ipuçları

Windows 8'de Başlat menüsü yok. Ancak farenizi ekranın sol alt köşesine götürüp sağ tıkladığınızda veya Win+X klavye kısayolunu kullanarak "Programlar ve Özellikler", "Denetim Masası", "Güç" gibi özelliklere hızla erişebilirsiniz.

Yönetim araçlarını giriş ekranında gösterin
Windows 8'in giriş ekranında varsayılan olarak birçok kutucuk gösteriliyor, ancak bazı kutucuklar hariç: Giriş ekranı açıkken Charms çubuğunu açın Ayarlar'a tıklayın ve ardından Kutucuklar'a tıklayın. Şimdi "Yönetim araçlarını göster" seçeneğini etkin hale getirerek birçok Windows yönetim aracını başlangıç ekranınıza taşıyabilirsiniz.

Birden fazla ekran görüntüsü alın,PrintScreen
Windows 8'de Win + PrintScreen tuşlarını kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu yolla aldığınız tüm ekran görüntüleri, C:\Kullanıcılar\[kullanıcı adınız]\Resimlerim\Ekran Görüntüleri" altına kaydedilecektir.

Programları kutucuklar yoluyla kaldırın
Canlı kutucuklar yoluyla programları hem çalıştırmak, hem de kaldırmak oldukça kolay. Bir programın kutucuğuna sağ tıklayın ve Kaldır'a tıklayın. Böylece program otomatik olarak kaldırılmasa da, Program kaldır işlevini açma zahmetinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Kutucuk gruplarını isimlendirin
Giriş ekranınızda çok fazla kutucuk varsa, onları gruplandırmak iyi bir fikir olabilir. Bunun için öncelikle kutcukları sağ tarafa doğru, gri bir çubuk görünene dek sürükleyin. Şimdi sağ alttaki küçük eksi simgesine tıklayın. Bu görünümdeyken kutucuk bloklarına sağ tıklayarak onlara isim verebilirsiniz.

Kilit ekranını kapatın
Windows 8'in kilit ekranı dokunmatik olmayan notebook ve masaüstü PC'lerde çok fazla bir işe yaramıyor. Bu ekranı kapatmanız mümkün. Win + R'ye basın ve "gpedit.msc" yazarak Enter'a basın. Bilgisayar yapılandırması > Yönetim şablonları > Denetim masası > Kişiselleştirme yolunu izleyin. Sağ taraftan "Kilit ekranını görüntüle" öğesine çift tıklayın ve "Devre dışı bırakıldı" radyo kutucuğunu işaretleyerek değişikliği onaylayın. Artık kilit ekranını görmeyeceksiniz.

Parola sorulmasın
Kilit ekranını devre dışı bıraksanız bile Windows 8 size parolanızı sormaya devam edecektir. Ancak PC'nize tek erişen sizseniz, parolayı devre dışı bırakabilirsiniz.
Win+R'ye basın ve "netplwiz" yazarak Enter'a basın. "Kullanıcı bu bilgisayarı açmak için..." ile başlayan kutcuğun işaretini kaldırın ve Tamam'a tıklayın. Artık Windows 8'e oturum açarken parola girmeniz gerekmeyecek.

Eski önyükleme yöneticisi
Çift işletim sistemi kullanıyorsanız, Windows 8'in yeni önyükleyicisi diğer işletim sistemin seçtiğinde sisteminizi baştan başlatıyor. Bu işlem doğal olarak yüklenme süresini uzatıyor. Ancak Windows 7'nin ünlü önyükleyicisini geri getirmeniz mümkün.
bcdedit / set {default} bootmenupolicy legacy komutunu çalıştırın. Bilgisayarınız tekrar başladığında eski önyükleme yöneticisine dönmüş olacaksınız.

Bcdedit / set {default} bootmenupolicy standard komutunu kullandığınızda ise Windows 8'in varsayılan önyükeyicisini geri getirmiş olacaksınız.

Charms çubuğunun hassasiyetini ayarlayın
Windows 8'deki Charms çubuğunun çok çabuk açıldığını düşünüyorsanız, bu süreyi bir nevi "uzatmanız" mümkün. Regedit'i çalıştırın ve HKEY_Current_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ Shell anahtarına gidin. "EdgeUI" altında yeni bir DWORD (32-bit) değeri oluşturun ve adını DisableCharmsHint olarak ayarlayın. Şimdi bu değere çift tıklayın ve değer verisini 1 olarak ayarlayın.

Charms çubuğu artık fareyi sadece sağ üst köşeye götürdüğünüzde değil, onu sağ üst köşeye götürüp aşağı çektiğinizde açılacaktır.

Masaüstüne "elle" geçin
Masaüstü kutucuğunu en başa taşıdığınızda, sadece Enter tuşuna basarak masaüstünüze ulaşabilirsiniz.

Metro arayüzünü ikinci ekranda gösterin
Windows 8'i çift monitörle kullanıyorsanız, Metro arayüzü varsayılan olarak her zaman birinci monitörde görüntüleniyor. Ancak bunu değiştirmeniz mümün: Fareyi ikinci ekranınızda sol alt köşeye götürün ve giriş ekranı önizleme kutucuğuna tıklayın.

