• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Windows 7 Ebeveyn Denetimi

Okunuyor :
Windows 7 Ebeveyn Denetimi

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
“Odasında ve bilgisayarının başında” olduğunu varsaydığımız çocuklar aslında çok renkli bir dünyanın, internet dünyasının içindeler. Ve internet dünyasının sayısız renkleri arasında, pembe kadar siyah da var…Çocuğunuzun internette onu bekleyen bu gibi tehlikelerden en az zararı görmesi için yol gösteren, Internet’te karşılaşabilecekleri tehlikelerin öngörülüp uygun önlemlerin alınması ile çocuklarınız, istismar edilme riski taşımadan kendilerine yararlı olan teknolojiyi kullanabileceklerdir. İşte bu yüzden Microsoft, ailelerin çocuklarının bilgisayar kullanımı konusunda kontrol sahibi olması ve onların gerek yaşıtları ile uyuşmayan oyunlarda gerekse internet ortamında daha az zarar görmelerini sağlayan araçları, ilk defa işletim sistemi bünyesine Windows vista ile katmış oldu.

Windows 7’de çocuğunuzun bilgisayarı kullanma biçimini yönetmeye yardımcı olmak için Ebeveyn Denetimleri’ni kullanabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun Internet erişimine sınır koyabilir, bilgisayarda oturum açma saatlerini ayarlayabilir ve hangi oyunları oynayıp hangi programları çalıştırabileceğini belirleyebilirsiniz. Ebeveyn Denetimleri bir Web sayfasına veya oyuna erişimi engellediğinde, Web sayfası veya programın engellendiğini bildiren bir uyarı görüntülenir. Çocuğunuz söz konusu Web sayfasına veya programa erişim izni istemek için uyarıdaki bağlantıyı tıklatabilir. Kendi hesap bilgilerinizi girerek erişime izin verebilirsiniz.

Ebeveyn Denetimleri ayarlama
Başlamadan önce, Ebeveyn Denetimleri ayarlamak istediğiniz her çocuğun standart bir kullanıcı hesabı olduğundan emin olun, çünkü Ebeveyn Denetimleri yalnızca standart kullanıcı hesaplarına uygulanabilir.

Çocuğunuza Ebeveyn Denetimleri ayarlamak için
Yönetici kullanıcı hesabına sahip olmanız gerekir. Ebeveyn Denetimleri, Yönetici kullanıcı hesabına uygulanamaz. Yani kendi kullandığınız kullanıcının bir şifreye sahip olması gerekliliği bunlardan birisidir. Eğer kurulum sırasında tanımladığınız kullanıcı için bir şifre atamadıysanız öncelikle bunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tabiî ki şifrenizi çocuğunuzun bilmemesi gerekir. Aksi takdirde çoğunuzun rahatlıkla sizin hesabınızla bağlanıp bu denetimleri kapatabilir.

Başlat | Denetim Masası | Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması | Herhangi bir kullanıcı için ebeveyn denetimlerini ayarla’ yı seçin..

Burada çocuğunuza yönelik bir yeni standart bir kullanıcı tanımlamanız gerekiyor. “Yeni bir kullanıcı hesabı oluştur” kısmından yeni hesap açabilirsiniz.

Ebeveyn Denetimleri ayarlamak istediğiniz standart kullanıcı hesabını tıklatın.

Ebeveyn Denetimleri altında, Açık’ı tıklatın.

Ebeveyn Denetimleri’ni çocuğunuzun standart kullanıcı hesabı için ayarladıktan sonra denetlemek istediğiniz ayarları tek tek yapabilirsiniz. Aşağıdaki alanları denetleyebilirsiniz:

Zaman sınırları : Çocukların izin verilen zamanlarda bilgisayarda oturum açmasını denetlemek için zaman sınırları ayarlayabilirsiniz. Zaman sınırları, çocukların belirli saatlerde oturum açmalarını engeller; oturum açarlarsa, oturumları otomatik olarak kapatılır. Haftanın her günü için farklı oturum açma saatleri ayarlayabilirsiniz.

Oyunlar : Oyunlara erişimi denetleyebilir, yaş derecelendirme düzeyi belirleyebilir, engellemek istediğiniz içerik türlerini seçebilir ve derecelendirilmemiş veya belirli oyunları engelleyip izin vermeye karar verebilirsiniz.

Belirli programlara izin verme veya bunları engelleme : Çocukların istemediğiniz programları çalıştırmasını önleyebilirsiniz. Bilgisayar kullanımı sırasında neler yaptığını denetlemek içinse etkinlik bildirimi özelliğini etkinleştirmek iyi bir seçim olacaktır. Şimdi hangi denetimin ne işe yaradığını tek tek inceleyelim.

Zaman Sınırlamaları
Çocuklar hiçbir şeyden kolay kolay bıkmazlar ve hiç yorulmadıklarını zannederler. Onları sokaktan eve çağırmak ne kadar zorsa, bilgisayar başından kaldırmakta aynı güçlüktedir. Her şeyin bir zamanı olduğuna çocuğunuzu ikna edemiyorsanız, bunun için de Windows 7 yardımınıza koşuyor. Ebeveyn kontrolleri, bilgisayarı kullanmaya ne zaman izin verilip ne zaman verilmeyeceğini belirlemek için size haftanın günlerini günün saatlerini gösteren bir tablo sunuyor.

