windows 10 ihtiyacınız olmayan uygulamaları ve isteğe bağlı özellikleri kaldırma

İhtiyacınız olmayan uygulamaları ve isteğe bağlı özellikleri kaldırma

İhtiyacınız olmayan uygulamaları ve isteğe bağlı özellikleri kaldırmak, sürücünüzde fazladan yer açmak için iyi bir yöntemdir.
Başlangıç düğmesini seçin ve ardından Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve özellikler ögesini seçin.
Yüklü uygulamaların bir listesini, bunların her birinin ne kadar alan kullandığını ve ne zaman yüklendiğini görürsünüz. Hangi uygulamaların en çok alanı kullandığını görmek için Boyuta göre sıralayabilirsiniz.
Bir uygulamayı kaldırmak için listeden seçin ve ardından Kaldırı seçin.
Not
Bir uygulamayı kaldırırsanız uygulamayı Microsoft Store üzerinden veya satın almış olabileceğiniz tüm yükleme ortamlarından daha sonra yeniden yükleyebilirsiniz. Kaldırmadan önce uygulamayı yeniden yüklemeniz gerekebilecek yükleme medyası ve lisans anahtarlarına sahip olduğunuzdan emin olun. Uygulama veri depoluyorsa önce bu verileri dışa aktarmak veya bilgisayarınızdaki sürücü alanı kullanımını azaltmak için uygulamadaki araçları ve ayarları kullanmak isteyebilirsiniz.
Ek alan açmak için artık ihtiyacınız olmayan dil paketleri ve klavye dilleri gibi isteğe bağlı özellikleri de kaldırabilirsiniz.
Başlangıç düğmesini seçin ve ardından Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve özellikler ögelerini seçin.
İsteğe bağlı özellikleri yöneti seçin.
Her birinin ne kadar alan kullandığı dâhil olmak üzere yüklü isteğe bağlı özelliklerin bir listesini görürsünüz. Artık ihtiyacınız olmayan bir öğe görürseniz onu seçin ve ardından Yönet veya Kaldırı seçin.
Not
Dil ile ilgili özellikler için Yönet seçildiğinde Bölge ve dil ayarları sayfası açılır; bu sayfada artık kullanmadığınız dil paketlerini değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz.
 
Üst Alt