Resimli parola oluşturun
Windows 8'e parola yazarak oturum açabileceğiniz gibi, bir resim üzerinde işaretleyeceğiniz noktalarla da oturum açabilirsiniz. Charms çubuğu > Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Kullanıcılar > Resimli parola oluştur yolunu izleyin ve resimdeki birkaç noktayı ekrandaki yönergeleri dikkate alarak işaretleyin. Artık sisteminize bu seçtiğiniz noktaları tekrar işaretleyerek oturum açabileceksiniz.

Hangi uygulama ne kadar disk alanı kullanıyor
Bazı Windows 8 uygulamaları diskinizde çok büyük bir alan kaplayabiliyor. Hangi uygulamanın ne kadar yer harcadığını kullandığını bulmak için Bilgisayar ayarları > Genel > Uygulama boyutlarını görüntüle yolunu izleyin.

F8'in yerine Shift+F8
Windows 7 başlarken F8'e basarak Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri ekranına ulaşabiliyorduk. Windows 8'de benzer bir işlev hala var, ancak ona ulaşmak için Shift+F8'e basmanız ve zamanlamayı doğru tutturmanız gerekiyor.

Görev çubuğunu iki monitörde gösterin
Çoklu monitör kullananlar için bir başka faydalı özellik ise Görev çubuğunu iki monitörde birden gösterebilmeniz. Bunun için Görev çubuğuna sağ tıklamanız, Özellikler'e tıklamanız ve "Tüm görüntü cihazlarında göster" kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

Gizli dosyaları ve klasörleri gösterin
Windows 8, varsayılan olarak korumalı ve gizli dosyaları size göstermez.
Windows Gezgini'nde Görünüm sekmesine tıklayın ve Seçenekler düğmesine tıklayın, ardından Görünüm ve Arama seçeneklerini değiştir'e tıklayı. Görünüm sekmesinde "Korumalı sistem dosyalarını gizle" ve "Gizli dosyaları ve klasörleri göster" seçeneklerini bulacaksınız.

Kilit ekranına uygulama ekleyin
Kilit ekranınızı devre dışı bırakmak yerine onu bazı uygulamalarla donatabilirsiniz. Bunun için bilgisayar ayarlarını açın Ayarlar > Kullanıcı yolunu izleyin. "Kilit ekranı" altında ilgili seçenekleri bulacaksınız.

Silme sorgusunu geri getirin
Windows 8'de bir dosyayı sildiğinizde varsayılan olarak size hiç sorulmadan Geri Dönüşüm Kutusu'na gönderiliyor. Silme onay kutucuğunu tekrar etkinleştirmek ise çok kolay. Geri Dönüşüm Kutusu'na sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. "Silme onay iletişim kutusunu göster" kutucuğunu işaretleyin ve Tamam'a tıklayın.

Windows 8 hızlı kapatmakısayolu
Windows 8'de Başlat menüsü olmadığından onu Charms çubuğu yoluyla kapatmanız gerekiyor. Ancak bunun daha kolay bir yolu da var: Masaüstündeyken ALT+F4 tuşlarına basarak Windows'u kapatma penceresini ekrana getirebilirsiniz.

Uygulamaları hızlı kapatmak
Windows 8'de bir uygulamayı kapatmak için onu ekranının üstünden tutarak aşağı doğru sürüklemeniz yeterli.

kaynak:chip
 
Giriş ekranı animasyonunu açın
Windows 8'e ilk oturum açtığınızda kutucuklarınız hoş bir animasyonla ekrana geliyor. Ancak bu animasyon siz Windows'u baştan başlatana kadar sadece bir kez gösteriliyor. Animasyonun Metro ekranını her açtığınızda görünmesi için şu yolu izleyin:

Win+R'ye basın ve regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid anahtarını genişletin ve sağ tarafta yeni bir Dword (32-bit) değeri oluşturun. Bu değere Launcher_SessionLoginAnimation_OnShow adını verin. Şimdi bu değere çift tıklayarak onu açın ve değer verisi olarak 1 yazarak Tamam'a tıklayın.

Artık Windows tuşuna bastığınızda giriş ekranınız animasyonlu olarak ekrana gelecek.

Giriş ekranınızdaki satır sayısını ayarlayın
Windows 8'in giriş ekranı, varsayılan olarak 4 satır kutucuk gösteriyor. Bunu değiştirmek için regedit'i çalıştırın ve

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid anahtarına gidin. Layout_MaximumRowCount değerini bulun, eğer yoksa oluşturun (DWORD - 32-bit). Bu değere çift tıklayın ve "taban" olarak Ondalık'ı seçin. Şimdi değer verisi olarak 5 yazın. Tamam'a tıklayıp Windows 8 oturumunuzu tekrar açtığınızda satır sayınızın arttığını göreceksiniz. Yeni görünümü sevmezseniz, az önce oluşturduğunuz DWORD değerini silmeniz yeterli.

Hızlıca ekran görüntüsü alın
Windows 8'de üçüncü parti araçlara başvurmadan, uğraşsız bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Win+PrintScreen tuşlarına bastığınızda (tabletlerde Win+Ses kısma) ekran görüntüsü Resimler kitaplığınıza PNG biçiminde kaydedilecektir.
 
Üst Alt