WhatsApp Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme nasıl yapılır?

WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir?

WhatsApp Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme nasıl yapılır?

Yeni bir güncelleme ile Whatsapp, uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıma sundu.Artık yazışmaları şifreleme teknolojisi ile kriptonize ederek gönderip, alıyor. Peki WhatsApp'ın bu yeni özelliği ne işe yarıyor? Nasıl kullanılır?

WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir?

Uçtan uca şifreleme iki kişinin mesajlaşmalarının sadece bu iki kişinin görmesine izin veren güvenli iletişim biçimine verilen isimdir. Yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamayacak ve dinleyemeyecek.

WhatsApp Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme nasıl yapılır?

WhatsApp kar amacı gütmeyen yazılım şirketi Open Whisper Systems'in geliştridiği The Signal Protocol'ü kullanıyor. The Signal Protocol'ü kullanmak için öncelikle WhatsApp'ın son sürümüne sahip olmalısınız.

1-Herhangi bir kişinin WhatsApp'taki profilini görüntüleyin.
2-Daha sonra buradaki 'şifreleme' sekmesine tıklayın.
3-Bu işlemin ardından karşınıza QR kodlu bir ekran çıkacak.
4-Daha sonra 'kodu tara' butonuna basın ve arkadaşınızın telefonunda görünen QR kodu okutun. Eğer sohbet edeceğiniz kişiyle fiziksel olarak yan yana değilseniz, ona WhatsApp şifrelemedeki 60 haneli numarayı gönderebilirsiniz. Android, iPhone ve Windows Phone'da, QR kodu/60 haneli numara ekranındaki Paylaş tuşunu kullanarak 60 haneli numarayı SMS, e-posta vb. araçlarla karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz.

Not: Şifreleme özelliğini doğrulamak istediğiniz kişinin de aynı işlemi sizin profiliniz üzerinden yapması gerekiyor.
 
Üst Alt