Bu engellemeyi etkin hale getirebilmek için ilk olarak ebeveyn denetimlerine altında çocuğunuzun kullanıcısını seçmeniz ve zaman sınırlamaları seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ardından karşınıza gelen tabloda, haftanın yedi günü için ayrı ayrı olarak saat aralıklarını işaretleyerek bu saatler için çocuğunuzun bilgisayar kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Oyun Sınırlamaları
Denetim Masası altında yer alan “Bir kullanıcı için ebeveyn denetimlerini ayarla” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ardından çocuğunuzun kullanıcısını seçip, oyunlar bağlantısına tıklayarak gerekli kısıtlamaları yapabiliyorsunuz.
Karşınıza gelecek olan pencerede “oyun oynayabilir mi?” sorusuna “evet” yanıtını vermezseniz tüm oyunlar çocuğunuz için engellenecektir. Evet, yanıtını verdikten sonra da ilk olarak oyun derecelendirmelerini ayarla bağlantısını kullanarak yaşına uygun olmayan oyunları engelleyebilirsiniz. Bu bölümde eğer değerlendirmeye sahip olmayan bir oyun varsa engelleyip, engellenmeyeceğini de belirleyebilirsiniz

İsterseniz kendi sınırlarınızı belirlemek için bu genel değerlendirmelerin altında yer alan detaylı sınırlandırmaları elle yapabilmemiz mümkün. Tamam, tuşuna tıklayarak bu pencereden çıkabilirsiniz.
Oyun denetimleri altında bulunan belirli oyunları engelle veya izin ver seçeneği ise sistemde yüklü olan oyunları tek tek derecelendirmek için kullanılabilir.

Çocukların oynayabileceği oyunları belirleme
Çocuklarınızın bilgisayarınızda hangi oyunları oynayabileceğini denetlemek için Ebeveyn Denetimleri’ni kullanabilirsiniz. Şunları engelleyebilirsiniz:

  • Tüm oyunlar.
  • Seçtiğiniz belirli oyunlar.
  • Yaş derecelendirmesine göre belirli oyunlar.
  • İçerik derecelendirmesine göre belirli oyunlar.
  • Bu dört yöntem bir arada kullanılabilir.
Not : Ebeveyn Denetimleri pek çok oyunu engellemek üzere ayarlanabilir. Ancak bilgisayarınız oyunu tanımazsa, oyun Ebeveyn Denetimleri tarafından engellenmez. Engellenmemiş bir oyun fark ederseniz, bu oyunu engellenen programlar listenize kendiniz el ile ekleyebilirsiniz.

Tüm oyunları engellemek için
Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Oyun oynamasını önlemek istediğiniz kişinin adını tıklatın. Ebeveyn Denetimleri altında, Açık’ı tıklatın. Oyunlar’ı tıklatın. Kişinin adı oyun oynayabilir mi? altında, Hayır’ı tıklatın.

Oyunları yaş derecelendirmesine göre engellemek için
Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Oyun oynamasını önlemek istediğiniz kişinin adını tıklatın. Ebeveyn Denetimleri altında, Açık’ı tıklatın. Kişinin adı oyun oynayabilir mi? altında, Evet’i tıklatın. Derecelendirmeye ve içerik türlerine göre oyunları engelle (veya izin ver) altında, Oyun derecelendirmelerini ayarla’yı tıklatın.

Oyunları içeriğe göre engellemek için
Oyun kısıtlamalarını ABD eğlence yazılımları değerlendirme kurumunun belirlediği kriterleri ölçü alarak da belirleyebilirsiniz.
Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Oyun oynamasını önlemek istediğiniz kişinin adını tıklatın. Ebeveyn Denetimleri altında, Açık’ı tıklatın. Kişinin adı oyun oynayabilir mi? altında, Evet’i tıklatın.
Derecelendirmeye ve içerik türlerine göre oyunları engelle (veya izin ver) altında, Oyun derecelendirmelerini ayarla’yı tıklatın. Bu türlerdeki içeriği engelle altında, engellemek istediğiniz içerik türlerini seçin.

Belirli oyunları engellemek için
Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Oyun oynamasını önlemek istediğiniz kişinin adını tıklatın. Ebeveyn Denetimleri altında, Açık’ı tıklatın.

Kişinin adı oyun oynayabilir mi? altında, Evet’i tıklatın. Bilgisayarınızdaki tüm oyunları adlarına göre engelleyin (veya izin verin) altında, Belirli oyunları Engelle veya İzin Ver’i tıklatın.

Oyunların alfabetik listesinde, engellemek istediğiniz oyunu tıklatıp ardından Her Zaman Engelle’yi tıklatın.

Uygulama sınırlamaları
Tabi ki sadece oyunlar değil uygulamaların bazıları da çoğunuz için uygun olmayabilir. Win7, çocuğunuzun hangi programları kullanabileceklerini belirlememize de yardımcı oluyor:

Ebeveyn denetimleri panosunda belirli programlara izin ver ve engelle düğmesine tıkladığınızda bilgisayarınıza kurulu olan programların bir listesi ekrana geliyor. Buradan isterseniz çocuğunuzun tüm programları kullanmasına izin verip, isterseniz de sadece uygun gördüğünüz belirli programlara onay verebiliyorsunuz. İstediğiniz zaman çocuğunuzun
kullanımına açabilmek için bu listeye sonradan program eklemeniz mümkündür. Kullanım sırasındaysa engellenmiş bir uygulama için isterseniz çocuklarınıza anlık erişim izin verebiliyorsunuz.

Çocuklarınızın bilgisayarı nasıl kullandığını gösteren raporlara erişmek için; Başlat, Ayarlar, Denetim masası, Kullanıcı hesapları, kullanım raporunu görmek istediğiniz çocuğun hesabına tıklarsanız aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

iyiblogcu.com
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt